Evropský týden mobility a zároveň i Evropský den bez aut se konal v Havířově již po osmnácté. Město se snaží program přizpůsobit vždy tak, aby si lidé a především mládež uvědomila, jak je důležité chránit životní prostředí.
“Letos se nám podařilo ještě tady vklínit projekt české charity na globální zodpovědnost, takže pro nás je cílem lidem vysvětlit, že by bylo ideální jezdit do práce nebo do školy na kole, chodit pěšky, popřípadě využívat jiné alternativní pohony, především potom městskou hromadnou dopravu, která je třeba u nás jako každý rok zdarma. Lidé si dneska mohou vyzkoušet elektrokola, která máme nově čtyři v zápůjčce od Moravskoslezského kraje. Ve správě je bude mít Správa sportovních a rekreačních zařízení. Potom tady máme bikesharing, který je poslední dva měsíce velmi populární a děti především využívají jeho možnost,” řekla z odboru školství Lucie Gorecká.
Aby to nebyla jen osvětová akce, byl pro děti připraven i bohatý program, včetně soutěže Adam a Eva.
“Je to sportovní soutěž, kdy smíšené dvojice Základní škol 8. a 9. tříd soutěží v šesti disciplínách. Finálová disciplína je tady hned za námi, je to explosive, což je největší nafukovací dráha v České republice. Děti na základě výsledku potom soutěží o velmi hodnotné ceny, jako jsou poukázky do Fóra Nová Karolina. Nejen pro děti, ale pro všechny zúčastněné občany, je tady připraven celodopolední program,” dodala Gorecká.
“Dneska je mezinárodní den mobility, který je zaměřen na to, aby lidi nejezdili autem, aby jezdili ve vlaku, třeba na kole a nebo chodili pěšky. V Havířově a prostě celkově v České republice je špatné životní prostředí, takže by se to hodilo, v České republice abychom to takhle neznečišťovali,” řekla jedna žákyně.
“Já si myslím, že tady máme špatné ovzduší kvůli toho, že je tady jezdí hodně aut. Dalo by se to zlepšit, když lidi budou jezdit na kole, chodit pěšky,” dodala jiná školačka.
“Já jsem tady přišla ze školy Základní škola 1. máje a přišli jsme tu kvůli toho, že je dneska den mobility,” řekla dívka.
V Havířově k lepšímu životnímu prostředí pomáhá i autobusová doprava, která je už ze sta procent ekologická.