Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Před 81 lety zasáhla Životice tragédie, na oběti se nezapomíná

Havířov |

U památníku v Havířově Životicích se uskutečnila pietní vzpomínka na 36 mužů, které před 81 lety zavraždilo gestapo. K tragédii se vrátili pozůstalí, pamětníci i představitelé města a kraje.

Slzy, ticho i vzpomínky, které ani po desítkách let nevybledly. V Životicích se opět sešli příbuzní obětí, aby uctili památku 36 mužů zavražděných gestapem v roce 1944. Právě příběhy jejich rodin připomínají, jak hluboké jizvy tato tragédie zanechala.

Aurelie Rozbrojová Dudová: "Tatínka zastřelili a my jsme zůstali sami s mamkou. Bylo nás pět dětí. Já jsem byla nejmladší. Měla jsem dva roky, nejstarší bylo 13 a zůstaly nám pozemky, grunt. Měli jsme dva koně, pět krav, prasnice, pole. A to jsme všechno musely my děti robit, než jsme šly do školy. A přišla jsem ze školy a totéž. Taťka chyběl.“
Anežka Vavrousová Warcopová: "Bylo to důstojné, pěkné, hodně lidí na to pamatuje. Doufám, že kdo tady přijde, nikdo z nich nechce válku, která je za hranicemi. Dívejte se na to. To v vás zůstane skutečně až do smrti. Moje sestra měla šest týdnů, já čtyři roky a vidím to jak dneska, jak přijeli a vytahovali taťku ven.“

Úctu obětem vyjádřili i zástupci města a kraje, protože životická tragédie bude v lidech navždy.

Ondřej Baránek (ANO), primátor Havířova: "Ta bolest nikdy nevymizí. Snažíme se tomuto pietnímu aktu přikládat co největší vážnost, protože věříme, že má hluboký přesah. Usilujeme o to, aby i místní děti alespoň částečně navnímaly, co se zde stalo, a vnímaly sílu tohoto prostoru. Je důležité si to připomínat. Chceme, aby o tom lidé v Havířově věděli, a budeme tu památku dál šířit.“
Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Já jsem moc rád, že se památka životické tragédie připomíná tímto, myslím velmi důstojným způsobem. Je to velmi dojemné, já jsem za to velmi rád. Je důležité si odkaz, co se v Životicích stalo, připomínat. Právě proto, že to bylo důsledkem jednak toho, co se dělo v té době v Evropě a jednak bezpráví. A výsledky zločinných režimů, jakými jsou fašismus a nacismus. A já doufám, že společnost je schopna se z těchto tragédii poučit, hlavně proto, aby se už neopakovaly.”
Nahlásit chybu


K tématu

V Životicích uctili památku popravených mužů z roku 1944

4. srpna 2025 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová

U památníku v Havířově-Životicích se uskutečnila pietní vzpomínka na 36 mužů, které před 81 lety zavraždilo gestapo. K tragédii se vrátili pozůstalí, pamětníci i představitelé města a kraje.

Lidé uctili památku 108 horníků, kteří zahynuli při tragédii v Dole Dukla

7. července 2025 12:31 | Havířov | Bára Kelnerová

7. července roku 1961 se stala největší důlní katastrofa v Československu po druhé světové válce. Při požáru v Dole Dukla zahynulo 108 horníků. Pietní akt k uctění památky obětí této tragédie se konal u památníku na městském hřbitově v Havířově.

Od tragédie na Dole Dukla uplynulo 64 let, lidé uctili památku zemřelých horníků

8. července 2025 9:30 | Havířov | Bára Kelnerová

7. července roku 1961 se stala největší důlní katastrofa v Československu po druhé světové válce. Při požáru v Dole Dukla zahynulo 108 horníků. Pietní akt k uctění památky obětí této tragédie se konal u památníku na městském hřbitově v Havířově.


Noční požár neobydleného domu v Třinci, hasiči z hořícího objektu vynesli muže v kritickém stavu

Včera 15:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V sobotu večer zasahovali hasiči u požáru neobydleného objektu v městské části Staré Město v Třinci. Z hořícího domu zachránili muže, u kterého okamžitě zahájili resuscitaci. Na místě zasahovaly tři jednotky hasičů.

Tragická nehoda na D48 u Dobré: 27letý řidič zemřel po nárazu do svodidel

Včera 10:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V neděli 14. prosince ráno na silnici D48 u obce Dobrá ve směru na Český Těšín zasahovaly složky IZS u tragické dopravní nehody. Řidič osobního vozidla narazil do svodidel a svým zraněním na místě podlehl. Okolnosti nehody nyní vyšetřují policisté.

Policie stíhá pracovnici lázní v Karlově Studánce kvůli zakázce na opravu jednoho z domů

Včera 11:45 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Horské lázně Karlova Studánka řeší situaci v souvislosti se zahájením trestního stíhání jedné z vedoucích pracovnic. Ředitel státního podniku rozhodl o odebrání jejích kompetencí v oblasti veřejných zakázek a nákupů a o situaci informoval dozorčí radu. Trestní stíhání se podle dostupných informací týká zakázky na opravu jednoho z lázeňských domů.

Obnovené zabijačkové hody u Těrlické přehrady byly úspěšné

Včera 11:08 | Těrlicko | Libor Běčák

Ve sportovním areálu na břehu Těrlické přehrady se konaly zabijačkové hody. Ty se setkaly s velkým zájmem lidí, kteří si přišli vybrat nejrůznější čerstvé i uzené produkty.

Frýdlantský hudební spolek odehrál tradiční Vánoční koncert

Ve velkém sále Kulturního centra ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal tradiční Vánoční koncert Frýdlantského hudebního spolku.

Led na vozovce komplikoval dopravu na Opavsku, policie řešila několik nehod

13. prosince 2025 16:52 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Namrzlá vozovka komplikovala v uplynulých dnech dopravu na Opavsku. Policisté řešili hned několik nehod, z nichž některé skončily vážným zraněním. V jednom případě byl na přechodu pro chodce zraněn senior, další nehoda se stala u Kravař.

Karvinou obsadili judisté a excelovali místní sportovci, kteří za město získali sedm medailí

13. prosince 2025 13:45 | Karviná | Gabriela Stašová

Velká cena Karviné v judu se uskutečnila klasicky za účasti zahraničních sportovců ve věku dětí a dorostu. I letos byli karvinští judisté úspěšní na různých stupních vítězů.

Tramvaje opět projedou přes náměstí Republiky v Ostravě. Auta si budou muset počkat

12. prosince 2025 12:55 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Konec přestupů na náhradní autobusy. Ve středu 17. prosince by měly ostravské tramvaje opět projet přes náměstí Republiky. Řidiči aut si ale budou muset ještě počkat. Práce na rekonstrukci potrvají ještě zhruba půl roku.

Z hořící budovy na Opavsku museli hasiči vynést dvě tlakové lahve a ochladit je

12. prosince 2025 12:57 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Hořela hospodářská budova na Opavsku. Na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů. Hasiči museli vynést a ochlazovat dvě tlakové lahve. Požár se podařilo rychle dostat pod kontrolu. Škoda byla předběžně vyčíslena na 400 tisíc korun. Příčina požáru se vyšetřuje.

Filmový klub v Karviné rozšiřuje náhled na svět, založili jej manželé se stejným zájmem

13. prosince 2025 13:15 | Karviná | Gabriela Stašová

Filmový klub v Karviné za dobu své existence prošel změnami, které sae týkaly jeh umístění, ale také například celkové koncepce. Jedno ale stále trvá - snaží se vychovávat veřejnost k filmové kultuře a vzdělávat prostřednictvím kinematografie.

Aktuálně z Karviné: Vánoční program s kinem i otužilci

13. prosince 2025 13:30 | Karviná | Gabriela Stašová

Kino Centrum Karviná připravilo nejen pro dětské diváky cyklus filmových projekcí s názvem Vánoční prázdniny s kinem. Příznivci otužování by neměli zapomenout na to, že již po čtrnácté se na Karvinském moři uskuteční na Štědrý den vánoční otužování.

V parku Boženy Němcové vzniká nový sad, který aktivně pomůže v boji proti jmelí

13. prosince 2025 13:27 | Karviná | Gabriela Stašová

V parku Boženy Němcové v Karviné vznikl nový, veřejně přístupný ovocný sad o rozloze zhruba 6 300 metrů čtverečních. Vysazené stromy a keře mají obohatit městskou zeleň, nabídnout potravu i úkryt ptactvu a zároveň podpořit přirozenou biodiverzitu parku.

V Galerii KD Radost je k vidění vánoční výstav betlémů

12. prosince 2025 12:07 | Havířov | Bára Kelnerová

Městské kulturní středisko uspořádalo i v letošním roce výstavu betlémů v Galerii Kulturního domu Radost. Návštěvníci mohou obdivovat dřevěné, keramické či paličkované betlémy, ale také retro Vánoce 70. a 80. let.

Škola F. Hrubína otevřela zrekonstruovaný bazén, děti jsou nadšené

12. prosince 2025 8:44 | Havířov | Bára Kelnerová

Modernizovaný školní bazén na ZŠ Františka Hrubína v Havířově znovu slouží stovkám dětí. Rozsáhlá rekonstrukce stála radnici téměř 20 milionů korun. Bazén budou využívat i ostatní organizace.

Halové mistrovství ČR v tenise přivedlo do Havířova budoucí hvězdy

12. prosince 2025 8:26 | Havířov | Bára Kelnerová

V Havířově se potřetí odehrálo halové Mistrovství České republiky v tenise mužů a žen. Turnaj přilákal špičkové hráče z celé republiky. Organizátoři by chtěli v budoucnu uspořádat i mezinárodní soutěž juniorů.

Klienti Santé ukázali tvůrčí talent na prodejní výstavě v budově magistrátu

12. prosince 2025 8:19 | Havířov | Bára Kelnerová

Vánoční atmosféra zaplnila i prostory havířovského magistrátu. Postarali se o to opět klienti Santé, kteří několik měsíců tvořili výrobky pro prodejní výstavu.

Před 81 lety zasáhla Životice tragédie, na oběti se nezapomíná
Vydáno 5. srpna 2025 10:27, Havířov, Bára Kelnerová
U památníku v Havířově Životicích se uskutečnila pietní vzpomínka na 36 mužů, které před 81 lety zavraždilo gestapo. K tragédii se vrátili pozůstalí, pamětníci i představitelé města a kraje.

Slzy, ticho i vzpomínky, které ani po desítkách let nevybledly. V Životicích se opět sešli příbuzní obětí, aby uctili památku 36 mužů zavražděných gestapem v roce 1944. Právě příběhy jejich rodin připomínají, jak hluboké jizvy tato tragédie zanechala.

Aurelie Rozbrojová Dudová: "Tatínka zastřelili a my jsme zůstali sami s mamkou. Bylo nás pět dětí. Já jsem byla nejmladší. Měla jsem dva roky, nejstarší bylo 13 a zůstaly nám pozemky, grunt. Měli jsme dva koně, pět krav, prasnice, pole. A to jsme všechno musely my děti robit, než jsme šly do školy. A přišla jsem ze školy a totéž. Taťka chyběl.“
Anežka Vavrousová Warcopová: "Bylo to důstojné, pěkné, hodně lidí na to pamatuje. Doufám, že kdo tady přijde, nikdo z nich nechce válku, která je za hranicemi. Dívejte se na to. To v vás zůstane skutečně až do smrti. Moje sestra měla šest týdnů, já čtyři roky a vidím to jak dneska, jak přijeli a vytahovali taťku ven.“

Úctu obětem vyjádřili i zástupci města a kraje, protože životická tragédie bude v lidech navždy.

Ondřej Baránek (ANO), primátor Havířova: "Ta bolest nikdy nevymizí. Snažíme se tomuto pietnímu aktu přikládat co největší vážnost, protože věříme, že má hluboký přesah. Usilujeme o to, aby i místní děti alespoň částečně navnímaly, co se zde stalo, a vnímaly sílu tohoto prostoru. Je důležité si to připomínat. Chceme, aby o tom lidé v Havířově věděli, a budeme tu památku dál šířit.“
Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Já jsem moc rád, že se památka životické tragédie připomíná tímto, myslím velmi důstojným způsobem. Je to velmi dojemné, já jsem za to velmi rád. Je důležité si odkaz, co se v Životicích stalo, připomínat. Právě proto, že to bylo důsledkem jednak toho, co se dělo v té době v Evropě a jednak bezpráví. A výsledky zločinných režimů, jakými jsou fašismus a nacismus. A já doufám, že společnost je schopna se z těchto tragédii poučit, hlavně proto, aby se už neopakovaly.”
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/havirov/11000050027/pred-81-lety-zasahla-zivotice-tragedie-na-obeti-se-nezapomina