Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Eko magazín: V Bartošovicích vypustili ptáky s vysílačkami

Celý MS kraj |

Svátečním dnem nazývají v bartošovické záchranné stanici všechny dny, kdy zpět do přírody navracejí vyléčená zvířata. Koncem srpna tak do Poodří svobodně vylétl čáp černý a luňák hnědý. Dostali jména Josef a Václav, na těle mají připevněné vysílačky na systému GPS a ochránci je budou moci sledovat.

Josef a Václav opustili Záchrannou stanici v Bartošovicích koncem srpna. Pro ochránce to byl důvod k radosti, protože se tak naplňuje jejich hlavní poslání. Den před vypuštěním jim odborníci nasadili vysílací zařízení, to proto, aby mohli monitorovat jejich životní dráhu ve volné přírodě. Na okamžik, kdy budou svobodní, čekali oba opeřenci v krabicích, ve kterých je ochránci převezli ze záchranné stanice na louky u řeky Odry.

“Vypustili jsme ročního luňáka hnědého, je to dravec, který je v Česku jeden z nejvzácnějších. Přijali jsme ho loni na podzim jako silně zesláblého a vyhublého jedince,” říká Petr Orel, vedoucí záchranné stanice Bartošovice. Druhým vypuštěným opeřencem byl čáp černý, mládě odchované ve stanici hednikepovaným párem čápů. Ti už tři roky po sobě úspěšně vyvádějí mláďata.

Zatímco luňák Josef zakroužil nad hlavami ochránců a odlétl na nedaleký strom, zmapovat si okolí, Václav se nejprve prošel po louce, velmi důkladně si rozmyslel a naplánoval svou první svobodnou dráhu letu.

Od prvních okamžiků vzletu budou oba ptáci monitorováni, a protože jsou tažní, bude pro ochránce velmi zajímavé sledovat jejich osud. Zřejmě uvidí jejich putování do Afriky anebo na dálný Východ. Zařízení, které na sobě nosí má jen několik gramů. Lubomír Peške, ornitolog, zoolog, odborný poradce dodává: ”Je vyzkoušeno, že do tří procent dané váhy ptákům nevadí.”

Vysílačka dává ornitologům informace o tahové cestě i zimovišti, o tom, jestli je pták živý, ale třeba i data o napětí solárního panelu. Intervaly vysílání dat je možné na dálku ovlivňovat i podle toho, zda mají baterie dostatek energie. Pokud nejsou nabité, odborníci vyšlou signál, aby informace šly z vysílačky v delších časových odstupech. Naopak, když například pták krouží na slunci, získávají ornitologové data třeba i každou hodinu.

“V poslední době sledujeme vysílačkami nejen rehabilitované ptáky, abychom se dozvěděli o úspěšnosti projektů, ale sledujeme i divoké ptáky, abychom se dozvěděli o místech, kde nějaký člověk dravce tráví jedy,” dodává ornitolog Peške.

Vysílačky stojí okolo třiceti tisíc a na jejich pořízení pro luňáka a čápa přispěl Nadační fond Lidé a zvířata. Na oplátku jim ornitologové nabídli možnost, ptáky pojmenovat. “Zvolili jsme jména podle pohádky o kosích bratrech a pojmenovali jsme je Josef a Václav,” dodává s úsměvem Karin Borejová z Nadačního fondu Lidé a zvířata.

Josef a Václav jsou tedy volní a užívají si svobody, zatím se stále zdržují zhruba 3 km od Záchranné stanice Bartošovice. Brzy je čeká daleká cesta za teplem. O tom, jak si povedou ve velkém světě divoké přírody budou dávat vědět ornitologům vysílačky. 

Nahlásit chybu


K tématu

Ornitologové ze Záchranné stanice v Bartošovicích museli v Havířově odebrat z hnízda čtyři malé čápy, bez pomoci by nepřežili

22. května 2024 11:44 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Ornitologové ze Záchranné stanice v Bartošovicích museli odebrat z hnízda čtyři malé čápy. O ty se staral jen jeden z rodičů. Šance na přežití mláďat je vysoká a i pravděpodobnost, že si samice najde nového partnera a opět zahnízdí.

Záchraně živočichů se v Bartošovicích věnují 40 let, tato stanice byla první v republice i ve střední Evropa

30. října 2023 10:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích na Novojičínsku vznikla před 40 lety, byla první svého druhu v České republice a dokonce i ve střední Evropě. Ošetřili zde víc než 38 tisíc živočichů.

Hasiče zaměstnal velký požár haly s dřívím na Novojičínsku. Uchránili majetek za 32 milionů

17. dubna 2024 15:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Devět jednotek hasičů zasahovalo v noci na středu u náročného požáru haly s dřívím v Bartošovicích na Novojičínsku. Byl vyhlášen druhý stupeň poplachu. Oheň způsobil škodu za 5,3 milionu korun. Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 32 milionů.


Mladíci v Havířově spáchali dvě loupeže, jeden byl obviněn, druhý není trestně odpovědný

Dnes 10:42 | Havířov | Lukáš Zavadil

Kriminalisté v Havířově během pátečního odpoledne 27. září rychle dopadli dva mladíky, kteří měli na svědomí loupežné přepadení seniorky. K přepadení došlo ve chvíli, kdy žena vyrazila na nákup. Během pátrání ale muži zákona objasnili i další loupež, ke které došlo o dva dny dříve.

Studénka pokračuje v opravách starého zámku, střechu znovu pokrývá břidlice

Starý zámek ve Studénce město obnovuje postupnými kroky už několik let. Prioritou je oprava střechy. Na rekonstrukci památkově chráněného objektu se daří získávat dotace z Ministerstva kultury.

Zvedací lávka přes Jičínku v Žilině má nové zábradlí a neklouže

Město nechalo opravit zvedací lávku přes Jičínku v místní části Žilina. Ta byla postavena rok po ničivých povodních v roce 2009. Od loňského podzimu byl ale dřevěný mostek už v nevyhovujícím stavu.

V Opavě pokračují s odklízením následků povodně, těžká technika brzy zamíří i do zahrádkářských osad

Včera 17:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Práce na odklízení následků ničivé povodně stále nekončí. Lidé stále uklízí své domovy, veškeré zničené věci mohou nechávat před domy. Hromady poté odváží těžká technika.

V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Včera 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

2. října 2024 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Senioři po povodních neuspěli s žádostí o mimořádnou pomoc

Úřad práce v souvislosti s povodněmi, které mnoha lidem zničily domovy a majetek, nabídl mimořádnou okamžitou pomoc. Bohužel, podle našich zjištění, odcházejí někteří lidé s nepořízenou. Zklamání z jednání jedné z referentek úřadu práce zažili i senioři z Českého Těšína.

Jaké formy pomoci nyní potřebují lidé postižení povodněmi

Dobrovolnická, materiální, finanční a psychosociální - to jsou druhy pomocí, které jsou nyní potřebné v oblastech zasažených povodněmi. Jejich rozdělení obstarávají nevládní organizace, ale mohou se zapojit i lidé, zejména prostřednictvím sbírek.

Elektrotechnická výstava řešila úspory energií

2. října 2024 12:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Třetí ročník elektrotechnické výstavy Volty.cz na Černé louce v Ostravě představil zájemcům novinky a chytrá řešení v elektrotechnice a úsporách energií.

Eko magazín: V Bartošovicích vypustili ptáky s vysílačkami
Vydáno 4. října 2017 16:10, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Svátečním dnem nazývají v bartošovické záchranné stanici všechny dny, kdy zpět do přírody navracejí vyléčená zvířata. Koncem srpna tak do Poodří svobodně vylétl čáp černý a luňák hnědý. Dostali jména Josef a Václav, na těle mají připevněné vysílačky na systému GPS a ochránci je budou moci sledovat.

Josef a Václav opustili Záchrannou stanici v Bartošovicích koncem srpna. Pro ochránce to byl důvod k radosti, protože se tak naplňuje jejich hlavní poslání. Den před vypuštěním jim odborníci nasadili vysílací zařízení, to proto, aby mohli monitorovat jejich životní dráhu ve volné přírodě. Na okamžik, kdy budou svobodní, čekali oba opeřenci v krabicích, ve kterých je ochránci převezli ze záchranné stanice na louky u řeky Odry.

“Vypustili jsme ročního luňáka hnědého, je to dravec, který je v Česku jeden z nejvzácnějších. Přijali jsme ho loni na podzim jako silně zesláblého a vyhublého jedince,” říká Petr Orel, vedoucí záchranné stanice Bartošovice. Druhým vypuštěným opeřencem byl čáp černý, mládě odchované ve stanici hednikepovaným párem čápů. Ti už tři roky po sobě úspěšně vyvádějí mláďata.

Zatímco luňák Josef zakroužil nad hlavami ochránců a odlétl na nedaleký strom, zmapovat si okolí, Václav se nejprve prošel po louce, velmi důkladně si rozmyslel a naplánoval svou první svobodnou dráhu letu.

Od prvních okamžiků vzletu budou oba ptáci monitorováni, a protože jsou tažní, bude pro ochránce velmi zajímavé sledovat jejich osud. Zřejmě uvidí jejich putování do Afriky anebo na dálný Východ. Zařízení, které na sobě nosí má jen několik gramů. Lubomír Peške, ornitolog, zoolog, odborný poradce dodává: ”Je vyzkoušeno, že do tří procent dané váhy ptákům nevadí.”

Vysílačka dává ornitologům informace o tahové cestě i zimovišti, o tom, jestli je pták živý, ale třeba i data o napětí solárního panelu. Intervaly vysílání dat je možné na dálku ovlivňovat i podle toho, zda mají baterie dostatek energie. Pokud nejsou nabité, odborníci vyšlou signál, aby informace šly z vysílačky v delších časových odstupech. Naopak, když například pták krouží na slunci, získávají ornitologové data třeba i každou hodinu.

“V poslední době sledujeme vysílačkami nejen rehabilitované ptáky, abychom se dozvěděli o úspěšnosti projektů, ale sledujeme i divoké ptáky, abychom se dozvěděli o místech, kde nějaký člověk dravce tráví jedy,” dodává ornitolog Peške.

Vysílačky stojí okolo třiceti tisíc a na jejich pořízení pro luňáka a čápa přispěl Nadační fond Lidé a zvířata. Na oplátku jim ornitologové nabídli možnost, ptáky pojmenovat. “Zvolili jsme jména podle pohádky o kosích bratrech a pojmenovali jsme je Josef a Václav,” dodává s úsměvem Karin Borejová z Nadačního fondu Lidé a zvířata.

Josef a Václav jsou tedy volní a užívají si svobody, zatím se stále zdržují zhruba 3 km od Záchranné stanice Bartošovice. Brzy je čeká daleká cesta za teplem. O tom, jak si povedou ve velkém světě divoké přírody budou dávat vědět ornitologům vysílačky. 

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000010062/eko-magazin-v-bartosovicich-vypustili-ptaky-s-vysilackami