Hasiči v celé ČR vyhlásili v rámci boje proti pověrám na šťastný „pátek třináctého“ tradiční Den požární bezpečnosti. Během pátku navštívily karvinskou stanici hlavně skupiny školáků.
Lukáš Rylko, koordinátor-metodik, pracoviště prevence ochrany obyvatelstva a krizového řízení HZS MSK: "Snažíme se návštěvníkům ukázat mobilní techniku, moderní. Děti si můžou projít techniku, seznámíme je s vybavením, protože hasiči pomáhají i při nehodách, povodních, můžou si vyzkoušet obleky, přilby a dýchací přístroje, se vším je seznámíme. Máme tam ukázku práce s hadicí, ať vidí, že to hasiči nemají jednoduché a zásah je mnohdy komplikovaný."
anketa, návštěvníci hasičské stanice: "Mají hodně druhů hasičských hadic, není jenom jedna." "Mě nejvíce bavilo to stříkání vodou a auta, jak ukazovali." "Dozvěděl jsem se, že být hasičem je těžký." "Jsem vůbec nevěděl, že se hasí sněhem."
Letos byl tento speciální den zaměřený na varování před požáry v přírodě
.
Lukáš Rylko, koordinátor-metodik, pracoviště prevence ochrany obyvatelstva a krizového řízení HZS MSK: "V minulých letech vznikalo hodně požárů neopatrností a nedbalostí občanů třeba vlivem odhozením nedopalku nebo vypalováním trávy často vznikaly požáry."
Od začátku roku 2019 evidují hasiči v Moravskoslezském kraji jedno úmrtí při požáru v přírodě. V roce 2019 se stalo v našem kraji 305 požárů v přírodě, v roce 2020 celkem 246 a loni 220. Letos do konce dubna už hasiči evidují 225 požárů v přírodě, což je více než za celý rok 2021. Rady jak předejít vzniku požárů suchých porostů zveřejnili hasiči na svých webových stránkách.