Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Taneční mistr z ND zapojil do tance i vozíčkáře

Orlová |

Orlovští senioři z Domova Slezské humanity si užili taneční hodinu. Přijel k nim bývalý tanečník Národního divadla v Praze Petr Veleta, který klientům domova dokázal, že slova jako ne a nemohu lze ze slovníku vynechat. Do tance zapojil i seniory na vozíčcích.

Takto vrcholila taneční hodina Petra Velety, který přijel z Prahy za seniory Domova Slezské Humanity. Zapojili se i ti, kteří mají normálně s pohybem velký problém. Všechno proběhlo s úctou, lehkostí a humorem.

“Tančil sóla i s vozíčkáři, jeho smím prosit zapůsobilo úplně na každého, vzpomněli si na svá mladá léta, pak si o tom dlouho povídali, vzpomínali na plesy, kde všude chodili na taneční. Bylo to prostě srdečné a úžasné,” říká pracovnice Domovy pro seniory Slezské humanity

Před tím, než se skupina pustila do tance, Petr Veleta nezapomněl všechny seniory rozcvičit a protáhnout různými pohybovými cviky.

“Ánvelopé dolů, zadupeme do země a promasírujeme si ručičky,” vede skupinu Petr Veleta.

“Nejdříve je rozcvičí různými protahovacími cviky nenásilnou formou za tónu světových melodií, takže se prokrví, rozcvičí se a potom už jsou všichni uvolnění, vysvětluje pracovnice domova . . .

Pak už si taneční mistr vybíral jednotlivé seniory k tanci, aby jim předvedl, že když se chce, všechno jde a s jeho pomocí se není třeba bát špatného našlápnutí nebo snad dokonce pádu.

“Pojďte si se mnou zatancovat, budu vás pevně držet. Ještě si dejte ruce tady na mé a jedeme,” vyzval Petr Veleta k tanci sotva se pohybující seniorku.

Petr Veleta si v domově díky svému přístupu našel věrné fanoušky. K tanci dokázal přimět i uzavřené většinou nespolupracující seniory. Za čas ho domov znovu požádá o návštěvu.

Nahlásit chybu


K tématu

Studenti se učili ze zkušeností našich předků, se seniory konverzovali a stavěli ptačí budky

2. června 2025 13:00 | Ostrava-město | Michal Slonina

Propojení generací skrze řemeslné a tvořivé aktivity si klade za cíl nový projekt organizace Zkušení.cz "Učíme se ze zkušeností našich předků". V rámci akce KUTIL FEST 2025 v ostravském domově Magnolie si tentokrát mohli senioři společně se studenty vyrobit třeba ptačí budku.

Penzion pro seniory Frýdek-Místek čekají změny. Služby převezme Charita a majetek město

5. června 2025 16:09 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Penzion pro seniory v Lískovecké ulici půjde přímo pod správu Frýdku-Místku. Příspěvková organizace zanikne a o sociální služby se bude nově starat Charita Frýdek-Místek. Změny mají přinést úsporu milionů korun, ale kvalitu poskytovaných služeb pro klienty to nijak nezmění.

Nový altán Retrák přenese seniory v Budišově nad Budišovkou zpět v čase

25. května 2025 12:50 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zahrada Domova Letokruhy v Budišově nad Budišovkou se dočkala nové podoby. Rekonstruovaný altán s názvem Retrák nabídne klientům prostor pro relaxaci, společné chvíle s blízkými i vzpomínání na minulost. Projekt za více než šest milionů korun domov financoval z vlastních zdrojů.


Nová cyklostezka na Vítkovsku zkracuje cestu z Březové do Lesních Albrechtic

7. května 2026 12:03 | Bruntál | Karel Soukop

Dlouhou objízdnou cestu z Březové do Lesních Albrechtic na Vítkovsku nově zkracuje právě otevřená kvalitní stezka pro pěší i cyklisty. Stezka kromě spojení obcí a jejich obyvatel poslouží také turistům a široké veřejnosti. Cesta k vzniku nebyla jednoduchá. Musela překonat projekční i majetkové překážky. Základ její výstavby byl dán již v minulém volebním období, v roce 2023.

Charitativní běh Křídla dětem pomohl malým pacientům FNO. Vybralo se 200 tisíc korun

7. května 2026 14:01 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Charitativní běh Křídla dětem v Porubě opět spojil stovky lidí pro dobrou věc. Výtěžek ze startovného podpoří malé pacienty na oddělení traumatologie a chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava.

Hasiči v Karviné testovali ulice. Projeli by k Vašemu domu včas?

7. května 2026 20:50 | Karviná | Anna Břenková

V Karviné proběhla velká kontrola průjezdnosti ulic pro hasičské vozy. Hasiči se společně se strážníky zaměřili na místa, kde bývá problém projet k případnému požáru. Řidiči v Karviné tentokrát parkovali ohleduplně a cesta pro hasiče zůstala volná.

Škola má v důsledku havárie potrubí nové toalety

8. května 2026 8:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Havárie odpadního potrubí uzavřela v únoru troje toalety na Základní škole Sjednocení. Teď už jsou stavební práce hotovy a škola se po více než šedesáti letech dočkala i lepšího komfortu.

Soutěž na opravu historické sýpky pokračuje. Podobu navrhne 7 architektonických kanceláří

7. května 2026 12:55 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Záchrana historické svinovské sýpky rychle pokračuje a zastupitelstvo města už vybralo architektonické kanceláře, které navrhnou definitivní podobu budovy a jejího okolí. Na podzim by měl být znám vítěz této soutěže.

ZUŠ v Bruntále byla založena před 80 lety

8. května 2026 12:24 | Bruntál | Karel Soukop

Hned několik základních škol v Bruntále slaví letos svá kulatá výročí. ZUŠ v Bruntále byla založena již před 80 lety. Má přes 600 žáků a pobočky v Horním Benešově, Dvorcích a Vrbně pod Pradědem.

Vodní slalom se vrací do Opavy. Po povodních opravená dráha hostila Český pohár žáků

7. května 2026 9:39 | Opava | Yvona Fajtová

Po roce a půl od ničivých povodní se do Opavy vrací vodní slalom. Zrekonstruovaná umělá dráha poprvé hostila velké závody – Český pohár žáků. Do města přijely více než dvě stovky mladých závodníků z celé republiky.

Lidé vybrali jméno pro novou přeshraniční lávku. Zvítězil název Sousedská

7. května 2026 13:15 | Karviná | Anna Břenková

Nová lávka přes řeku Olši už má své jméno. Propojuje Karvinou s polskou obcí Hażlach a lidé rozhodli, že se bude jmenovat Sousedská lávka. Do hlasování se zapojily tisíce obyvatel z obou stran hranice.

Havířovské Centrum volnočasových aktivit oslavilo významné jubileum

7. května 2026 16:44 | Havířov | Bára Kelnerová

Už patnáct let spojuje havířovské centrum volnočasových aktivit seniory, ale i další obyvatele města kteří zde nacházejí prostor pro kreativitu, pohyb, zábavu i nová přátelství. Výroční nyní všichni společně oslavili.

Karvinský útulek má pro dárce nové číslo účtu

7. května 2026 22:32 | Karviná | Anna Břenková

Karvinský útulek pro psy přijímá finanční dary na nové číslo bankovního účtu. Tato změna je již zveřejněna na webu města i na sociálních sítích. Od středy 6. května najdou lidé tuto důležitou informaci také na nástěnce v aplikaci Munipolis. Město děkuje všem dárcům, kteří pomáhají opuštěným zvířatům.

Pokrývači

Karviná Nástup: od 11. května 2026 od 35 000 do 60 000 Kč/měsíc

Děti vyměnily lavice za hřiště. Na školu Prameny dorazila i Šárka Kašpárková

7. května 2026 19:07 | Karviná | Anna Břenková

Místo sezení v lavicích žáci sportovali na čerstvém vzduchu. Na základní škole Prameny se konal tradiční Olympijský víceboj. Na start se spolu s dětmi postavila i olympijská medailistka Šárka Kašpárková.

O názvu nové přeshraniční lávky v Karviné hlasovalo několik tisíc lidí, zvítězila Sousedská lávka

7. května 2026 16:09 | Karviná | Anna Břenková

Nová lávka přes řeku Olši už má své jméno. Propojuje Karvinou s polskou obcí Hażlach a lidé rozhodli, že se bude jmenovat Sousedská lávka. Do hlasování se zapojily tisíce obyvatel z obou stran hranice.

Lodičky Dokořán zvou na večer plný poezie v Parku Boženy Němcové

7. května 2026 16:09 | Karviná | Anna Břenková

Karviná zažije velkou exhibici plnou emocí a autorských textů. V Parku Boženy Němcové se ve čtvrtek 14. května od půl osmé večer představí pětice výrazných umělců, kteří diváky strhnou svým přednesem. Přijďte si vychutnat jedinečný večer, kde poezie ožívá v rytmu improvizace.

Školáci se na dopravním hřišti zapojili do soutěže Mladý cyklista

7. května 2026 8:44 | Havířov | Bára Kelnerová

Žáci základních škol z Havířova i okolí si na dopravním hřišti poměřili své znalosti pravidel silničního provozu i praktické dovednosti při oblastním kole soutěže Mladý cyklista. Čtyřčlenné týmy musely zvládnout jízdu zručnosti i poskytování první pomoci.

Lidé opět debatovali S primátorkou bez formalit

7. května 2026 8:44 | Havířov | Bára Kelnerová

V městské knihovně se opět uskutečnilo setkání S primátorkou bez formalit, které bylo tentokrát věnováno oslavě Dne matek. Návštěvníci měli možnost diskutovat o různých tématech, pokládat dotazy a připraven pro ně byl také oblíbený fotopoint.

Centrum volnočasových aktivit oslavilo 15 let společným setkáním

7. května 2026 8:44 | Havířov | Bára Kelnerová

Už patnáct let spojuje Centrum volnočasových aktivit seniory, ale i další obyvatele města kteří zde nacházejí prostor pro kreativitu, pohyb, zábavu i nová přátelství. Výroční nyní všichni společně oslavili.

Taneční mistr z ND zapojil do tance i vozíčkáře
Vydáno 4. července 2018 12:05, Orlová, Jan Varga
Orlovští senioři z Domova Slezské humanity si užili taneční hodinu. Přijel k nim bývalý tanečník Národního divadla v Praze Petr Veleta, který klientům domova dokázal, že slova jako ne a nemohu lze ze slovníku vynechat. Do tance zapojil i seniory na vozíčcích.

Takto vrcholila taneční hodina Petra Velety, který přijel z Prahy za seniory Domova Slezské Humanity. Zapojili se i ti, kteří mají normálně s pohybem velký problém. Všechno proběhlo s úctou, lehkostí a humorem.

“Tančil sóla i s vozíčkáři, jeho smím prosit zapůsobilo úplně na každého, vzpomněli si na svá mladá léta, pak si o tom dlouho povídali, vzpomínali na plesy, kde všude chodili na taneční. Bylo to prostě srdečné a úžasné,” říká pracovnice Domovy pro seniory Slezské humanity

Před tím, než se skupina pustila do tance, Petr Veleta nezapomněl všechny seniory rozcvičit a protáhnout různými pohybovými cviky.

“Ánvelopé dolů, zadupeme do země a promasírujeme si ručičky,” vede skupinu Petr Veleta.

“Nejdříve je rozcvičí různými protahovacími cviky nenásilnou formou za tónu světových melodií, takže se prokrví, rozcvičí se a potom už jsou všichni uvolnění, vysvětluje pracovnice domova . . .

Pak už si taneční mistr vybíral jednotlivé seniory k tanci, aby jim předvedl, že když se chce, všechno jde a s jeho pomocí se není třeba bát špatného našlápnutí nebo snad dokonce pádu.

“Pojďte si se mnou zatancovat, budu vás pevně držet. Ještě si dejte ruce tady na mé a jedeme,” vyzval Petr Veleta k tanci sotva se pohybující seniorku.

Petr Veleta si v domově díky svému přístupu našel věrné fanoušky. K tanci dokázal přimět i uzavřené většinou nespolupracující seniory. Za čas ho domov znovu požádá o návštěvu.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/orlova/11000013554/tanecni-mistr-z-nd-zapojil-do-tance-i-vozickare