Každoročně město Karviná podporuje obě karvinské nemocnice a také Lázně Darkov dotacemi, za které tato zdravotnická zařízení nakoupí nové pomůcky a přístroje. Ty pak využívají nejen klienti a pacienti, ale také veřejnost.
Jan Wolf (SOCDEM), primátor města Karviná: “Těší mě, že ty finanční prostředky nemocnice využívají na to, že nakoupí zdravotnické přístroje a zdravotnický materiál, který je pak využívaný i karvinskými občany.”
V Nemocnici Karviná-Ráj byly pořízeny například dvě kostní vrtačky, které jsou v rámci operací v provozu dennodenně. Používají se při akutních i plánovaných kostních operacích.
Zdeněk Vojkůvka, primář Chirurgického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: “Umožňují to, že zjednodušují a zrychlují práci operatérovi a v podstatě bychom se bez nich neobešli. Nejčastěji se používají při těch kostních operacích, to znamená při různých osteosyntézách, to znamená spojení kostí pomocí cizího materiálu, pomocí kovového materiálu, typicky u zlomenin. Ale taky u plánovaných operací, náhradách kloubů, v ortopedii a podobně.”
Nové rozmražovače krevní plazmy byly zase pořízeny na hematologickém oddělení. Obnoveny tak byly přístroje, které dříve pracovaly na bázi vodní lázně, nyní se jedná o rozmražování typu suché temperace.
Jana Rumanová, Hematologicko-transfuzní oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: “Z oddělení přijde požadavek na plazmu pro pacienta na základě žádanky, my potom z mrazícího zařízení vydáváme buď octaplas nebo plazmu a dáme do rozmražovače rozmrazit na 37 stupňů. Je to elegantní, lépe se s tím manipuluje a asi hlavní výhoda je, že v tom vlhkém prostředí může být riziko šíření mikroorganismů.”
Nové vybavení má také Karvinská hornická nemocnice, na kterou se jako na soukromý subjekt nevztahují státní nebo krajské dotace.
Tomáš Canibal, ředitel Karvinské hornické nemocnice: “Loni jsme za dotace ve výši půl milionu korun od statutárního města pořídili čtrnáct postelí, které jsou umístěné na nově vybudovaném oddělení chirurgie.”
Sortiment přístrojů a zdravotní rehabilitace rozšířily i Lázně Darkov. Částka 100 tisíc korun vždy pokrývá některý z nových přístrojů, který poté slouží pacientům.
Lenka Krótká, obchodní ředitelka Lázní Darkov: “Každá dotace pro nás znamená to, že můžeme rozšířit zdravotní přístroje a vlastně rozšířit tak samotnou rehabilitaci pro naše klienty. V současné chvíli to byl laser, který využíváme na pracovišti elektroléčby.”
Sára Kajzar, fyzioterapeutka: “Jedná se o novou rehabilitační metodu, která pomáhá urychlovat hojení jizev a působí proti bolesti a na otoky. Funguje na bázi elektromagnetického záření.”
Město Karviná podporuje zdravotnická zařízení pravidelně každý rok.