Areál bývalého dolu Barbora ožil prvním velkým a v republice výjimečným festivalem reBarbora Open Music. Od tradičně známých festivalů se lišil tím, že měl za cíl minimalizovat zatížení životního prostředí.
Petr Birklen, člen představenstva MSID: "Postupně se snažíme ta jednotlivá místa na Karvinsku v pohornické krajině, která byla dlouhodobě bez lidí a vysídlována, tak se snažíme tímto způsobem oživovat a upozorňovat na ten velký potenciál, který je."
Jan Wolf, primátor Karviné: "Byli jsme přesvědčeni od začátku, že to podpoříme, je to super akce, trochu sice nevyšlo počasí, ale kdyby se z toho stala tradice, je tu krásný prostor, haly, myslím, že na kulturní akce to je jak vyšité tady. Věřím, že to může získat nějakou tradici a že se lidé naučí tady chodit, budou tady koncerty a různé kulturní akce."
Festival se skládal ze tří základních zón, hudební, komunitní a udržitelné.
David Moravec, organizátor: "Co se týče hudebního programu, tak na festivalu vystoupí Horkýže Slíže, Richard Muller, David Koller, Mňága a Žďorp, Prago Union a máme velký ukrajinský projekt, oslovili jsme ukrajinskou zpěvačku Miroslavu Salij, našla zázemí v Rožnově pod Radhoštěm, my jsme ji pomohli sestavit kapelu z ostravských muzikantů."
anketa: návštěvníci festivalu: "Byl jsem zvědavý, co se tady z toho areálu stane." "Já jsem si to moc užila, Richard Muller to úplně rozjel, byl fakt v dobré formě. A víc takových festivalů v těchto objektech."
Komunitní rodinná zóna byla složena ze stanovišť neziskových organizací Karvinska. Ty se tady nejen pro návštěvníky prezentovaly, ale nabízely i zábavu a doprovodný program uvnitř i venku, třeba cirkusové workshopy..
David Moravec, organizátor: "Součástí programu je i velká diskusní scéna, tady jsme se spojili s Colours of Ostrava a jejich projektem Meltingpot a bude na téma trvalé udržitelnosti v mnoha oborech, ať už je to výroba potravin, bydlení, popřípadě doprava."
Festival byl ojedinělý nejen hudebním obsahem, ale i svým záměrem, stát se trvale udržitelným festivalem v republice, který bude minimalizovat zatížení životního prostředí. Byl výhradně bezobalový.
Matěj Ostárek, spoluorganizátor festivalu: "Trvalá udržitelnost byl záměr a trochu oříšek pro nás, ale myslím, že jsme se s tím poprali na výbornou. Je to v tom, že se snažíme produkovat co nejméně odpadu, energii se snažíme používat z obnovitelných zdrojů, jako třeba vodíkové centrály. Všechny obaly jsou vratné."
Svou zónu měl i festivalový pivovar, který poutavou formou prováděl návštěvníky tématem šetření vody a zadržování vody v krajině. Zájemci se také mohli dozvědět podrobnosti o využití vodíkového agregátu na výrobu elektřiny.