Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zástupci města, kraje a společnosti OKD uctili památku tragicky zemřelých horníků

Karviná |

U univerzity se uskutečnil pietní akt, při kterém se vzpomínalo na tragicky zesnulé horníky. Protože se navíc nezadržitelně blíží konec černouhelné těžby, připomínkou této velké éry je také putovní výstava fotografií, kterou při této příležitosti otevřela speciální vernisáž.

Na Univerzitním náměstí v Karviné se u příležitosti Dne horníků konal pietní akt, který připravila společnost OKD. Během něj vzdali zástupci těžební firmy, její hosté, báňští záchranáři, krojovaní horníci i hornická veřejnost úctu všem, kteří položili život při výkonu hornického povolání. Akci uvedla vernisáž putovní fotografické výstavy s hornickou tematikou Odcházíme… s hlavou vztyčenou!, která je věnována blížícímu se ukončení těžby černého uhlí a zániku tradičních hornických profesí.

Roman Sikora, generální ředitel společnosti OKD: “My jsme se pokusili uspořádat pro naše zaměstnance a obyvatele Karviné a přilehlého okolí něco, co by symbolizovalo to, že v letošním roce opravdu skončí těžba černého uhlí nejen v rámci OKD, ale i v rámci České republiky, protože jsme jediným černouhelným dolem na území Česka. A přišli jsme na to, že bude fajn ukázat naše zaměstnance a pomocí regionálních fotografů se nám podařilo uspořádat nebo dát dohromady tuto putovní výstavu. Je to dvanáct fotografií, na nichž jsou zachyceni naši existující a současní zaměstnanci. Při té spolupráci vznikla spousta fotek, ale my jsme vybrali tady těchto dvanáct, jednak že se nám hodně líbily, ale také proto, že budou sloužit jako základ pro výrobu nástěnného kalendáře s hornickou tematikou na rok 2026."

O fotografie, které byly představeny, se zasloužili fotografové Lukáš Kaboň, Boris Renner a Petr Chodura, z nichž dva byli přítomni také slavnostní vernisáže, jejíž pásku přestřihli primátor Karviné Jan Wolf, ředitel společnosti OKD Roman Sikora a ministr financí České republiky Zbyněk Stanjura.

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí České republiky: “Já bych chtěl ocenit ten nápad a tu myšlenku, že ta vernisáž se udělala. Líbí se mi i to motto: Odcházíme s hlavou vztyčenou, protože myslím, že to přesně popisuje situaci, v jaké je OKD.”

Čas samotného ukončení těžby nastane na přelomu tohoto a následujícího roku, přičemž společnost OKD tento krok dlouhodobě zvažovala a avizovala. Přestože jedna éra regionu Karvinsko končí, zdejší regionální identita a hornická historie je nesmazatelná.

Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: “Já si myslím, že lidé Karvinska na hornictví dlouho nezapomenou, protože je to tradice více než 200 let tady, naši předkové všichni na šachtách dělali, pracovali, takže všichni to tady známe. A já si myslím, že je fajn , že budeme minimálně vzpomínat na to, že to hornictví tady bylo a samozřejmě město Karviná a okolí se určitě bude muset posunout dál, bude muset hledat nové příležitosti, ale věřím tomu, že to hornictví tady bude v nás ještě dlouho zakořeněno a vždycky budeme v dobrém na to vzpomínat.”
Josef Bělica (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: “Je nesmírně důležité připomínat si historii, protože pouze lidé, kteří zapomínají na svou historii, jsou odsouzeni k tomu opakovat chyby z minulost a já věřím, že nám se toto nestane. Navíc náš region byl vybudován na těžké práci a na hornické činnosti a na těžké práci obecně našich předků. A myslím si, že je velmi důležité, abychom si to všichni uvědomovali do budoucna.”

Hornická profese s sebou nesla po léta aktivní důlní činnosti na Karvinsku spoustu úskalí, jedním z nich bylo i samotné život ohrožující nebezpečí tohoto povolání. Rodiny horníků často přišly ze vteřiny na vteřinu o jednoho ze svých členů, i proto je každoroční pietní akt jednou z připomínek, která bude nadále důstojně zachována.

Nahlásit chybu


K tématu

Při pietním aktu za tragicky zesnulé horníky proběhla i speciální vernisáž fotografií

12. září 2025 13:10 | Karviná | Gabriela Stašová

U univerzity v Karviné se uskutečnil pietní akt, při kterém se vzpomínalo na tragicky zesnulé horníky. Protože se navíc nezadržitelně blíží konec černouhelné těžby, připomínkou této velké éry je také putovní výstava fotografií, kterou při této příležitosti otevřela speciální vernisáž.

Lidé uctili památku 108 horníků, kteří zahynuli při tragédii v Dole Dukla

7. července 2025 12:31 | Havířov | Bára Kelnerová

7. července roku 1961 se stala největší důlní katastrofa v Československu po druhé světové válce. Při požáru v Dole Dukla zahynulo 108 horníků. Pietní akt k uctění památky obětí této tragédie se konal u památníku na městském hřbitově v Havířově.

Pietní akt připomněl hrůzy 2. světové války, které se udály za Dolem Barbora

27. září 2025 13:30 | Karviná | Gabriela Stašová

V roce 1939 se v Karviné za Dolem Barbora stala fašistická poprava, při které tehdy zemřelo dvanáct Poláků, žijících na území Česka a Karvinska. Na tomto místě si v Karviné opět připomněli, že historie s sebou nese kruté chvíle a my bychom na ně neměli zapomínat.


Nová čistírna odpadních vod v Razové řeší kvalitu vody pro přehradu Slezská Harta

Dnes 16:26 | Bruntál | Karel Soukop

Největší investicí za poslední roky byla v Razové u Slezské Harty vybudována nová čistírna odpadních vod. Díky podpoře Ministerstva zemědělství a Moravskoslezského kraje obec dobudovala za více než 70 milionů korun důležitou stavbu, která je v tomto regionu opravdu nezbytná.

Havířov odvolal jednatele městské společnosti MRA a nařídí forenzní audit

Dnes 10:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větvích případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.

Motorkář předjížděl na plné čáře ve Starých Hamrech a srazil se s SUV

Dnes 15:26 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nerespektoval plnou čáru a předjížděl auto, které odbočovalo vlevo. Následovala srážka SUV s motorkářem, kterého do nemocnice přepravil vrtulník. Policie nyní hledá svědky nehody ve Starých Hamrech

Důkazy nevedou ke konkrétnímu žháři, který zavinil požár domu v Havířově

Dnes 12:04 | Havířov | Libor Běčák

Policistům se nepodařilo získat dostatek důkazů, které by mohly usvědčit pachatele, který by mohl být zodpovědný za vznik tragického požáru loni v srpnu v centru Havířova. Vyšetřování bylo proto odloženo.

Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě. MŠ Ukrajinská uspořádala již 8. ročník

Dnes 15:17 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pozor JEDU!!!, tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská v Ostravě-Porubě. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.

Drama s dobrým koncem – tak vypadal závěr Dnů města v Bruntále

Dnes 13:08 | Bruntál | Karel Soukop

Historicky dosud nevídaný zážitek měli pořadatelé i návštěvníci Dnů města v Bruntále. To, že nelze poručit větru ani dešti, zažili na místě při vrcholu oslav.

Dětská skupina při MŠ Volgogradská v Ostravě-Zábřehu funguje už rok

Dnes 9:24 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Dětská skupina, která vznikla při základní a mateřské škole Volgogradská v Ostravě-Zábřehu uzavírá první rok svého fungování. Kapacita se naplnila a nyní přijímají nové zájemce. Mezistupeň vzdělávání mezi mateřskou a základní školou zde poté doplňuje přípravná třída.

Zasáhli v krizové situaci. Středoškoláci převzali ocenění za poskytnutí první pomoci

Včera 11:39 | Ostrava-Vítkovice | Anna Břenková

Skupina středoškoláků dokázala v krizové situaci zachovat chladnou hlavu. Během výletu na Lysé hoře pomohli staršímu cyklistovi, který přímo před nimi zkolaboval. Za tento hrdinský čin byli oceněni přímo na půdě školy.

Kameny zmizelých v centru Fulneku připomínají členy židovských rodin, kteří se nevrátili z války

Dnes 13:05 | Fulnek | Libor Běčák

Také ve Fulneku si lidé připomněli památku obyvatel města, kteří nepřežili II. světovou válku. Setkání pozůstalých se školáky a tradiční židovský obřad na náměstí byl plný emocí.

Tropický víkend zaměstnal záchranáře. Vyjížděli ke stovce kolapsům kvůli horku

Včera 14:38 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Uplynulý víkend přinesl do Moravskoslezského kraje úmorná vedra, která se okamžitě projevila na vytíženosti záchranné služby. Během tří dnů musely posádky ošetřit více než stovku lidí, kteří zkolabovali v důsledku přehřátí a dehydratace. Nejčastěji šlo o seniory a osoby, které podcenily pobyt na přímém slunci nebo kombinaci horka s alkoholem.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Po obvinění končí jednatel MRA, Havířov chce znát výsledky auditu do konce prázdnin

Dnes 15:21 | Havířov | Bára Kelnerová

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větví případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.

Ragbisté v Havířově oslavili 60. výročí klubu

Dnes 10:37 | Havířov | Bára Kelnerová

Přátelskými zápasy mládeže s hosty z Ostravy a Polska oslavil Rugby club Havířov výročí 60 let. Vedení klubu si do dalších let přeje pokračující zájem dětí o ragby a také splnění dlouholetého cíle – vybudování vlastní klubovny.

Dobrovolní hasiči Havířov Město velkolepě oslavili 70 let

Dnes 10:29 | Havířov | Bára Kelnerová

Oslavy 70. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů Havířov Město nabídly nejen setkání členů a hostů, ale také ukázky techniky a zásahů. Zástupci radnice zároveň ocenili jejich práci a ujistili, že město bude sbor podporovat i v dalších letech.

Rychvaldský spolek Soul pořádal tradiční oslavu slunovratu

Dnes 7:59 | Rychvald | Libor Běčák

Odpoledne plné pohody, písní, umění a také dobrého jídla. Taková byla oslava slunovratu ve farní zahradě, kterou tradičně pořádá rychvaldský spolek Soul.

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele městské bytové společnosti Róberta Masaroviče

Včera 19:48 | Havířov | Bára Kelnerová

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větvích případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.

Havířov hostil výstavu a soutěž tvořivých seniorů

Včera 15:21 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov se letos stal pořadatelem tradiční Výstavy ručních prací seniorů pěti měst. O nejzajímavějších exponátech rozhodovala porota i veřejnost, slavnostní tečkou pak bylo vyhlášení výsledků.

Zástupci města, kraje a společnosti OKD uctili památku tragicky zemřelých horníků
Vydáno 13. září 2025 13:40, Karviná, Gabriela Stašová
U univerzity se uskutečnil pietní akt, při kterém se vzpomínalo na tragicky zesnulé horníky. Protože se navíc nezadržitelně blíží konec černouhelné těžby, připomínkou této velké éry je také putovní výstava fotografií, kterou při této příležitosti otevřela speciální vernisáž.

Na Univerzitním náměstí v Karviné se u příležitosti Dne horníků konal pietní akt, který připravila společnost OKD. Během něj vzdali zástupci těžební firmy, její hosté, báňští záchranáři, krojovaní horníci i hornická veřejnost úctu všem, kteří položili život při výkonu hornického povolání. Akci uvedla vernisáž putovní fotografické výstavy s hornickou tematikou Odcházíme… s hlavou vztyčenou!, která je věnována blížícímu se ukončení těžby černého uhlí a zániku tradičních hornických profesí.

Roman Sikora, generální ředitel společnosti OKD: “My jsme se pokusili uspořádat pro naše zaměstnance a obyvatele Karviné a přilehlého okolí něco, co by symbolizovalo to, že v letošním roce opravdu skončí těžba černého uhlí nejen v rámci OKD, ale i v rámci České republiky, protože jsme jediným černouhelným dolem na území Česka. A přišli jsme na to, že bude fajn ukázat naše zaměstnance a pomocí regionálních fotografů se nám podařilo uspořádat nebo dát dohromady tuto putovní výstavu. Je to dvanáct fotografií, na nichž jsou zachyceni naši existující a současní zaměstnanci. Při té spolupráci vznikla spousta fotek, ale my jsme vybrali tady těchto dvanáct, jednak že se nám hodně líbily, ale také proto, že budou sloužit jako základ pro výrobu nástěnného kalendáře s hornickou tematikou na rok 2026."

O fotografie, které byly představeny, se zasloužili fotografové Lukáš Kaboň, Boris Renner a Petr Chodura, z nichž dva byli přítomni také slavnostní vernisáže, jejíž pásku přestřihli primátor Karviné Jan Wolf, ředitel společnosti OKD Roman Sikora a ministr financí České republiky Zbyněk Stanjura.

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí České republiky: “Já bych chtěl ocenit ten nápad a tu myšlenku, že ta vernisáž se udělala. Líbí se mi i to motto: Odcházíme s hlavou vztyčenou, protože myslím, že to přesně popisuje situaci, v jaké je OKD.”

Čas samotného ukončení těžby nastane na přelomu tohoto a následujícího roku, přičemž společnost OKD tento krok dlouhodobě zvažovala a avizovala. Přestože jedna éra regionu Karvinsko končí, zdejší regionální identita a hornická historie je nesmazatelná.

Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: “Já si myslím, že lidé Karvinska na hornictví dlouho nezapomenou, protože je to tradice více než 200 let tady, naši předkové všichni na šachtách dělali, pracovali, takže všichni to tady známe. A já si myslím, že je fajn , že budeme minimálně vzpomínat na to, že to hornictví tady bylo a samozřejmě město Karviná a okolí se určitě bude muset posunout dál, bude muset hledat nové příležitosti, ale věřím tomu, že to hornictví tady bude v nás ještě dlouho zakořeněno a vždycky budeme v dobrém na to vzpomínat.”
Josef Bělica (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: “Je nesmírně důležité připomínat si historii, protože pouze lidé, kteří zapomínají na svou historii, jsou odsouzeni k tomu opakovat chyby z minulost a já věřím, že nám se toto nestane. Navíc náš region byl vybudován na těžké práci a na hornické činnosti a na těžké práci obecně našich předků. A myslím si, že je velmi důležité, abychom si to všichni uvědomovali do budoucna.”

Hornická profese s sebou nesla po léta aktivní důlní činnosti na Karvinsku spoustu úskalí, jedním z nich bylo i samotné život ohrožující nebezpečí tohoto povolání. Rodiny horníků často přišly ze vteřiny na vteřinu o jednoho ze svých členů, i proto je každoroční pietní akt jednou z připomínek, která bude nadále důstojně zachována.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/karvina/11000050594/zastupci-mesta-kraje-a-spolecnosti-okd-uctili-pamatku-tragicky-zemrelych-horniku