Karvinské jeselské zařízení funguje ve městě již od roku 1960. Zřizovatelem je samo město a provozovatelem jsou místní sociální služby. Dětem od šesti měsíců do tří až čtyř let je zde poskytována všestranná a harmonická péče.
Jaroslava Feberová, ředitelka jeslí: "Jesle jsou jak pro pracující maminky, tak i pro ty, které jsou na mateřské dovolené. Maminky na mateřské dovolené využívají jesličky hlavně pět dní v měsíci, protože jim to umožňuje zákon. Zařízení má v současné době dvě oddělení. Kojenecké do dvou let a oddělení starších batolat. Děti, které přijdou do jeslí, projdou postupnou adaptací, zvykáním na zařízení a kolektiv. Nejdříve tu jsou s maminkou, poté už zůstavají samotné a postupně se doba pobytu prodlužuje."
Andera Vavrečková, maminka: "Dnes jsem zde s dcerou Adélkou poprvé a vím, že tady jsou kvalifikované zdravotní sestry a chci, aby se začlenila do kolektivu. Ona je docela společenská a tady jsou hodné tety, myslím, že jí pobyt v jeslích nebude dělat problém."
Hlavní náplní dětí v jesličkách je samozřejmě hraní.
Jaroslava Feberová, ředitelka jeslí: "Hra u dětí rozvíjí rozumové schopnosti, fantazii, obrazotvornost, rozvíjí jemnou motoriku."
Kromě výchovných předškolských zaměstnání nabízejí jesle dětem i další důležité programy pro jejich vývoj.
Jaroslava Feberová, ředitelka jeslí: "Máme spoustu ozdravných metod, mezi které patří zásady správné výživy, to znamená, že máme potravu obohacenou o zdravé komponenty, jako jsou sója, pohanka, obilné klíčky. Podáváme dětem pouze tmavé pečivo, tmavý chléb. Používáme různé zvlhčovače, čističky, inhalátory. V jeslích jsou k dispozici například i akupresurní rohože."
Anketa, děti z jeslí: 1. "Já jsem chodila po kostkách a to pískalo." 2. "Já jsem pískal."
Děti, přecházející z jeslí do mateřské školky, mají velké plus. Jsou totiž zvyklé na kolektiv, naučené sebeobsluze, a hlavně jsou samostatnější. A to vše díky kvalitní péči a výchově všech zaměstnanců, kteří se jim tady věnují.