Počet okradených seniorů v Havířově stoupá. Obětí se měla stát i devětaosmdesátiletá důchodkyně.
Paní Pálová sice o tisíc korun nepřišla, ale podvodníka vůbec neměla pustit domů. Policie pomáhá seniorům především formou besed, ve kterých sdělují, jak těmto situacím předcházet.
Nejrůznějších fint, které podvodníci na důchodce zkouší, je mnoho.
Jaroslav Kus, mluvčí PČR Karviná: „Pachatel si vyhlídne oběť, které zatelefonuje. Představí se jako rodinný příslušník, nejčastěji jako vnuk a jedná s obětí jako se svou babičkou. Domáhá se půjčení finanční částky."
Na schůzku ale smyšlený vnuk pošle svého komplice a senior je rázem bez úspor.
Břetislav Pazdziora, kriminalista SKPV Havířov: „Od měsíce listopadu do konce ledna 2010 v Havířově došlo k osmi případům těchto podvodů, které kolega popisoval s tím že, celkově v rámci MSK se těchto případů pohybuje nad dvacet."
K pořádaným besedám má policie připraven i film s příběhy, o kterých poté společně diskutují. Tak jako v Domově seniorů na ulici Lidická.
Zvláštností je, že v podstatě všichni z dotázaných ví, jak se nestát obětí. Přesto je realita jiná.
Jaroslav Kus, mluvčí PČR Karviná: „Proto bych chtěl apelovat nejenom na seniory, ale i na rodinné příslušníky. Skutečně hovořte s maminkami, s otci, babičkami, aby si dávali pozor na své věci, aby nikomu nedůvěřovali a hlavně, aby nikoho cizího nepouštěli do bytu."
Anketa, důchodkyně: 1. „Neotevřela bych. A musím upozornit dcery, aby nepouštěly cizího do bytu." 2. „Já bych neotevřela dveře. Já poznám přes dírku, kdo je za dveřmi. A peníze nenosím s sebou." 3. „Málo chodím ven, ale byla bych asi zakřiknutá, že bych se nebyla schopna ani ubránit."
Policie bude i nadále v preventivních besedách pokračovat, a to například v klubech důchodců.