Zástupci pěti stovek myslivců z Karvinska se sešli v Horních Bludovicích, aby si vyměnili zkušenosti s údržbou svých revírů. Ta už nespočívá jen v péči o zvěř, případně v jejím lovení, ale i v kultivaci půdy, která je na Karvinsku z 80% zarostlá plevelem.
Václav Přeček, předseda Okresního myslliveckího spolku Karviná: "Půda není oseta, jde o plevel, ten je sice dobrý jako kryt, ale zvířata potřebují kulturní step. Kulturní step znamená, že pole je oseto. Kdyby neseli myslivci, tak pozemky osety nejsou. Přitom jde o jeden z faktorů, který ovlivňuje růst stavu zvěře."
Stonavský revír v tomto směru v celookresním srovnání obstál velmi dobře.
Viktor Topiarz, předseda MS Stonávka: "Srnčí zvěři se u nás daří dobře. Je to tím, že se začalo hospodařit na pozemcích, které Stonavu obklopovaly. Zvěř má dobrou výživnost a velice se jí líbí střídání porostů, ať jde o kukuřici, obiloviny nebo řepu."
Úsilí myslivců v průmyslovém regionu ocenil také moravskoslezský hejtman.
Jaroslav Palas (ČSSD), hejtman MSK, předseda ČMMJ: "Zvěři ubývá prostor. Tím víc je potřebná starostlivost myslivců. Musíme se zamyslet nad zákonem o ochraně zemědělského půdního fondu, abychom časem nezjistili, že kolem máme jen samou průmyslovou zástavbu a vytlačujeme od sebe zvěř pryč. Jsem přesvědčen, že je třeba chránit zemědělský půdní fond.
A nejen před plevelem, ale i před černými skládkami. Stonavští myslivci s nimi zápolí neustále.
Viktor Topiarz, předseda MS Stonávka: "Likvidovali jsme už tři až čtyři černé skládky a je to pořád dokola. Někdo přijede s odpadem, vysype ho a odjede. Pokud ho nechytíme při činu, což je málo pravděpodobné, máme smůlu a dotyčný má vyhráno. Odpad na vlastní náklady odvážíme a likvidujeme. Naší snahou je pozvednout úroveň revíru."
Což znamená, aby se v něm líbilo i drobné, srnčí či černé zvěři, která tu už zdomácněla. Tak to nekažme, les je přece k relaxaci, odpad patří do popelnic.