Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jeden z nejlepších azylových domů pro ženy a matky s dětmi je ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek |

Ve Frýdku-Místku byl slavnostně otevřen Azylový dům Sára pro ženy a matky s dětmi. Jde prý o jeden z nejlepších azylových domů u nás.

52letá Eva Včelná strávila mládí v dětském domově. Dnes má nemalé zdravotní potíže. Nějakou dobu byla nucena žít na ulici, poté se dostala do azylového domu. V tom však člověk může zůstat pouze dočasně, takže je velmi ráda, že se ve Frýdku-Místku otevřel Azylový dům Sára, ve kterém našla další útočiště a alespoň malou víru v lepší zítřky.

Eva Včelná, obyvatelka azylového domu ve Frýdku-Místku: "Pod stromy jsem spávala, přes noc někdy i po restauracích. Jak se dalo. Jeptišky mi pomáhaly, že mi daly ten chleba a čaj. Tehdy jsem měla odříznuté veškeré úřady. Až po tom půl roce jsem nastoupila na azylový dům, kde mi pomohli znovu vyřídit sociálku. Tady je to, že se člověk může umýt, uvařit si a v klidu se vyspat. To bylo to hlavní. Já mám plán, dostat ten startovací byt. Tzn. že se odstěhuji z azylového domu, dostanu ten startovací byt a budu tam ty dva roky sama bydlet. Ale musím tam mít pořádek, nesmím pít, jakože já nepiju, ale hlavně tam musí být pořádek a nikoho tam nesmíte vodit. Já hlavně doufám v pevné zdraví. Aby se mi uzdravily nohy, protože mám bolavé nohy a na jaře mám jít na bypas."

Celkem je v budově 44 lůžek. Přízemí patří noclehárně pro osm žen bez přístřeší, v dalších patrech jsou byty pro matky s dětmi a deset osamělých žen.

Veronika Raszková, vedoucí střediska: "Ve službě azylový dům pro ženy je kapacita deset míst a ta je v současné době plně obsazena. A máme i ženy v pořadníku, které o tuto službu mají zájem. Co se týče služby pro maminky s dětmi, tak budeme obsazeni plně. Co se týče noclehárna pro ženy, tak ta se bude zprovozňovat až ke konci měsíce. Takže zatím ta kapacita osmi míst naplněna není. V současné době je tady devět pracovníků. Z toho je vedoucí a sociální pracovník v jedné osobě, další sociální pracovník a sedm pracovníků v sociálních službách, kteří zabezpečují ten nepřetržitý provoz, kteří také přímo pracují s těmi jednotlivými uživatelkami."

Petr Cvik (ČSSD), primátor Frýdku-Místku: "Je to další krok vedení města k tomu, že zajišťuje věci, které jsou sociálně potřebné a sociální věci a zdravotnictví jsou naše prioritní věci, takže si myslím, že klienti tohoto zařízení skutečně najdou a budou tady nacházet to, co potřebují."

Libor Koval (KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já jsem hrozně rád, že se tato akce povedlo. Že se dobré dílo podařilo. Azylový dům pro matky s dětmi opravdu chyběl v tomto městě. Klientky musely být odváženy až do poměrně vzdáleného Havířova. V současné době máme tedy azylový dům ve Frýdku-Místku a myslím si, že můžeme být spokojeni."

Michal Pobucký (ČSSD), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nacházíme se v areálu bývalého dětského domova, který kdysi patřil Moravskoslezskému kraji. Nám se podařilo s krajem domluvit. Ten nám jej daroval. Poté jsme získali dotaci ze EU ve výši 92,5 procenta, takže celá investice která byla ve výši 21 milionů 280 tisíc, je dneska zrealizovaná. Dnes tady můžeme stát u téměř nové budovy, která je plně vybavena pro matky a ženy v tísni. V plánu ještě máme, vybudovat na zahradě dětské hřiště, aby to bylo pro obyvatele tohoto domu příjemnější. Nicméně to současná ekonomická situace nedovoluje, takže se obávám, že to bude až příští, nebo ten další rok."

Ing. Hana Buříková, regionální zástupce ze Sdružení azylových domů v ČR, o.s: "Tato budova, tím jak byla rekonstruovaná, je šitá na míru azylového domu pro matky s dětmi. Je to tady vyloženě účelně udělané. Každý pokoj má své sociální zařízení, svoje kuchyňky, společenské místnosti, prádelny na patře, což je ideální pro azylový dům pro matky s dětmi. Ne všude mají sociální zařízení jednotlivé pokoje. Ne všude mají kuchyňky na pokojích. Samozřejmě je trendem, že při jakýchkoliv možných rekonstrukcích vznikají sociální zařízení pro každý pokoj, kuchyňky, ale není to úplným standardem všude, což mi přijde, že tady to je hodně vysoce postavená laťka, která odpovídá těm potřebám, které momentálně jsou."

Provozovatelem azylového domu je Slezská diakonie, která již řadu let provozuje i Azylový dům Bethel pro muže.  

Nahlásit chybu


Tragický únik oxidu uhelnatého v Krnově, podařilo se zachránit jednu osobu, druhá bohužel zemřela

Dnes 10:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V pátek 4. října 2024 složky IZS u úniku oxidu uhelnatého v jednom z bytů. Na místě byly nalezeny dvě osoby v bezvědomí. Zatímco jednu osobu se podařilo zachránit, druhá bohužel zemřela. Oxid uhelnatý je smrtelně nebezpečný plyn, který vzniká při nedokonalém hoření a hasiči apelují na používání detektorů.

Hnutí ANO bude v Moravskoslezském kraji vládnout s koalicí SPD, Trikolory a strany PRO

Dlouho očekávaný povolební okamžik je tady. Kdo bude vládnout MS regionu oznámilo vítězné ANO v pátek odpoledne.

Dobrá zpráva pro bikery. Síť stezek v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Ostravský magistrát je opět nejpřívětivější v MS kraji. V anketě zvítězil už pošesté

Ostravský magistrát se stal opět vítězem ankety o nejpřívětivější úřad v Moravskoslezském kraji. Soutěž každoročně vyhlašuje Ministerstvo vnitra České republiky. Podle primátora města Jana Dohnala mají na ocenění velkou zásluhu zaměstnanci, kteří svou práci odvádějí nadstandardně.

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji jde do opozice, s vítězným hnutím ANO se neshodla

Včera 14:57 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji po jednáních s hnutím ANO míří do opozice. Podle lídra Radka Kani jsou podmínky, které si ANO stanovilo, v rozporu s hodnotami a programem koalice. SPOLU se stane kritickou, ale konstruktivní opozicí nové krajské vlády.

Do Opavy po povodních stále nejezdí vlaky. Trať z Ostravy do Opavy by měla být obnovena v půlce října

Do Opavy stále nejezdí vlaky. Povodeň poničila železniční trať z Opavy ve směru na Ostravu i na Krnov a také z Opavy do Malých Hoštic a dále do Kravař. Místo vlaků tak cestující přepravují autobusy.

Poruba pracuje na novém strategickém plánu. Podílet se na něm budou odborníci i široká veřejnost

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Škody na majetku Ostravy-Přívozu za 130 milionů. Jedna škola je stále bez tepla

Nefunkční topení na základní škole i omezení v domě s pečovatelskou službou. Centrální ostravský obvod řeší postupně škody, které napáchala povodeň v části Přívoz. Bojuje se hlavně s časem, aby bylo všechno uklizeno, vysušeno a opraveno, než začne zima.

Slezská bude mít velkokapacitní kulturní dům, stavět by se mohlo začít na jaře

Slezská Ostrava bude mít vlastní velkokapacitní kulturní dům a ani větší akce už se tak nebudou muset konat mimo obvod. Stavba Multifunkčního domu v Muglinově sice momentálně stojí kvůli neshodám se zhotovitelem, už na jaře by se ale mělo znovu pokračovat v práci.

Studénka pokračuje v opravách starého zámku, střechu znovu pokrývá břidlice

Starý zámek ve Studénce město obnovuje postupnými kroky už několik let. Prioritou je oprava střechy. Na rekonstrukci památkově chráněného objektu se daří získávat dotace z Ministerstva kultury.


Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

5. ročník Havajského plesu opět bavil handicapované ve Frýdku-Místku

Převážně lidé s mentálním handicapem opět zaplnili Katolický lidový dům ve Frýdku-Místku. Organizátoři tady pro ně tradičně uspořádali Havajský ples. Zhruba 150 klientů z různých organizací napříč krajem si tak opět sešlo a ukázalo, že se umí skvěle bavit.

Palkovice vybojovaly v soutěži Vesnice roku 2. místo

2. října 2024 12:00 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

V letošním národním finále soutěže Vesnice roku měl Moravskoslezský kraj jako svého finalistu obec Palkovice. Ta nakonec v silné konkurenci obsadila 2. místo.

Nová družina v Čeladné je plná školáků, přidají se i senioři

1. října 2024 9:10 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Školáci v Čeladné už naplno užívají nové oddělení družiny, které bylo vybudováno během prázdnin a v září bylo otevřeno pod názvem Tygříci. Za nový prostor pro aktivity dětí zaplatila obec přes dva miliony korun, z toho 1,6 milionu pokryla dotace.

Frýdlantský tenisový klub oslavil 100 let od založení

Tenisový klub ve Frýdlantě nad Ostravicí si připomněl 100 let své existence. Oslava se konala v areálu klubu, kdy nechyběla exhibiční utkání ani ocenění a poděkování.

Frýdek-Místek prodal budovy po městské policii v licitaci za 22,5 milionu

Frýdek-Místek prodal soubor budov, kde v minulosti sídlila městská policie. Prodej proběhl formou licitace, která má být nejtransparentnější formou prodeje městského majetku. Nový majitel za nemovitosti zaplatil 22,5 milionu korun.

Jeden z nejlepších azylových domů pro ženy a matky s dětmi je ve Frýdku-Místku
Vydáno 14. října 2011 0:00, Frýdek-Místek, Michal Hulva
Ve Frýdku-Místku byl slavnostně otevřen Azylový dům Sára pro ženy a matky s dětmi. Jde prý o jeden z nejlepších azylových domů u nás.

52letá Eva Včelná strávila mládí v dětském domově. Dnes má nemalé zdravotní potíže. Nějakou dobu byla nucena žít na ulici, poté se dostala do azylového domu. V tom však člověk může zůstat pouze dočasně, takže je velmi ráda, že se ve Frýdku-Místku otevřel Azylový dům Sára, ve kterém našla další útočiště a alespoň malou víru v lepší zítřky.

Eva Včelná, obyvatelka azylového domu ve Frýdku-Místku: "Pod stromy jsem spávala, přes noc někdy i po restauracích. Jak se dalo. Jeptišky mi pomáhaly, že mi daly ten chleba a čaj. Tehdy jsem měla odříznuté veškeré úřady. Až po tom půl roce jsem nastoupila na azylový dům, kde mi pomohli znovu vyřídit sociálku. Tady je to, že se člověk může umýt, uvařit si a v klidu se vyspat. To bylo to hlavní. Já mám plán, dostat ten startovací byt. Tzn. že se odstěhuji z azylového domu, dostanu ten startovací byt a budu tam ty dva roky sama bydlet. Ale musím tam mít pořádek, nesmím pít, jakože já nepiju, ale hlavně tam musí být pořádek a nikoho tam nesmíte vodit. Já hlavně doufám v pevné zdraví. Aby se mi uzdravily nohy, protože mám bolavé nohy a na jaře mám jít na bypas."

Celkem je v budově 44 lůžek. Přízemí patří noclehárně pro osm žen bez přístřeší, v dalších patrech jsou byty pro matky s dětmi a deset osamělých žen.

Veronika Raszková, vedoucí střediska: "Ve službě azylový dům pro ženy je kapacita deset míst a ta je v současné době plně obsazena. A máme i ženy v pořadníku, které o tuto službu mají zájem. Co se týče služby pro maminky s dětmi, tak budeme obsazeni plně. Co se týče noclehárna pro ženy, tak ta se bude zprovozňovat až ke konci měsíce. Takže zatím ta kapacita osmi míst naplněna není. V současné době je tady devět pracovníků. Z toho je vedoucí a sociální pracovník v jedné osobě, další sociální pracovník a sedm pracovníků v sociálních službách, kteří zabezpečují ten nepřetržitý provoz, kteří také přímo pracují s těmi jednotlivými uživatelkami."

Petr Cvik (ČSSD), primátor Frýdku-Místku: "Je to další krok vedení města k tomu, že zajišťuje věci, které jsou sociálně potřebné a sociální věci a zdravotnictví jsou naše prioritní věci, takže si myslím, že klienti tohoto zařízení skutečně najdou a budou tady nacházet to, co potřebují."

Libor Koval (KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já jsem hrozně rád, že se tato akce povedlo. Že se dobré dílo podařilo. Azylový dům pro matky s dětmi opravdu chyběl v tomto městě. Klientky musely být odváženy až do poměrně vzdáleného Havířova. V současné době máme tedy azylový dům ve Frýdku-Místku a myslím si, že můžeme být spokojeni."

Michal Pobucký (ČSSD), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nacházíme se v areálu bývalého dětského domova, který kdysi patřil Moravskoslezskému kraji. Nám se podařilo s krajem domluvit. Ten nám jej daroval. Poté jsme získali dotaci ze EU ve výši 92,5 procenta, takže celá investice která byla ve výši 21 milionů 280 tisíc, je dneska zrealizovaná. Dnes tady můžeme stát u téměř nové budovy, která je plně vybavena pro matky a ženy v tísni. V plánu ještě máme, vybudovat na zahradě dětské hřiště, aby to bylo pro obyvatele tohoto domu příjemnější. Nicméně to současná ekonomická situace nedovoluje, takže se obávám, že to bude až příští, nebo ten další rok."

Ing. Hana Buříková, regionální zástupce ze Sdružení azylových domů v ČR, o.s: "Tato budova, tím jak byla rekonstruovaná, je šitá na míru azylového domu pro matky s dětmi. Je to tady vyloženě účelně udělané. Každý pokoj má své sociální zařízení, svoje kuchyňky, společenské místnosti, prádelny na patře, což je ideální pro azylový dům pro matky s dětmi. Ne všude mají sociální zařízení jednotlivé pokoje. Ne všude mají kuchyňky na pokojích. Samozřejmě je trendem, že při jakýchkoliv možných rekonstrukcích vznikají sociální zařízení pro každý pokoj, kuchyňky, ale není to úplným standardem všude, což mi přijde, že tady to je hodně vysoce postavená laťka, která odpovídá těm potřebám, které momentálně jsou."

Provozovatelem azylového domu je Slezská diakonie, která již řadu let provozuje i Azylový dům Bethel pro muže.  

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/8431/jeden-z-nejlepsich-azylovych-domu-pro-zeny-a-matky-s-detmi-je-ve-frydkumistku