“Děcky krojovy bal” se konal v Pink aréně Střediska volného času Amos a byl krásným zakončením Těšínského folklorního podzimu, festivalu, který probíhal v Českém Těšíně od začátku září.
Vít Slováček, starosta Českého Těšína: “Je vidět, že ta tradice tady je a existuje a je to navázáno i na náš českotěšínský Slezan, taneční a pěvecký a navázaný na tradice, které tady jsou. Je dobře, že se to vrací a udržuje. Dnešní aktivita a akce ukazuje, že nastupující generace to zajímá a to je, si myslím, velice dobře.”
Návštěvníkům se za doprovodu cimbálových muzik představily hned čtyři dětské folklorní soubory z našeho regionu.
Dagmar Valová, předsedkyně Folklorního sdružení Těšínského Slezska: "Olšinka je z Orlové, Slezánek je domácí, pak tady je Łączka z Bystřice a Vonička, která je z Havířova. Je to za prvé představení, protože i když je Těšínsko jeden z nejmenších regionů folklorních v ČR, je přitom nejzajímavější krojově a druhy tanců. Je to taková ukázka i těm ostatním souborům co a jak se tancuje na Těšínsku."
I když je Těšínsko Slezsko malé, je bohaté na různá pojetí tanců. Ty své předvedl i místní Slezánek.
Michaela Mitrengová, hlavní organizátorka akce, vedoucí přípravky FS Slezánek: "My jsme úplně malincí, děti se teprve seznamují se základním krokem, aby udržely kolečko, já jsem ráda, za každé vystoupení."
Důležité také je, že je nejmenší generaci předávána tradice předků.
Michaela Mitrengová, hlavní organizátorka akce, vedoucí přípravky FS Slezánek: "My tady nebudeme věčně. Musíme to někomu předat a komu to předat když ne dětem. Když to v nich budeme rozblikávat, snad to pak budou předávat dál. Když jim to nebudeme předávat, tak tu nebude nikoho, tak to zanikne, to přece nejde.”
Akce byla pořádána za finanční podpory Moravskoslezského kraje a Českého Těšína.