Rodiče s dětmi přišli na Základní školu Mládežnickou, aby si prohlédli učebny a prostředí celé školy v rámci Dne otevřených dveří. Některé rodiče zajímaly informace zejména o připravované třídě s rozšířenou tělesnou výchovou.
Lucie Rybářová, rodič: “My jsme přišli, protože nás zaujala sportovní třída, která se má otevřít. Syn je spíše založený sportovně, dělá různorodý sport už teď, a proto nás zaujala ta sportovní třída.”
Ema, budoucí prvňáček: “Já ráda sportuji a chtěla bych chodit do sportovní třídy.”
Tamara Sos, rodič: “My máme takové hyperaktivní dítě. Navštěvuje gymnastiku, atletiku a pohyb má velmi ráda a doma ještě skáče na trampolíně, takže my budeme rádi, že se vybije i v té škole. Jsem ráda, že se otevírá sportovní třída.”
Škola pro rodiče s dětmi připravila v tělocvičně i ukázky sportu, na které se bude specializovat.
Aleš Kundel, ředitel ZŠ Mládežnická: “Děti budou mít čtyři hodiny všeobecné přípravy a potom následně v dalších ročnících se rozhodnou pro případnou specializaci, kterou tady propagujeme, a to je judo, karate a fotbal. Samozřejmě v rámci té výuky budou docházet několikrát do měsíce trenéři z jednotlivých klubů a pro ty naše nové prvňáky provedou zábavnou formou seznámení s těmi sportovními odvětvími.”
Myšlenku podporovat více pohybu ve školách vítá i radnice.
Ondřej Baránek (ANO), primátor Havířova: “V minulosti jsme se pokoušeli otevřít přímo fotbalovou třídu, ale nebyl dostatek lidí. Proto se ty sporty spojily. Vlastně to vyšlo tak, že ty děti budou mít v první třídě o dvě hodiny tělocviku navíc. A to je pro jakýkoliv sport ten základní rozvoj a je to myslím velmi na místě a uvidíme, jaké to bude mít ohlasy. Zatím pan ředitel říkal, že se tady přihlásilo nejvíce lidí, co kdy tady bylo.”
Pokud o tu sportovní třídu bude velký zájem, budete zvažovat, že by třeba tímto směrem mohly jít ještě některé jiné školy do budoucna?
Ondřej Baránek (ANO), primátor Havířova: “Já si myslím, že ty meze se nekladou a pokud jakýkoliv jiný pan ředitel, nebo ředitelka bude mít tu možnost a přijde s něčím novým, tak my to jen podpoříme. Ty děti potřebují tu základní průpravu, neboť je jasné, že toho je méně, než bývalo zvykem. Já přeji dětem, aby měli pedagogy, kteří se jim budou věnovat na profesionální bázi.”
Jedním z nich by mohl být i Jakub Heller, který je hráčem MFK.
Jakub Heller, hráč MFK Havířov: "Mě to přijde super, protože vidíme všude, že ten pohyb dětem chybí. Jelikož jsem v pátém ročníku na vysoké škole, dodělávám učitelství tělocvik, zeměpis, tak by mě to zajímalo, mám o to zájem a rád bych tady učil ty děti fotbal.”
Škola by si přála, aby se počet hodin tělocviku mohl rozšířit napříč ročníky.
Aleš Kundel, ředitel ZŠ Mládežnická: “Dvě hodiny pohybu, nebo dvě hodiny tělesné výchovy, je málo. Doufám, že v rámci nového rámcového vzdělávacího programu, který se chystá od roku 2027, tak v závislosti na tom si školy budou muset upravit své školské vzdělávací programy a tam, zatím jak se to jeví, bude větší flexibilita v tom, jak jednotlivé hodiny k jednotlivým předmětům distribuovat. Takže je předpoklad, že by byla i možnost, navýšit počet tělesné výchovy.”