Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školní rok 2020/2021 zvládli žáci i učitelé

Stonava |

Stonavští školáci si užívají dvouměsíční prázdniny. Rozdáním vysvědčení jim skončil netradiční školní rok. O tom, jak jej zvládly děti i pedagogové a co všechno se bude dít ve škole o prázdninách jsme si povídali s ředitelkou základní a mateřské školy Stonava Miladou Heimerovou.

Ve středu 30. června obdrželi všichni stonavští žáci svá vysvědčení. Začaly jim dvouměsíční prázdniny. Za sebou mají ovšem další netradiční školní rok. Z třídních lavic se museli přesunout do online prostředí a jak nám potvrdila ředitelka školy, prvopočátky nebyly vůbec jednoduché.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Již od září jsme se vlastně připravovali, zaváděli jsme do praxe aplikaci Teams. Učitelé se museli naučit pracovat s touto aplikací, využívat různé metody, různé formy práce a totéž museli zvládnout i žáci. Během distanční výuky se nám žáci ukázali na jedné straně jako samostatní a překvapovali nás tím, co všechno zvládnou na druhé straně, se ale u některých se projevilo to, že byli doma, v domácím prostředí. Někteří žáci se nám připojovali z postele, neměli u sebe nic na poznámky, nebo žádné učebnice, tak jsme si sedli a vytvořili jsme taková základní pravidla, se kterými byli seznámeni jak žáci, také jejich rodiče prostřednictvím online třídních schůzek a také tato pravidla byla vyvěšena na webové stránky.“

Už v srpnu škola zapracovala do školního řádu, že distanční forma výuky je povinná pro všechny žáky, a že práce, které budou zadávány během online výuky budou hodnoceny a budou sloužit jako podklad pro klasifikaci. Velmi důležitou roli během distační forma výuky měli, hlavně u žáků prvního stupně měli jejich rodiče, bez kterých by to prostě nešlo.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Děti na prvním stupni se bez pomoci rodičů neobešly. Tam byla zapotřebí jejich účast. Mnozí z nich byli připojeni i na hodiny a viděli, co žáci dělají, viděli, jak paní učitelky vysvětlují.“

I přes nesnáze, které přinesl Covid-19 ,se nakonec učivo ve stonavské škole zvládlo probrat a deváťáky perfektně připravit na přijímací zkoušky.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „My jsme v letošním školním roce zrušili nepovinné předměty, které připravovaly žáky na přijímací zkoušky a místo toho jsme zavedli kroužky. I tyto kroužky probíhaly online, potom byly povoleny konzultace. Toho jsme využili a žáci, kteří šli na přijímací zkoušky si přišli napsat test do školy dokonce dvakrát, takže ta jejich příprava proběhla a já si myslím, že se to vyplatilo, protože všichni byli přijati a umístěni v prvním kole.“

Kvůli pandemii koronaviru muselo vedení stonavské školy změnit i způsob přijímacího řízení do mateřských školek a do první třídy.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Přijímací řízení do 1.třídy i do mateřských škol proběhlo také distanční formou. Do první třídy nastoupí 20 žáků a do mateřských škol jsme dostali třicet přihlášek, což se v minulosti nikdy nestalo a byl oříšek, umístit všechny děti. Musím konstatovat, že se nám podařilo umístit všechny stonavské. Některé mimostonavské jsme museli odmítnout.“

V závěru školního roku došlo k postupnému rozvolňování. Školáci se opět mohli vrátit do lavic a kromě výuky stihli i několik zajímavých akcí.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „V rámci toho uvolnění jsme se stihli setkat v rámci projektu OKAP se střední školou techniky a služeb, kdy za námi přijeli tady do školy a předvedli žákům osmého a devátého ročníku tzv. sdílenou výuku, která se týkala dílny automechanik, stihli jsme také kontaktovat naši partnerskou školu v Polsku v Marklowicích a od září bychom chtěli zase pořádat společné akce. Tou první akcí by měl být výlet na Pustevny a výstup na Radhošť.“

To vše ale až po prázdninách. Během nich dojde ve škole na Dolanech k rekonstrukci rozvodů vody a první stupeň se přestěhuje do zrekonstruovaných prostor školy na Hořanech.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Těším se moc, teď je to všechno ještě v té fázi pracovní. Samotné rekonstrukční práce jsou dokončeny, ale teď stěhujeme. Stěhujeme nábytek, stěhujeme všechny pomůcky, protože z budovy bylo vyklizeno všechno a připravujeme na 31. srpna potom takové slavnostní otevření.“
Nahlásit chybu


Slezskoostravský domov Kamenec se stal už po čtvrté nejlepším domovem pro seniory v Česku

Domov pro seniory Kamenec se znovu stal nejlepším zařízením svého druhu v České republice. V rámci Značky kvality v sociálních službách opět získal pět hvězd a nejvyšší hodnocení si odnáší už po čtvrté.

Nová odbavovací plocha na letišti Ostrava zvyšuje kapacitu nákladní dopravy

Dnes 11:32 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letiště Leoše Janáčka Ostrava rozšířilo svou kapacitu pro nákladní dopravu díky nové odbavovací ploše. Tato nová stojánka, veliká přibližně jako polovina fotbalového hřiště, pojme až pět nákladních letadel. Projekt za 308 milionů korun financoval Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu, a zahrnuje také nové osvětlení a trafostanici.

Mladíci vběhli do prodejny a hbitě z regálů ukradli parfémy

Dnes 10:22 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Policisté z obvodního oddělení Ostrava-Poruba 2 prověřují okolnosti krádeže parfémů, ke které došlo nedávno v jedné z místních prodejen. Dosud neustanovení pachatelé vběhli do prodejny a během okamžiku odcizili několik kusů parfémů, čímž způsobili škodu ve výši téměř 20 000 korun.

Umělá inteligence jako pomocník učitelů. Pedagogové z Frýdecko-Místecka prošli školením

Učitelé ze škol na Frýdecko-Místecku si vyzkoušeli, jak efektivně využívat umělou inteligenci ve své každodenní praxi. Pod vedením odborníka na technologie si na workshopu osvojili nové nástroje, které jim mohou ušetřit čas i energii.

První vánoční strom v Ostravě svítí na náměstí SNP

V Ostravě se rozzářil první vánoční strom, a to na zábřežském náměstí SNP před kulturním domem Akord. Nechyběl zde ani primátor Jan Dohnal či zástupci vedení obvodu Ostrava-Jih. Akce se ale neobešla bez drobných technických potíží.

V Ostravě se uskutečnil festival designu. Lidé nakupovali, poslouchali přednášky a mohli i tvořit

Unikátní prostředí zrekonstruované Ostravice hostilo oblíbený a už i tradiční prodejní festival designu Meat Design 2024. Kromě prezentace designérů si návštěvníci mohli užít bohatý doprovodný program a třeba si i sami něco vyrobit.

Roadshow informovala o podpoře podnikání

Agentura CzechInvest představila v Novém Jičíně aktuální možnosti v oblasti podpory podnikání. V jeden okamžik, na jednom místě tak mohli podnikatelé konzultovat své záměry a získat informace o dotačních programech a dalších možnostech financování.

Zdravotní sestry a pečovatelky terénních služeb opavské charity prošly školou smyku

Minimálně patnáct tisíc kilometrů ročně najede za svými klienty každá ze zdravotních sester a pečovatelek terénních služeb Charity Opava. Jezdí přitom denně na čas a za každého počasí. Aby si byly za volantem jistější, absolvovaly školu smyku.

Policie hledá zloděje vytrousené zbraně, případně svědky krádeže

Včera 16:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nezodpovědný majitel krátké střelné zbraně vytratil pravděpodobně při vystupování z auta nebo nastupování svou pistoli. Tu na parkovišti o chvíli později našel muž, který si ji přivlastnil.

Frýdek-Místek už má své vánoční stromy. Letos se chystá rozsvícení na obou náměstích

Adventní přípravy ve Frýdku-Místku pomalu vrcholí. Na obě náměstí dorazily vánoční stromy, které čeká nazdobení a následně slavnostní rozsvícení. Jedno bude v komorním duchu a druhé doprovodí tradičně nabitý kulturní program. Obě akce navodí kulturní atmosféru v obou částech města.


Dětské krizové centrum Pluto se muselo dočasně přestěhovat, kraj v Havířově postaví nové

Dětské krizové centrum Pluto se přestěhovalo do náhradních prostor na ulici Lipovou v Havířově, které mu poskytlo město. Původní budovu čeká demolice. Nové centrum plánuje kraj pro Pluto postavit do roku 2026.

Nadace OKD udělila ceny Srdcařům z Havířova

Vladimír Kalousek z Rugby clubu Havířov a Tomáš Pawlica ze Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením získali prestižní ocenění Srdcař, které každoročně uděluje Nadace OKD. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v sále PZKO Karviné.

Hasiči simulovali únik chlóru na bazénu v Havířově, došlo i na varování obyvatel

Profesionální hasiči měli specifické cvičení v areálu krytého bazénu na Šumbarku, kde hrozí potencionální únik nebezpečného chlóru. Součástí bylo i informování obyvatel v dané lokalitě.

Nadace OKD zhodnotila projekty, nejlepší ocenila

Nadace OKD už pošestnácté předala Ceny Nadace OKD. Stejně jako loni ocenila nejlepší projekty a cenu obdrželi také největší Srdcaři, kteří se v neziskovém sektoru angažují a přispívají k lepšímu životu v regionu.

Obchodní akademie i Střední škola ochrany osob a majetku pozvaly deváťáky na prohlídku

23. listopadu 2024 18:24 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Střední školy pořádají pro stále nerozhodnuté deváťáky dny otevřených dveří. Tuto příležitost měli i v Karviné, například při prohlídce budovy, ve které sídlí hned dvě různé střední školy.

Bezpečnostní stojany používají cyklisté špatně, kolo se dá lehce odcizit

23. listopadu 2024 16:20 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.

Školní rok 2020/2021 zvládli žáci i učitelé
Vydáno 7. července 2021 16:01, Stonava, Jiří Brzóska
Stonavští školáci si užívají dvouměsíční prázdniny. Rozdáním vysvědčení jim skončil netradiční školní rok. O tom, jak jej zvládly děti i pedagogové a co všechno se bude dít ve škole o prázdninách jsme si povídali s ředitelkou základní a mateřské školy Stonava Miladou Heimerovou.

Ve středu 30. června obdrželi všichni stonavští žáci svá vysvědčení. Začaly jim dvouměsíční prázdniny. Za sebou mají ovšem další netradiční školní rok. Z třídních lavic se museli přesunout do online prostředí a jak nám potvrdila ředitelka školy, prvopočátky nebyly vůbec jednoduché.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Již od září jsme se vlastně připravovali, zaváděli jsme do praxe aplikaci Teams. Učitelé se museli naučit pracovat s touto aplikací, využívat různé metody, různé formy práce a totéž museli zvládnout i žáci. Během distanční výuky se nám žáci ukázali na jedné straně jako samostatní a překvapovali nás tím, co všechno zvládnou na druhé straně, se ale u některých se projevilo to, že byli doma, v domácím prostředí. Někteří žáci se nám připojovali z postele, neměli u sebe nic na poznámky, nebo žádné učebnice, tak jsme si sedli a vytvořili jsme taková základní pravidla, se kterými byli seznámeni jak žáci, také jejich rodiče prostřednictvím online třídních schůzek a také tato pravidla byla vyvěšena na webové stránky.“

Už v srpnu škola zapracovala do školního řádu, že distanční forma výuky je povinná pro všechny žáky, a že práce, které budou zadávány během online výuky budou hodnoceny a budou sloužit jako podklad pro klasifikaci. Velmi důležitou roli během distační forma výuky měli, hlavně u žáků prvního stupně měli jejich rodiče, bez kterých by to prostě nešlo.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Děti na prvním stupni se bez pomoci rodičů neobešly. Tam byla zapotřebí jejich účast. Mnozí z nich byli připojeni i na hodiny a viděli, co žáci dělají, viděli, jak paní učitelky vysvětlují.“

I přes nesnáze, které přinesl Covid-19 ,se nakonec učivo ve stonavské škole zvládlo probrat a deváťáky perfektně připravit na přijímací zkoušky.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „My jsme v letošním školním roce zrušili nepovinné předměty, které připravovaly žáky na přijímací zkoušky a místo toho jsme zavedli kroužky. I tyto kroužky probíhaly online, potom byly povoleny konzultace. Toho jsme využili a žáci, kteří šli na přijímací zkoušky si přišli napsat test do školy dokonce dvakrát, takže ta jejich příprava proběhla a já si myslím, že se to vyplatilo, protože všichni byli přijati a umístěni v prvním kole.“

Kvůli pandemii koronaviru muselo vedení stonavské školy změnit i způsob přijímacího řízení do mateřských školek a do první třídy.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Přijímací řízení do 1.třídy i do mateřských škol proběhlo také distanční formou. Do první třídy nastoupí 20 žáků a do mateřských škol jsme dostali třicet přihlášek, což se v minulosti nikdy nestalo a byl oříšek, umístit všechny děti. Musím konstatovat, že se nám podařilo umístit všechny stonavské. Některé mimostonavské jsme museli odmítnout.“

V závěru školního roku došlo k postupnému rozvolňování. Školáci se opět mohli vrátit do lavic a kromě výuky stihli i několik zajímavých akcí.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „V rámci toho uvolnění jsme se stihli setkat v rámci projektu OKAP se střední školou techniky a služeb, kdy za námi přijeli tady do školy a předvedli žákům osmého a devátého ročníku tzv. sdílenou výuku, která se týkala dílny automechanik, stihli jsme také kontaktovat naši partnerskou školu v Polsku v Marklowicích a od září bychom chtěli zase pořádat společné akce. Tou první akcí by měl být výlet na Pustevny a výstup na Radhošť.“

To vše ale až po prázdninách. Během nich dojde ve škole na Dolanech k rekonstrukci rozvodů vody a první stupeň se přestěhuje do zrekonstruovaných prostor školy na Hořanech.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Těším se moc, teď je to všechno ještě v té fázi pracovní. Samotné rekonstrukční práce jsou dokončeny, ale teď stěhujeme. Stěhujeme nábytek, stěhujeme všechny pomůcky, protože z budovy bylo vyklizeno všechno a připravujeme na 31. srpna potom takové slavnostní otevření.“
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/stonava/11000026443/skolni-rok-20202021-zvladli-zaci-i-ucitele