Hraběnka Walburga z rodu Harrachů byla velkou osobností a filantropkou na přelomu 18. a 19. století.
Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku Kunín: „Ona svůj život spojila tady s Kunínem, z Kunína vybudovala ohnisko vzdělávání na celé Moravě.“
Hraběnka: „Já představuji hraběnku Marii Walburgu, která dnes vítá hosty na dnešní slavnosti Růže pro paní hraběnku. Žila jsem zde od svého sňatku, založila jsem zde školu pro chudé i bohaté.“
Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku Kunín: „Ona zasvěcovala život chudým talentovaným dětem, vychovávala zde pozdější velikány. Připomenu jména jako František Palacký a konec konců také Johann Gregor Mendel je žákem, odchovancem její zámecké školy. Byla to přísná škola. Začínala v 5 ráno, končila v 19 hodin večer, nicméně František Palacký napsal Byl to krásný jarní čas života mého. Děti se učily cizí jazyky, učila se společenské, přírodní vědy, ale hraběnka poprvé zavedla tělocvik a vůbec, dá se říci vše, co končí na gymnastiku, plavání, otužování, vůbec poprvé také podrobila děti vakcinaci ve Střední Evropě. To byl obrovský pokrok, byla to jakási první akce, která měla inspirovat celé okolí, aby tento krok hraběnky následovalo. Ale třeba podnikala i školní výlety. Ty výlety se konaly i 14 dnů. Stanovala s dětmi na takových místech našeho kraje, jako je Lysá Hora, Radhošť nebo hrad Helfštýn.“
Celou slavnost k poctě hraběnky Walburgy provázely květinové vazby našeho nejznámějšího floristy Slávka Rabušice
Slávek Rabušic, florista: „Povídáme hlavně o růžích a o jiných květinách, kterými dekorujeme interiéry tohoto zámku, aby se zapojily, aby byly krásné, abychom měli výstavu v různých slozích, ale hlavně, abychom byli poplatní barokní trase tohoto zámku a šli po místech, kde květiny bývaly na mobiliáři nebo na zemi a takto to našimi dnešními možnostmi byli schopni ztvárnit. Je tady více druhů růží i více druhů květin. Máme tady přes dva a půl tisíce různých květů.“
Slavnost doprovázel bohatý kulturní program s kostýmovaným představením, koncertem v kostele nebo nočními prohlídkami zámku a ochutnávkou růžových likérů.
Dominika Orságová, výrobce růžového likéru: „Tak to je tady prezentace růžového likéru, který je vyrobený z bio růží z Břeclavi a taky ze Štramberka a je to léčivý likér, vyrobený z těch nejkrásnějších květů růží. Jsou to různé druhy růží, hlavně by měly mít barvu červenou, aby krásně obarvily ten likér.“
Anketa, návštěvníci slavnosti: „Je to tady moc krásné, jako každý rok, takže všem doporučuji, navštívit příští rok.“
„Je to tedy úžasné, nádherné, jsme nadšení.“
„Je to tu moc hezké.“
„A velice příjemné, protože dávají ochutnat.“
Marii Walburgu po staletí nazývali po celé Moravě jako naše dobrá hraběnka, nebo první dáma Moravy.