Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stonava žila Maří Magdalénskou poutí

Stonava |

​Na stonavskou Maří Magdalénskou pouť do centra obce přicházejí nejen místní obyvatelé, sjíždějí se tady i lidé z širokého okolí. Stala se neodmyslitelnou součástí kulturního kalendáře Karvinska. Ne vždy tomu ale tak bylo. Tradice stonavských poutí se obnovila v devadesátých letech.

„Já si to pamatuju jako dnes. Ta organizace pořádné první pouti po devadesátém roce bylo něco šíleného. Museli jsme hodně improvizovat. Já sám jsem jel až do Příbora, abychom tady ty kolotoče dostali,“ říká starosta Stonavy Ondřej Feber.

„Za totality tady nikdo nejezdil, tak jsme řekli, že to vyzkoušíme. Když jsme přijeli ,dali jsme tady pět kolotočů, ale v pět hodin odpoledne už tady nebyla ani noha. Nepřijely ani stánky. Ta pouť se nechytla,“ dodává kolotočář Václav Tvardek.

Druhý rok to bylo podobné. Pak se to ale změnilo.

„Třetí rok se to rozjelo. V sobotu sice nic, ale neděle byla lepší. Od té doby se z toho udělala krásná pouť,“ říká majitel Lunaparku u Černého korzára a dodává, že má teď pocit, jako kdyby jezdil za svou rodinou. Pokud bude žít, bude rád, když tuto obnovenou tradici bude moci udržovat.

Naštěstí v tom není sám. Jeho děti v tradici rodiny Tvardků chtějí pokračovat. Navíc, během letošní poutě se mu narodil další vnuk. Jak sám říká, další malý korzár.

„Syn se jmenuje Tonda, váží 3,33 kg a měří 47 cm. Narodil se v pondělí v 8 hod. ráno,“ říká radostně tatínek malého korzára Jaroslav Tvardek.

Stonavská pouť, to ale nejsou jen kolotoče a stánky s pouťovým zbožím. Obec pro návštěvníky každoročně připravuje bohatý program, během něhož si na své přijdou všechny věkové generace. Letos byla pouť zahájena opět v sobotu výstřelem s děla. Tentokrát se střílelo před stonavskou radnicí a dvaadvacet ran vyšlo hned ze dvou děl.

„Vždycky tady jezdil kolega sám. Loni jsem mu pomáhal. Letos jsme chtěli zpestřit oslavu a proto jsme přivezli děla dvě. To první je takové typické bojové a to druhé takové hradní. Všechno jsou to repliky, říká Andrzej Kantorski.

Střílení s děla bylo doprovázeno broušením kos. Následovala totiž soutěž v sečení trávy klasickou kosou.

„To už se tady pořádá několik let. Seče se klasickou kosou, protože kosa, jako sekací nástroj ,už pomalu zaniká, tak jsme tady takovou tradici zavedli,“ říká organizátor soutěže Kazimír Cholewa.

Soutěží se vždy ve dvou kategoriích, muži a ženy. Zatímco ženy sečou jednokolově na kvalitu pokosu, muži mají kola dvě. První na kvalitu a ti nejlepší pak v druhém kole na rychlost. Prvenství letos obhájil už poněkolikáté Tadeusz Szwed, v ženách zvítězila paní Zdeňka Mazurová.

Zajímavý kulturní program byl připraven i na neděli. Například v parku u Domu PZKO k tanci i poslechu hrál DJ Daniel Broda.

„Pouštím disco lidovky a rockové pecky. Záleží jací lidé tady zrovna sedí . Sleduju to a pozoruju je. Myslím si, že se budou mohli na co těšit, možná až do půlnoci,“ vysvětluje pan Broda.

V podání Daniela Brody si návštěvníci mohli poslechnout i největší hity Petra Muka.

Během vystoupení si mohli lidé pochutnat i na bohatém občerstvení, které jim bylo v parku nabízeno.

„U nás v parku u domu PZKO pivo teklo proudem a lidé si pochutnali na grilovaný specialitách,“ doplnil majitel Stonavské restaurace Vojtěch Legindi.

Grilované speciality si lidé mohli vychutnat i během koncertu Dechové kapely Stonava, která každoročně na stonavské pouti vystupuje spolu s mažoretkami Dixi a to i přesto, že na pár minut vystoupení přerušila dešťová přeháňka.

„Pro nás stonavská pouť znamená radost uprostřed prázdnin. Jak vidíte sami, skoro všichni muzikanti jedou na dovolenou až v září, v říjnu , aby mohli být na stonavské pouti. Samozřejmě, že je to i tradice, pro kterou vždycky děláme všechno co můžeme,“ říká kapelník Jaroslav Šindel.

Další koncert se uskutečnil o pár desítek metrů dál. V kulturní sál se proměnila sportovní hala, kde se posluchačům představili korejští sólisté za doprovodu Janáčkova symfonického orchestru.

„Je to poměrně velký prostor, asi největší tady ve Stonavě, který pojme hodně lidí . Jsme připraveni využívat ho nejen pro sportovní záležitosti, ale samozřejmě také pro kulturu. Zkoušíme to, je to v tomto roce takový experiment. Bylo potřeba provést ozvučení a osvětlení. Schází nám ještě jedna věc a to je klimatizace. Nicméně, počasí je takové, že to tady vydržíme,“ vysvětluje Feber.

Posluchačům se mimo jiné představila i operní sólistka paní Soyung, která ve Stonavě nezpívala poprvé.

„Jsem velmi ráda, že jsem opě mohla přijet do Stonavy. Mezi korejskými umělci a obcí Stonava jsou velmi dobré vztahy. Jednou bych se tady zase ráda vrátila,“ řekla Soyung Yoo.

Kromě paní Soyung si posluchači mohli vyslechnout sólisty na trumpetu, čelo, příčnou flétnu, ale také slyšet lidový korejský nástroj.

„Kromě korejských umělců vystoupí i nám dobře známý baryton Klemens Słowioczek,” dodává moderátor koncertu Tomáš Bařák.

„Zpíváme dva duety. Jeden z Mozartovy Kouzelné flétny a druhý z Donna Giovanniho,“ vysvětluje Klemens Słowioczek.

Na koncert korejských umělců zavítal i ředitel Stonavské Barborky. Jak nám prozradil, rád by navázal s umělci bližší spolupráci v rámci mezinárodního festivalu v komorním a ansámblovém zpěvu.

„Účast korejských přátel je pro nás zajímavou příležitostí se s nimi seznámit. Proto po koncertě bychom rádi s nimi jednali o případné spolupráci. Buď na bázi, pozvat zde nějakého porotce, případně, a to by bylo úplně ideální, tady pozvat přátele s jejich škol, aby si přišli zasoutěžit,“ vysvětluje ředitel festivalu Josef Melnar.

Ale nebyli to jen korejští sólisté, kteří se široké veřejnosti ve sportovní hale představili. Díky finanční podpoře Nadace OKD se tady uskutečnil i koncert Leony Machálkové. Původně byl naplánován pod širým nebem na hřišti stonavského sportovního klubu. Kvůli hrozícím přeháňkám byl ale raději přemístěn do haly.

Jak nám prozradil místostarosta Stonavy a současně předseda kulturní komise, připravit a zajistit program poutě není vůbec nic jednoduchého.

„Termíny s umělci se domlouvají zhruba půl roku dopředu a pak to vše finišuje dva týdny před poutí,“ říká Tomáš Wawrzyk.

„Já jsem přijel z Berouna a nejvíce se mi tady líbí ten skákací hrad.“ „Mně se nejvíce líbí autodrom.“ „Mně se tady na pouti líbí kolotoče.“ „Přijela jsem z Rakouska navštívit maminku a bratra. Samozřejmě, že jsem přišla i na pouť.“ „Je tady dobrá atmosféra, pro děti plno atrakcí, vystoupení, prostě super.“ „Ve Stonavě je prostě suprová pouť.“ „Přijela jsem z Horní Suché a velice se nám tady líbí. Dcera chtěla na kolotoče, přišli jsme se podívat a opět nás to nezklamalo, jako vždy.“ „Ta pouť má spoustu tradicí. Od střílení s děla, sekání trávy, což si myslím, že jiné poutě nemají.“ Říkají návštěvníci poutě.

Vyvrcholením dvoudenního programu je každoročně ohňostroj. Příprava takovéto show trvá několik dní a ohňostrůjce pan Václav Buriánek si na něm dává opravdu záležet .

„Pro letošní rok, tak jako každým rokem, máme vždy něco nového. Budou tři zajímavé efekty. Jjeden efekt bude střílet asi 72 ran za sebou,“ říká ohňostrůjce.

Téměř desetiminutový ohňostroj, během něhož jsou všechny efekty časově přizpůsobeny hudebnímu podkladu udělal důstojnou tečku za letošní Maří Magdalénskou poutí.

Nahlásit chybu


Na pomoc postiženým obcím přispívají také pořadatelé kulturních akcí v Bruntále

Do pomoci povodní postiženým obcím se zapojili také pořadatelé nejrůznějších kulturních akcí. Vybrané finance pak poskytli adresně vytipovaným institucím, většinou školám či školkám. Město Bruntál využilo k dobrovolné sbírce pomoci také Svatováclavský sváteční koncert.

Na obchvatu Třince po nehodě několika vozů hořelo osobní auto a převrátila se cisterna

Dnes 8:38, vydáno dnes 7:11 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Velké dopravní komplikace způsobila nehoda na obchvatu Třince v lokalitě u obce Hrádek, kde se časně ráno srazilo několik vozidel. Po dobu hašení, likvidace havarovaných vozů a vyšetřování bylo nutné dopravu z vytíženého tahu odklonit na objízdnou trasu.

Katarzyna Kozyra představuje v ostravském Domě umění výstavu plnou metafor a multimédií

Unikátní výstavou, na které je možno trávit dlouhý čas poslechem, prohlídkou i pozorováním je výstava polské umělkyně Katarzyny Kozyra. Je průřezem její tvorby za poslední 3 roky a ve třech částech představuje všechny oblasti výtvarného spektra umělkyně.

Požár v panelovém domě v Opavě, záchranáři bojovali o život popáleného muže

Včera 18:14 | Opava | Lukáš Zavadil

V neděli 6. října dopoledne zasahovaly složky integrovaného záchranného systému u požáru v panelovém bytě v Opavě. Třicetiletý muž se nadýchal horkých zplodin a utrpěl popáleniny, byl převezen do popáleninového centra FN Ostrava. Další osoby utrpěly lehčí zranění.

Růže pro hraběnku byly největší slavností v roce na zámku Kunín

Největší letošní akcí na zámku v Kuníně byly Růže pro hraběnku. Slavnost, která vzdávala hold nejznámější majitelce zámku, hraběnce Marii Walburze, zaplnila prostory zámku květinami a jejich vazbami. Mezi nimi samozřejmě dominovaly hraběnčiny milované růže.

Široká Niva akutně potřebuje most nebo alespoň lávku pro pěší přes řeku Opavu

Zcela nové zásadní problémy teď řeší obce na Bruntálsku. Záchrana lidí po povodni byla pouze prvním krokem. Bourají se domy a zachraňují ty, co mohou přežít zimu. K tomu je ale potřeba zajistit další život v obcích především obnovou cest, silnic a mostů přes povodní rozvodněné řeky.

Do Opavy po povodních stále nejezdí vlaky. Trať z Ostravy do Opavy by měla být obnovena v půlce října

4. října 2024 12:12 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Do Opavy stále nejezdí vlaky. Povodeň poničila železniční trať z Opavy ve směru na Ostravu i na Krnov a také z Opavy do Malých Hoštic a dále do Kravař. Místo vlaků tak cestující přepravují autobusy.

Město po záplavách obnoví písečnou pláž na Karvinském moři

5. října 2024 16:48 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Hladina Karvinského moře se v době záplav zvedla natolik, že zaplavila i část písečné pláže, mobiliář i nová mola.

Malotřídní základní škola v Nové Vsi oslavila 150 let

Malotřídka v Nové Vsi si v tomto roce připomíná 150 let od svého založení. Škola na sobotu připravila kulturní program a lidé si mohli prohlédnou učebny, kroniky i plány připravované modernizace.

Hnutí ANO bude v Moravskoslezském kraji vládnout s koalicí SPD, Trikolory a strany PRO

Dlouho očekávaný povolební okamžik je tady. Kdo bude vládnout MS regionu oznámilo vítězné ANO v pátek odpoledne.

V havířovské nemocnici se konal charitativní swap na podporu Kavárny života Jany Feberové

Nemocnice v Havířově získala v září cenu hejtmana kraje za společenskou odpovědnost. A to i za projekty, které mají charitativní podtext. Nyní se v nemocnici uskutečnil první výměnný obchod oblečení na podporu kavárny na hematoonkologickém oddělení.

LiStOVáNí v Karviné - Scénické čtení děti motivuje ke čtení knížek

5. října 2024 18:34 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání realizovaného statutárním městem Karviná připravila regionální knihovna pro 3. třídy LiStOVáNí. Scénické čtení má děti motivovat ke čtení knížek.

Zahradní slavnost stacionáře Galaxie centrum pomoci doprovázel déšť, náladu to nezkazilo

5. října 2024 14:51 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Na závěr ještě navštívíme denní stacionář Galaxie centrum pomoci, který pro své klienty i veřejnost připravil tradiční zahradní slavnost. I když akci nepřálo počasí, dobrá nálada návštěvníkům zůstala.

Dobrá zpráva pro bikery. Síť stezek v karvinském Černém lese je konečně legální

5. října 2024 8:39 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Herci svým scénickým čtením knížek motivují karvinské děti ke čtení

4. října 2024 17:34 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

V rámci místního akčního plánu rozvoje vzdělávání připravila karvinská regionální knihovna pro děti základních škol LiStOVáNí. Jde o scénické čtení, které má děti motivovat ke čtení knížek.

Déšť nepřekazil program zahradní slavnosti karvinského stacionáře

4. října 2024 15:51 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Karvinský denní stacionář Galaxie centrum pomoci pro své klienty i veřejnost připravil tradiční zahradní slavnost. I když akci nepřálo počasí, dobrá nálada návštěvníkům zůstala.

Stonava žila Maří Magdalénskou poutí
Vydáno 26. července 2017 16:55, Stonava, Jiří Brzóska
​Na stonavskou Maří Magdalénskou pouť do centra obce přicházejí nejen místní obyvatelé, sjíždějí se tady i lidé z širokého okolí. Stala se neodmyslitelnou součástí kulturního kalendáře Karvinska. Ne vždy tomu ale tak bylo. Tradice stonavských poutí se obnovila v devadesátých letech.

„Já si to pamatuju jako dnes. Ta organizace pořádné první pouti po devadesátém roce bylo něco šíleného. Museli jsme hodně improvizovat. Já sám jsem jel až do Příbora, abychom tady ty kolotoče dostali,“ říká starosta Stonavy Ondřej Feber.

„Za totality tady nikdo nejezdil, tak jsme řekli, že to vyzkoušíme. Když jsme přijeli ,dali jsme tady pět kolotočů, ale v pět hodin odpoledne už tady nebyla ani noha. Nepřijely ani stánky. Ta pouť se nechytla,“ dodává kolotočář Václav Tvardek.

Druhý rok to bylo podobné. Pak se to ale změnilo.

„Třetí rok se to rozjelo. V sobotu sice nic, ale neděle byla lepší. Od té doby se z toho udělala krásná pouť,“ říká majitel Lunaparku u Černého korzára a dodává, že má teď pocit, jako kdyby jezdil za svou rodinou. Pokud bude žít, bude rád, když tuto obnovenou tradici bude moci udržovat.

Naštěstí v tom není sám. Jeho děti v tradici rodiny Tvardků chtějí pokračovat. Navíc, během letošní poutě se mu narodil další vnuk. Jak sám říká, další malý korzár.

„Syn se jmenuje Tonda, váží 3,33 kg a měří 47 cm. Narodil se v pondělí v 8 hod. ráno,“ říká radostně tatínek malého korzára Jaroslav Tvardek.

Stonavská pouť, to ale nejsou jen kolotoče a stánky s pouťovým zbožím. Obec pro návštěvníky každoročně připravuje bohatý program, během něhož si na své přijdou všechny věkové generace. Letos byla pouť zahájena opět v sobotu výstřelem s děla. Tentokrát se střílelo před stonavskou radnicí a dvaadvacet ran vyšlo hned ze dvou děl.

„Vždycky tady jezdil kolega sám. Loni jsem mu pomáhal. Letos jsme chtěli zpestřit oslavu a proto jsme přivezli děla dvě. To první je takové typické bojové a to druhé takové hradní. Všechno jsou to repliky, říká Andrzej Kantorski.

Střílení s děla bylo doprovázeno broušením kos. Následovala totiž soutěž v sečení trávy klasickou kosou.

„To už se tady pořádá několik let. Seče se klasickou kosou, protože kosa, jako sekací nástroj ,už pomalu zaniká, tak jsme tady takovou tradici zavedli,“ říká organizátor soutěže Kazimír Cholewa.

Soutěží se vždy ve dvou kategoriích, muži a ženy. Zatímco ženy sečou jednokolově na kvalitu pokosu, muži mají kola dvě. První na kvalitu a ti nejlepší pak v druhém kole na rychlost. Prvenství letos obhájil už poněkolikáté Tadeusz Szwed, v ženách zvítězila paní Zdeňka Mazurová.

Zajímavý kulturní program byl připraven i na neděli. Například v parku u Domu PZKO k tanci i poslechu hrál DJ Daniel Broda.

„Pouštím disco lidovky a rockové pecky. Záleží jací lidé tady zrovna sedí . Sleduju to a pozoruju je. Myslím si, že se budou mohli na co těšit, možná až do půlnoci,“ vysvětluje pan Broda.

V podání Daniela Brody si návštěvníci mohli poslechnout i největší hity Petra Muka.

Během vystoupení si mohli lidé pochutnat i na bohatém občerstvení, které jim bylo v parku nabízeno.

„U nás v parku u domu PZKO pivo teklo proudem a lidé si pochutnali na grilovaný specialitách,“ doplnil majitel Stonavské restaurace Vojtěch Legindi.

Grilované speciality si lidé mohli vychutnat i během koncertu Dechové kapely Stonava, která každoročně na stonavské pouti vystupuje spolu s mažoretkami Dixi a to i přesto, že na pár minut vystoupení přerušila dešťová přeháňka.

„Pro nás stonavská pouť znamená radost uprostřed prázdnin. Jak vidíte sami, skoro všichni muzikanti jedou na dovolenou až v září, v říjnu , aby mohli být na stonavské pouti. Samozřejmě, že je to i tradice, pro kterou vždycky děláme všechno co můžeme,“ říká kapelník Jaroslav Šindel.

Další koncert se uskutečnil o pár desítek metrů dál. V kulturní sál se proměnila sportovní hala, kde se posluchačům představili korejští sólisté za doprovodu Janáčkova symfonického orchestru.

„Je to poměrně velký prostor, asi největší tady ve Stonavě, který pojme hodně lidí . Jsme připraveni využívat ho nejen pro sportovní záležitosti, ale samozřejmě také pro kulturu. Zkoušíme to, je to v tomto roce takový experiment. Bylo potřeba provést ozvučení a osvětlení. Schází nám ještě jedna věc a to je klimatizace. Nicméně, počasí je takové, že to tady vydržíme,“ vysvětluje Feber.

Posluchačům se mimo jiné představila i operní sólistka paní Soyung, která ve Stonavě nezpívala poprvé.

„Jsem velmi ráda, že jsem opě mohla přijet do Stonavy. Mezi korejskými umělci a obcí Stonava jsou velmi dobré vztahy. Jednou bych se tady zase ráda vrátila,“ řekla Soyung Yoo.

Kromě paní Soyung si posluchači mohli vyslechnout sólisty na trumpetu, čelo, příčnou flétnu, ale také slyšet lidový korejský nástroj.

„Kromě korejských umělců vystoupí i nám dobře známý baryton Klemens Słowioczek,” dodává moderátor koncertu Tomáš Bařák.

„Zpíváme dva duety. Jeden z Mozartovy Kouzelné flétny a druhý z Donna Giovanniho,“ vysvětluje Klemens Słowioczek.

Na koncert korejských umělců zavítal i ředitel Stonavské Barborky. Jak nám prozradil, rád by navázal s umělci bližší spolupráci v rámci mezinárodního festivalu v komorním a ansámblovém zpěvu.

„Účast korejských přátel je pro nás zajímavou příležitostí se s nimi seznámit. Proto po koncertě bychom rádi s nimi jednali o případné spolupráci. Buď na bázi, pozvat zde nějakého porotce, případně, a to by bylo úplně ideální, tady pozvat přátele s jejich škol, aby si přišli zasoutěžit,“ vysvětluje ředitel festivalu Josef Melnar.

Ale nebyli to jen korejští sólisté, kteří se široké veřejnosti ve sportovní hale představili. Díky finanční podpoře Nadace OKD se tady uskutečnil i koncert Leony Machálkové. Původně byl naplánován pod širým nebem na hřišti stonavského sportovního klubu. Kvůli hrozícím přeháňkám byl ale raději přemístěn do haly.

Jak nám prozradil místostarosta Stonavy a současně předseda kulturní komise, připravit a zajistit program poutě není vůbec nic jednoduchého.

„Termíny s umělci se domlouvají zhruba půl roku dopředu a pak to vše finišuje dva týdny před poutí,“ říká Tomáš Wawrzyk.

„Já jsem přijel z Berouna a nejvíce se mi tady líbí ten skákací hrad.“ „Mně se nejvíce líbí autodrom.“ „Mně se tady na pouti líbí kolotoče.“ „Přijela jsem z Rakouska navštívit maminku a bratra. Samozřejmě, že jsem přišla i na pouť.“ „Je tady dobrá atmosféra, pro děti plno atrakcí, vystoupení, prostě super.“ „Ve Stonavě je prostě suprová pouť.“ „Přijela jsem z Horní Suché a velice se nám tady líbí. Dcera chtěla na kolotoče, přišli jsme se podívat a opět nás to nezklamalo, jako vždy.“ „Ta pouť má spoustu tradicí. Od střílení s děla, sekání trávy, což si myslím, že jiné poutě nemají.“ Říkají návštěvníci poutě.

Vyvrcholením dvoudenního programu je každoročně ohňostroj. Příprava takovéto show trvá několik dní a ohňostrůjce pan Václav Buriánek si na něm dává opravdu záležet .

„Pro letošní rok, tak jako každým rokem, máme vždy něco nového. Budou tři zajímavé efekty. Jjeden efekt bude střílet asi 72 ran za sebou,“ říká ohňostrůjce.

Téměř desetiminutový ohňostroj, během něhož jsou všechny efekty časově přizpůsobeny hudebnímu podkladu udělal důstojnou tečku za letošní Maří Magdalénskou poutí.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/stonava/11000009230/stonava-zila-mari-magdalenskou-pouti