25 klientů aktuálně pravidelně navštěvuje Handicap centrum Škola života ve Frýdku-Místku. Od září mají přibýt další tři. O službu je dlouhodobě velký zájem.
Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Staráme se, poskytujeme opravdu širokou škálu aktivizačních činností. Posilujeme sebevědomí klientů, což je strašně důležité. Velkou nedílnou, takovým naším posláním, je posilovat i radost ze života, klientů. Protože opravdu mnohdy to nemají jednoduché, mají ztížené podmínky, ztížené celkové vnímání životních situací. Takže i tu radost ze života posilujeme. A snažíme se pro ně tou širokou škálou pestrých činností, jako je kultura, sport, různé aktivizační činnosti, pravidelné návštěvy Relax centra ve Frýdlantu nad Ostravicí, kde každou středu s nimi jezdíme auty plavat. Oni tam mají možnost nějakým způsobem relaxovat a tím způsobem i navodit tu životní spokojenost."
Günther Kuboň, zakladatel Handicap centra Škola života: "Hlavně bych vám chtěl říct jednu věc. Naše Škola života byla založena v roce 1991. Letos budeme slavit 33 let od jejího založení. A během té doby jsme měli několik změn. Hlavní změnou byla změna našeho názvu a změna organizace, kdy jsme založili obecně prospěšnou společnost. A já jako jeden ze zakladatelů mohu říct, že za dobu, kdy jsme touto obecně prospěšnou společností, že jsme udělali kus práce. A ta práce se daří a je vidět ve výsledcích."
Jaroslav Kmošťák, rodič jedné z klientek: "My jsme se poznali na letní olympiádě, protože Lucinka, dcera, ta už chodila do jiného spolku. No a tam mě to zaujalo, protože to bylo perfektně zorganizované, tak jsme se seznámili s panem Kuboňem. Tak jsme tam nějak sondovali, ty akce, kulturní, sportovní a prostě jsme řekli, tak to se nám líbí a Lucince samozřejmě také. Takže je nadšená a my taky."
Anketa klienti: 1.) "Líbí se mi tady moc. Jsem tady fakt spokojená. A fakt se mi tady líbí." – Co teď zrovna děláte? – "Teď jsme dělali takové věnečky. Moc se mi tady líbí. Ráda i sportuju, plavu, aj lyžuju, na běžkách také. Mám ráda sport."
Anketa klienti: 2.) "Líbí se mi tu dobře, rád tady chodím a teď jsem taky dělal z toho." – Máš tady hodně kamarádů? – "Jo." – Jak se bavíte? – "Dobře." – Co třeba spolu děláte? Jaké sporty? – "Člobrdo a běháme."
Anketa klienti: 3.) "Super, děláme šití. Já mám ráda sport, tanec, uklízím každý den. A je to super. Se mi tady líbí."
Škola života chce do budoucna rozšířit své služby i nabídku činností.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je dobře, že na území města Frýdku-Místku máme tak významného poskytovatele sociálních služeb, jako je právě Handicap centrum Škola života, která působí ve Frýdku-Místku od roku 1991. Je to zařízení, které je určeno pro osoby s mentálním postižením. A jeho cílem je adaptovat lidi s tímto postižením poté do společnosti. A dodám, že od 1. 1. 2025 dojde k transformaci ze sociální služby denní stacionář na sociální službu centrum denních služeb."
Günther Kuboň, zakladatel Handicap centra Škola života: "Jsem velmi rád, že město Frýdek-Místek a vedení města Frýdku-Místku stojí o to, aby v našem městě byla zařízení, která jsou na vysoké úrovni. A já můžu potvrdit, že obě dvě zařízení, která jsou v našem městě, to znamená Žirafa a naše zařízení, jsou na vysoké úrovni. A klienti, kteří navštěvují tato zařízení mají určitě vynikající možnosti se uplatnit. A mají také možnost si vybrat. Podle kamarádů, podle toho, kde to mají blíž a podobě. Čili to není konkurence, ale vzájemná spolupráce by měla fungovat. Kdy bychom se mohli navštěvovat, předávat si zkušenosti a takovým způsobem nadále spolupracovat."
Budova, kde centrum působí, aktuálně řeší s městem možnost výměny oken. Dále by si tady do budoucna přáli možnost přechodu do větších prostor, například se zahradou.