Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Setkání dobrovolníků z problémových lokalit s městskou policií

Karviná |

Vedení Městské policie v Karviné pozvalo na svou služebnu všechny dobrovolníky, kteří se rozhodli pomáhat v boji proti nepřizpůsobivým občanům. Do projektu Nulová tolerance se tak zapojilo přibližně 30 obyvatel Karviné.

Zhruba třicítka obyvatel žijících v problémové lokalitě v Karviné-Novém Městě přišla debatovat o dalším postupu v rámci Nulové tolerance. Všichni tito lidé se totiž rozhodli dobrovolně pomáhat v boji proti nepřizpůsobivým občanům a situace v oblasti, ve které žijí, jim není lhostejná. Účelem tohoto setkání, které zorganizovalo vedení MP společně s okrskáři, kteří mají právě tuto lokalitu na starosti, byla vzájemná informovanost a hledání dalších systémových řešení.

Petr Bičej. ředitel MP Karviná: "Řekneme si, proč jsme se dneska sešli, proč se chceme setkávat, seznámíme je s koncepcí Nulové tolerance, s našimi okrskáři, co od nich mohou požadovat, s čím se na ně mají obracet a chceme je vyzvat k intenzivnější spolupráci."

Už na začátku nastolení Nulové tolerance ve městě se počítalo s vytvořením sítě spolupracujících občanů.

Petr Bičej. ředitel MP Karviná: "Zájem je a předpokládám, že těch spolupracujících občanů bude mnohem víc."

Důvodů, které vedly dobrovolníky ke konkrétní spolupráci, bylo opravdu hodně.

Anketa, obyvatelé Karviné: 1. "Mi vadí, že někteří nepřizpůsobiví občané, tím teď nemyslím Romy, myslím všechny nepřizpůsobivé občany, dělají nepořádek, poškozují majetek, který by si RPG mělo hlídat. Nejsou zabezpečené vchody, nejsou tam zvonky a je tam hrozný nepořádek." 2. "Dneska se tam nastěhovaly dvě rodiny romské komunity a je to bordel, totální bordel. Nikdo nedělá pořádky už. Já dělám, ale mám peklo. Každý mi jde po krku. Já jsem jediný z mála, který nemá strach. Já se nebojím nikoho a bude tam pořádek a když ne, vyhodím to z balkonu, jako včera. A dneska vyhodím další věci, nezajímá mě, co s tím bude, ale tam nebude bordel."

Všichni se společně shodli na tom, že od vyhlášení Nulové tolerance se situace sice v této části města výrazně zlepšila, přesto je ale nutné věci dotáhnout ještě dál.

Anketa, obyvatelé Karviné: 1. "Když se něco děje v tom domě, tak musíme informovat policii. Jedině tak se dá spolupracovat. Když děti nechodí do školy, noční potulování po chodbách, dělání nepořádku, poškozování stěn, vytrhávání kabelové televize, těch drátů. Když se tam bili, tak jsem zavolal policii, protože tam byly rvačky takové, že to šlo i na nože, nejen muži, ale i ženy." 2. "Já jsem se rozhodl, že budu pracovat s městskou policií. Chtěl bych, aby byl na té Fučíkové pořádek. Tam je teď vymalováno, domovní správa nám dala klíče, nové dveře, aby se ten pořádek udržoval. Já budu apelovat, aby ti Romové se dali dohromady, já budu na to taky tlačit, aby tam byl pořádek a aby hlavně dbali na ty děti. Aby tam chodila městská policie, dvě, čtyři auta."

Podobné schůzky se budou konat vždy jednou za čtvrt roku. Podle ředitele MP Karviná, Petra Bičeje, by tato frekvence setkávání měla být dostatečná.

Nahlásit chybu


Ve Slezské Ostravě provedli strážníci preventivní akci. Reagovali na četné stížnosti obyvatel

Více strážníků v ulicích a důslednější kontroly. Městská policie se zaměřila na část Muglinova, odkud přicházejí opakované stížnosti na hluk, rušení nočního klidu i kriminalitu. Na kontrolu se přišel podívat také starosta Richard Vereš, který považuje bezpečnost za jednu z hlavních priorit obvodu.

Frýdek-Místek investuje do modernizace okolí Těšínské ulice

Dnes 12:35 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Vnitroblok na Těšínské ulici ve Frýdku se mění k nepoznání. Jeho problémy se stojící vodou se stanou minulostí. Přibude parkovacích míst a celý prostor bude zkultivován.

Karviná pokračuje v opravách vnitrobloků a veřejných prostranství

Včera 14:50 | Karviná | Richard Kutěj

Město Karviná pokračuje v úpravách a rekonstrukcích veřejných prostranství a vnitrobloků. V současné době probíhá několik těchto akcí, další jsou již v přípravě.

Havířovské koupaliště láká v horku tisíce návštěvníků

Dnes 8:24 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířovské koupaliště zažívá povedenou sezonu. Přestože počasí nebylo vždy ideální, areál už navštívily desítky tisíc lidí a v horkých dnech sem míří i tisíce návštěvníků denně.

Ostravské ubytovny Soiva a Hlubina se vystěhovávají

Včera 9:59 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Problémovým ostravským ubytovnám Soiva v Zábřehu a Hlubina v Hrabůvce odzvonilo. Nájemníci se aktuálně vystěhovávají a obě lokality čeká proměna. Z hotelového domu Hlubina vznikne moderní bytový dům s 230 byty a novým parkovištěm.

Čeští hasiči ovládli Evropu. Ze šampionátu v Ostravě mají zlato a stříbro

Včera 11:11 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Čeští hasiči slaví úspěch na domácím mistrovství Evropy v požárním sportu. V Ostravě muži obhájili loňské prvenství, ženská reprezentace skončila celkově druhá. Muži za sebou nechali stříbrné Slováky a bronzové Bulhary.

Recidivista z Havířova během pěti měsíců spáchal 67 krádeží. Lup si odnášel i v kalhotách

Dnes 9:02 | Havířov | Anna Břenková

Konzervy, maso nebo elektroniku schovával dokonce i v kalhotách. 42letý recidivista během pěti měsíců nakradl na území Havířova za 74 tisíc korun. Za 67 krádeží mu hrozí vězení až na dva roky.

Novojičínské muzeum otevírá školu s přednáškami také o Palackém

Dnes 10:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nové poznatky a zajímavosti z regionální historie budou moci opět načerpat účastníci Muzejní školy. Ta se v Žerotínském zámku otevře v září. Zhruba polovina přednášek ještě připomene letošní výročí úmrtí Františka palackého.

Havířov chystá velkou proměnu nám. Republiky i okolí

Včera 8:08 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov připravuje rozsáhlou proměnu náměstí Republiky a jeho okolí. Projekt má vytvořit příjemnější a více využívaný prostor pro setkávání, odpočinek i pořádání kulturních akcí. Počítá se také s větším využitím zeleně a zachováním metasekvojí.

Tragická nehoda v Ostravě-Porubě: seniora na přechodu srazilo auto

23. srpna 2026 15:04 | Ostrava-Poruba | Lukáš Zavadil

Ostravští policisté vyšetřují tragickou dopravní nehodu, která se stala v neděli ráno v Ostravě-Porubě. Na ulici 17. listopadu se střetlo osobní auto Audi se starším mužem, který přecházel po přechodu pro chodce bez semaforů. Více než devadesátiletý chodec i přes poskytnutou první pomoc na místě zemřel.

Portavita otevřela v Havířově nové centrum pomoci. Na Jarošově ulici nabízí sociální rehabilitaci

Dnes 16:30 | Havířov | Jana Lipowská

Spolek Portavita pomáhá lidem v obtížných životních situacích. Nově v Havířově na Jarošově ulici otevřel centrum sociální rehabilitace, které vzniklo rozsáhlou rekonstrukcí chátrající budovy bývalé restaurace Bivoj.

Martin Klepek o projektu Slezské univerzity CEPIS

Včera 10:51 | Karviná | Richard Kutěj

Martin Klepek o projektu Slezské univerzity CEPIS.

V Karviné se opařil roční chlapeček, do nemocnice ho přepravil vrtulník

21. srpna 2026 19:00 | Karviná | Jiří Cileček

Karvinští záchranáři spěchali v pátek v podvečer do části Nové Město. Opařil se tady teprve roční chlapeček. Po ošetření na místě ho bleskově přepravil vrtulník do ostravské fakultní nemocnice.

Karvinské moře oslaví deset let programově bohatým Mořefestem

21. srpna 2026 12:47 | Karviná | Richard Kutěj

Oblíbené Karvinské moře slaví deset let svého trvání. Velkou oslavou s bohatým programem bude akce Mořefest, která zde proběhne v sobotu 29. srpna.

V karvinském zookoutku se narodilo několik mláďat

20. srpna 2026 15:12 | Karviná | Richard Kutěj

Letos je v karvinském zookoutku zase o něco živěji. Stádo daňků evropských se rozrostlo o pět mláďat, která už postupně poznávají oboru a začleňují se mezi ostatní zvířata. Úspěšně se množí také oblíbená morčata a zakrslí králíci.

Karviná průběžně odstraňuje nepojízdná vozidla z ulic

20. srpna 2026 13:55 | Karviná | Richard Kutěj

Karviná pokračuje v odstraňování dlouhodobě odstavených a nepojízdných vozidel z městských komunikací. Jen v letošním roce se dosud podařilo uvolnit místa, která zabíralo celkem 36 takových automobilů.

Setkání dobrovolníků z problémových lokalit s městskou policií
Vydáno 1. ledna 2008 0:00, Karviná, Monika Danková
Vedení Městské policie v Karviné pozvalo na svou služebnu všechny dobrovolníky, kteří se rozhodli pomáhat v boji proti nepřizpůsobivým občanům. Do projektu Nulová tolerance se tak zapojilo přibližně 30 obyvatel Karviné.

Zhruba třicítka obyvatel žijících v problémové lokalitě v Karviné-Novém Městě přišla debatovat o dalším postupu v rámci Nulové tolerance. Všichni tito lidé se totiž rozhodli dobrovolně pomáhat v boji proti nepřizpůsobivým občanům a situace v oblasti, ve které žijí, jim není lhostejná. Účelem tohoto setkání, které zorganizovalo vedení MP společně s okrskáři, kteří mají právě tuto lokalitu na starosti, byla vzájemná informovanost a hledání dalších systémových řešení.

Petr Bičej. ředitel MP Karviná: "Řekneme si, proč jsme se dneska sešli, proč se chceme setkávat, seznámíme je s koncepcí Nulové tolerance, s našimi okrskáři, co od nich mohou požadovat, s čím se na ně mají obracet a chceme je vyzvat k intenzivnější spolupráci."

Už na začátku nastolení Nulové tolerance ve městě se počítalo s vytvořením sítě spolupracujících občanů.

Petr Bičej. ředitel MP Karviná: "Zájem je a předpokládám, že těch spolupracujících občanů bude mnohem víc."

Důvodů, které vedly dobrovolníky ke konkrétní spolupráci, bylo opravdu hodně.

Anketa, obyvatelé Karviné: 1. "Mi vadí, že někteří nepřizpůsobiví občané, tím teď nemyslím Romy, myslím všechny nepřizpůsobivé občany, dělají nepořádek, poškozují majetek, který by si RPG mělo hlídat. Nejsou zabezpečené vchody, nejsou tam zvonky a je tam hrozný nepořádek." 2. "Dneska se tam nastěhovaly dvě rodiny romské komunity a je to bordel, totální bordel. Nikdo nedělá pořádky už. Já dělám, ale mám peklo. Každý mi jde po krku. Já jsem jediný z mála, který nemá strach. Já se nebojím nikoho a bude tam pořádek a když ne, vyhodím to z balkonu, jako včera. A dneska vyhodím další věci, nezajímá mě, co s tím bude, ale tam nebude bordel."

Všichni se společně shodli na tom, že od vyhlášení Nulové tolerance se situace sice v této části města výrazně zlepšila, přesto je ale nutné věci dotáhnout ještě dál.

Anketa, obyvatelé Karviné: 1. "Když se něco děje v tom domě, tak musíme informovat policii. Jedině tak se dá spolupracovat. Když děti nechodí do školy, noční potulování po chodbách, dělání nepořádku, poškozování stěn, vytrhávání kabelové televize, těch drátů. Když se tam bili, tak jsem zavolal policii, protože tam byly rvačky takové, že to šlo i na nože, nejen muži, ale i ženy." 2. "Já jsem se rozhodl, že budu pracovat s městskou policií. Chtěl bych, aby byl na té Fučíkové pořádek. Tam je teď vymalováno, domovní správa nám dala klíče, nové dveře, aby se ten pořádek udržoval. Já budu apelovat, aby ti Romové se dali dohromady, já budu na to taky tlačit, aby tam byl pořádek a aby hlavně dbali na ty děti. Aby tam chodila městská policie, dvě, čtyři auta."

Podobné schůzky se budou konat vždy jednou za čtvrt roku. Podle ředitele MP Karviná, Petra Bičeje, by tato frekvence setkávání měla být dostatečná.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/karvina/2878/setkani-dobrovolniku-z-problemovych-lokalit-s-mestskou-policii