Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chátrající kulturní památka na náměstí ve Frýdku-Místku má projít opravou

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Zdevastovanou kulturní památku na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Chystanou opravu rohové budovy na začátku Hluboké ulice potvrdil aktuální vlastník objektu. Dům chátrá již od 80. let, s pracemi se má začít v roce 2025.

Poslední dům na rohu Zámecké ulice číslo 52 ve Frýdku-Místku. Bohužel už desítky let postupně chátrá.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Je to dům z doby vzniku. To znamená mezi lety 1327 až 1333. Je na takové bych řekl nejcennější parcele. To zpravidla míval fojt, zakladatel města. Je to taková gotická parcela, hluboká dispozice. Původně byl dřevěný, od 15. století zděný. Přízemní, patrový a teprve na přelomu 18. a 19. století má druhé patro. Je tam zachována i část kleneb. Některé jsou pozdně renesanční a taková ta průchozí soutka. Pak po požáru dostal po roce 1848 pozdně empírovou fasádu. Omítka se na něm dělala naposledy mezi roky 1921 až 1923. Tak od té doby postupně pustne."

Dům je v soukromém vlastnictví. Památkáři ho pravidelně kontrolují a apelují na vlastníka, aby situaci řešil. Stav dlouhodobě kritizuje i veřejnost a město se také snaží s majiteli jednat. Nyní památnému domu zřejmě svítá na lepší časy.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Podobu města neřeší jenom město a jeho městské organizace. Ale velkou část toho, jak město vypadá, mají na svědomí jeho obyvatelé, majitelé nemovitostí a tak dále. A my se jako město snažíme komunikovat a nacházet společnou řeč i s majiteli velkých nemovitostí. Jako jsou bývalé slezanské továrny a tak dále. Ale jsou i ty drobné nemovitosti. A já jsem velmi rád, že dům na frýdeckém náměstí, který je dlouho takovým trnem v oku a dlouho byl zdevastovaný, teď je v nějakém provizorním zakrytí. Má po nějaké anabázi majitele, který těch nemovitostí má ve městě více. A přislíbil jeho rekonstrukci. A tím, že by to mohlo takto pozitivně dopadnout je, že jeho další nemovitost, v Místku, bývalá vyhlášená kavárna Avion, prochází velmi vkusnou a velmi citlivou rekonstrukcí. A my máme informaci ze stavebního úřadu, že se majitel rozhodl rekonstruovat tento dům. Tak já pevně věřím a zároveň mu držím palce, aby tato rekonstrukce dopadla. Protože si myslím, že tento dům, pokud bude stejně citlivě opraven, tak bude perlou frýdeckého náměstí."
Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Největší slávu zažíval ve druhé polovině 19. století. Byl to dům, který patřil rodině významného vlastence a českého advokáta doktora Karla Kotka. Žil v tom domě se svou ženou, se dvěma dcerami. Měl tady i svou kancelář i nájemní byty. A byla to první generace českých vlastenců, kteří se snažili vytvořit české školy, obcování českou řečí. Dům měl jít původně na demoliční výměr, kromě náměstí, Hluboká měla zmizet úplně. Zámecká také, včetně tohoto domu a měl zůstat akorát ten Rytířský, dnešní Langův dům a tři kupecké domy, které paradoxně spadly. Dneska jsou to takové repliky. A po válce zde byly takové nouzové byty. Za první republiky tady byla lidová zastavárna. Ale taková slavná historie, zde přežíval poslední frýdecký soukromník. Byl to pan Ladislav Kmošek. Ve věku zhruba devadesáti let. Zemřel v roce 1991 a do roku 1986 spravoval boty."

Po rekonstrukci, která by mohla začít v roce 2025, zde má být multifunkční objekt s prodejnami a byty.

Nahlásit chybu


K tématu

Kapličku svaté Otýlie ve Frýdku-Místku opravili potomci jejího zřizovatele

Na zdi Neumannovy přádelny ve Staroměstské ulici ve Frýdku-Místku doslova září kaplička svaté Otýlie. Opravil ji na vlastní náklady potomek jejího zřizovatele. Město ještě připravuje opravu okolní zdi.

Frýdek-Místek spustil záchovné práce na Českém domě, chystá se i architektonická soutěž

Frýdek-Místek se ihned po nabytí Českého domu pustilo do záchovných prací. Následovat bude i architektonická soutěž, která připraví historickou budovu k rekonstrukci. Uvnitř má časem vzniknout zázemí pro Středisko volného času Klíč.

Frýdek-Místek koupí Český dům. Chce tam vybudovat centrum pro děti a mládež

Frýdek-Místek koupí Český dům. Nebytí nemovitosti s okolními pozemky za cenu téměř 20 milionů korun schválili po náročném jednání zastupitelé. Město chce v objektu vybudovat centrum pro děti s mládež a přestěhovat tam aktivity Střediska volného času Klíč.


Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Dnes 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

V Ostravě-Třebovicích vznikl nový park. Vysadili ho studenti v rámci soutěže Lipová ratolest

Studenti desítky zahradnických škol z celého Česka vysadili v Třebovicích nový park v rámci soutěže Lipová ratolest. Své zastoupení měla i Ostrava v podobě družstva ze zdejší Střední zahradnické školy.

Do Hlučína přijeli mladí malíři - natěrači z celé republiky

Včera 12:05 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Už podvanácté se sešli mladí malíři a natěrači z celé České republiky na Mírovém náměstí na akci Hlučín, město s řemeslnou tradicí. Cílem je propagace řemeslných oborů na místním Odborném učilišti a Praktické škole.

Novojičínská vila byla domovem lékaře, 30 let je v ní mateřinka

Mateřská škola Beruška v Novém Jičíně otevřela historickou vilu, ve které sídlí 30 let, veřejnosti. Představila její příběh rodinného domu, který kdysi patřil významnému lékaři.

Elektrárna Třebovice obnovila svůj provoz v rekordním čase

Zaměstnancům společnosti Veolia Energie se po 11 dnech po povodni podařilo zprovoznit Elektrárnu Třebovice v Ostravě, která byla odstavena od 15. září. A už také obnovuje dodávky i pro průmysl.

Krnov bojuje s následky povodně, odpady i chodem života ve školách a firmách

1. října 2024 18:09 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Regionální zprávy POLAR

V Krnově už funguje pitná voda a elektřina. Město se aktuálně potýká s množstvím odpadu a snaží se normalizovat život ve školách a školkách. Všude probíhají úklidy a některé boční ulice by mohly dělat kulisu v poválečných filmech. Situace se ale mění k lepšímu přímo před očima.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

Včera 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

ŘSD plně obnovuje provoz na dálnici mezi Ostravou a Polskem

1. října 2024 14:14 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Dálnice D1 mezi Ostravou a Polskem bude dnes odpoledne opět průjezdná standardně dvěma pruhy pro každý směr. Ředitelství silnic a dálnic dokončilo v úterý 1. října úklid a opravy po povodních.

Další oběť podvodu na sítích, žena z Bruntálska poslala falešnému vojenskému lékaři téměř milion korun

Včera 9:56 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Kriminalisté z Bruntálska vyšetřují další případ podvodu přes sociální sítě, kdy byla poškozená žena středního věku připravena o téměř 900 tisíc korun. Podvodník se vydával za vojenského lékaře působícího v Iránu a pod záminkou zaslání balíčku vylákal z oběti několik plateb.


5. ročník Havajského plesu opět bavil handicapované ve Frýdku-Místku

Převážně lidé s mentálním handicapem opět zaplnili Katolický lidový dům ve Frýdku-Místku. Organizátoři tady pro ně tradičně uspořádali Havajský ples. Zhruba 150 klientů z různých organizací napříč krajem si tak opět sešlo a ukázalo, že se umí skvěle bavit.

Palkovice vybojovaly v soutěži Vesnice roku 2. místo

V letošním národním finále soutěže Vesnice roku měl Moravskoslezský kraj jako svého finalistu obec Palkovice. Ta nakonec v silné konkurenci obsadila 2. místo.

Nová družina v Čeladné je plná školáků, přidají se i senioři

1. října 2024 9:10 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Školáci v Čeladné už naplno užívají nové oddělení družiny, které bylo vybudováno během prázdnin a v září bylo otevřeno pod názvem Tygříci. Za nový prostor pro aktivity dětí zaplatila obec přes dva miliony korun, z toho 1,6 milionu pokryla dotace.

Frýdlantský tenisový klub oslavil 100 let od založení

Tenisový klub ve Frýdlantě nad Ostravicí si připomněl 100 let své existence. Oslava se konala v areálu klubu, kdy nechyběla exhibiční utkání ani ocenění a poděkování.

Frýdek-Místek prodal budovy po městské policii v licitaci za 22,5 milionu

Frýdek-Místek prodal soubor budov, kde v minulosti sídlila městská policie. Prodej proběhl formou licitace, která má být nejtransparentnější formou prodeje městského majetku. Nový majitel za nemovitosti zaplatil 22,5 milionu korun.

Frýdek-Místek obnovil Pochod pro seniory. Šlo se z Lískovce do Sedlišť

Frýdek-Místek obnovil oblíbenou akci Pochod pro seniory. Začalo se podzimním výšlapem z Lískovce do Sedlišť, kterého se účastnilo několik desítek aktivních seniorů. Cílem akce je motivovat seniory k pohybu a také jim nabídnout možnosti setkávání.

Chátrající kulturní památka na náměstí ve Frýdku-Místku má projít opravou
Vydáno 5. února 2024 16:21, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Zdevastovanou kulturní památku na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Chystanou opravu rohové budovy na začátku Hluboké ulice potvrdil aktuální vlastník objektu. Dům chátrá již od 80. let, s pracemi se má začít v roce 2025.

Poslední dům na rohu Zámecké ulice číslo 52 ve Frýdku-Místku. Bohužel už desítky let postupně chátrá.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Je to dům z doby vzniku. To znamená mezi lety 1327 až 1333. Je na takové bych řekl nejcennější parcele. To zpravidla míval fojt, zakladatel města. Je to taková gotická parcela, hluboká dispozice. Původně byl dřevěný, od 15. století zděný. Přízemní, patrový a teprve na přelomu 18. a 19. století má druhé patro. Je tam zachována i část kleneb. Některé jsou pozdně renesanční a taková ta průchozí soutka. Pak po požáru dostal po roce 1848 pozdně empírovou fasádu. Omítka se na něm dělala naposledy mezi roky 1921 až 1923. Tak od té doby postupně pustne."

Dům je v soukromém vlastnictví. Památkáři ho pravidelně kontrolují a apelují na vlastníka, aby situaci řešil. Stav dlouhodobě kritizuje i veřejnost a město se také snaží s majiteli jednat. Nyní památnému domu zřejmě svítá na lepší časy.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Podobu města neřeší jenom město a jeho městské organizace. Ale velkou část toho, jak město vypadá, mají na svědomí jeho obyvatelé, majitelé nemovitostí a tak dále. A my se jako město snažíme komunikovat a nacházet společnou řeč i s majiteli velkých nemovitostí. Jako jsou bývalé slezanské továrny a tak dále. Ale jsou i ty drobné nemovitosti. A já jsem velmi rád, že dům na frýdeckém náměstí, který je dlouho takovým trnem v oku a dlouho byl zdevastovaný, teď je v nějakém provizorním zakrytí. Má po nějaké anabázi majitele, který těch nemovitostí má ve městě více. A přislíbil jeho rekonstrukci. A tím, že by to mohlo takto pozitivně dopadnout je, že jeho další nemovitost, v Místku, bývalá vyhlášená kavárna Avion, prochází velmi vkusnou a velmi citlivou rekonstrukcí. A my máme informaci ze stavebního úřadu, že se majitel rozhodl rekonstruovat tento dům. Tak já pevně věřím a zároveň mu držím palce, aby tato rekonstrukce dopadla. Protože si myslím, že tento dům, pokud bude stejně citlivě opraven, tak bude perlou frýdeckého náměstí."
Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Největší slávu zažíval ve druhé polovině 19. století. Byl to dům, který patřil rodině významného vlastence a českého advokáta doktora Karla Kotka. Žil v tom domě se svou ženou, se dvěma dcerami. Měl tady i svou kancelář i nájemní byty. A byla to první generace českých vlastenců, kteří se snažili vytvořit české školy, obcování českou řečí. Dům měl jít původně na demoliční výměr, kromě náměstí, Hluboká měla zmizet úplně. Zámecká také, včetně tohoto domu a měl zůstat akorát ten Rytířský, dnešní Langův dům a tři kupecké domy, které paradoxně spadly. Dneska jsou to takové repliky. A po válce zde byly takové nouzové byty. Za první republiky tady byla lidová zastavárna. Ale taková slavná historie, zde přežíval poslední frýdecký soukromník. Byl to pan Ladislav Kmošek. Ve věku zhruba devadesáti let. Zemřel v roce 1991 a do roku 1986 spravoval boty."

Po rekonstrukci, která by mohla začít v roce 2025, zde má být multifunkční objekt s prodejnami a byty.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000041390/chatrajici-kulturni-pamatka-na-namesti-ve-frydkumistku-ma-projit-opravou