Na horníky, jejichž život vyhasl při výkonu povolání, se tradičně v září vzpomíná v rámci tradičních Hornických slavností. Ty letos proběhly současně s oslavami města v červnu. Pietní akt, jež bývá jejich součástí se uskutečnil nyní.
Roman Sikora generální ředitel OKD: “Sešli jsme se zde u příležitosti uctění vzpomínky na horníky, kteří za těch 200 let dobývání černé uhlí nevyfárali. Je jich na 800. 800 horníků, záchranářů, báňských inženýrů i techniků, ale současně 800 otců, bratrů, manželů."
Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Když lidé začínali dobývat uhlí, tak ta práce byla nejen těžká, ale nesmírně nebezpečná a ona zůstala nebezpečná po celou dobu dobývání uhlí a vždycky ji provázely neštěstí. Je nesmírně důležité si to připomínat, protože prosperita naší země a celého regionu stojí na jejich potu a krvi."
Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: "Karvinsko bylo postaveno na uhlí. Lidé sem přicházeli za prací, ta práce byla těžká a mnoho z těch lidí za těch 200 let to zdraví a život nechali na šachtách. Je důležité každoročně si připomínat pietním aktem a vzpomínkou na to, co všechno naši předchůdci tady vytvořili a udělali a neměli bychom na to zapomínat ani v budoucnu, i když se v Karviné těžit uhlí nebude, tak pořád to bude hornické město a ty tradice bychom měli uctívat.”
Pietního aktu se zúčastnili i zástupci záchranářů, kteří při neštěstí na šachtách bývají první, kteří své kolegy při tragédii nachází.
V letošním roce, k dnešnímu dni, zažili záchranáři 121 poplachů a 23 důlních výjezdů.
Po pietním aktu se všichni v průvodu vydali do kostela Povýšení svatého kříže, kde proběhala bohoslužba za horníky.