Petr Jura, náměstek primátora: "Investice do vzdělání je investice do budoucnosti a tady jsou ty správné informace, aby se ten žák i rodič rozhodl, do čeho budou investovat."
I když měla většina o dalším studiu jasno, výstava jim pomohla najít odpovědi na případné otazníky.
Anketa, deváťáci: 1. "Myslím si, že aspoň se můžeme podívat a mít větší rozhled, když ještě nevíme co." 2. "Pokecají si s vámi a řeknou, o čem to jsou ty školy."
A co konkrétně by chtěla naše mládež v budoucnu dělat?
Anketa, deváťáci: 1. "Automechanik, s maturitou bych chtěl jít." 2. "Já bych chtěl buď na Net office, nebo Ochrana osoby a majetku." 3. "Uvažujeme o škole humanitární činnost." 4. "Doufám, že se nějaká práce po škole najde, že nebude krize ještě větší." 5. "Já bych chtěla být doktorka, takže uvažuji o tom zdravotnickém lyceu nebo gymplu a právě že ještě nevím, se bojím jít na gympl, abych se dostala na vysokou, aby ze mne něco bylo." 6. "Já bych chtěla jít na Obchodní akademii do Českého Těšína a pak na vysokou školu a být inženýrkou." 7. "Já jsem sem přišel, protože chci jít na konzervatoř, ale jestli se nedostanu, tak bych šel asi na to pedagogické lyceum." 8. "Výběr je tady velký, já jsem si vybrala pedagogické lyceum, chtěla bych pracovat s dětmi a učit je nové věci."
Radek Foldyna, ředitel ÚP: "Správný výběr, kdy to dítě nebo žák si vybere a zároveň ho ta škola baví a získává nové vědomosti, tak je to opravdu ta další vstupenka do povolání."
Například v loňském roce bylo po sedmnácti letech opět otevřeno hornické učňovské školství, konkrétně obory zámečník a elektrikář. Do prvního ročníku se přihlásilo dvaatřicet studentů, kteří každý měsíc po celou dobu studia dostávají 1000 korun.
Vladimír Tomaňa, personalista OKD: "V letošním roce už vidím, že ta cesta těch kluků sem je i v rámci té krize, která je, oni vycítí, že mají možnost si prostě přivydělat peníze a mít něco svého. Ale hlavně, mají už tam svoje spolužáky, kteří do toho oboru nastoupili, a ty zkušenosti si předávají a ví, že ta škola jim nabízí tu perspektivu té budoucnosti a té práce."
Jistota práce je velmi důležitá. Každoročně totiž po maturitách a učňovských zkouškách přichází na úřad práce asi tisíc studentů, kteří nenašli uplatnění.
Radek Foldyna, ředitel ÚP: "Tam se snažíme pomáhat dalším vzděláváním, rekvalifikačními kurzy, které jsou zaměřené od výpočetní techniky až po jednotlivé technické obory. A věřím, že i tyto rekvalifikační kurzy, které do budoucna budou mít akreditaci ukončeného středoškolského studia jim budou nápomocny uplatněním na tom trhu práce."
Pokud jste tuto výstavu pod širým nebem nestihli, nezoufejte. Každá škola pořádá ještě den otevřených dveří.
Helena Trinerová, náborářka SOU Dakol: "Podáváme tam veškeré informace o studijních a učebních oborech, které naše škola nabízí."
Milan Bajer, SŠ Ha-Šumbark: "Budeme se chtít ještě prezentovat formou dnů otevřených dveří, které budou začátkem prosince."
Na kterou školu jít či kdy vámi vybraná škola bude den otevřených dveří pořádat, se dozvíte i na internetu.