Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Eko magazín: Nové měření znečišťujících látek v ovzduší

Celý MS kraj |

Vysoká škola báňská s polským institutem meteorologie a bezpečnostně technologickým klastrem se budou společně podílet na novém výzkumu čistoty ovzduší. Měření by mělo prokázat, kolik prachových částic putuje z české strany do Polska a naopak.

Vysoká věž bývalého dolu František v Horní Suché poslouží vědeckým experimentům v rámci česko-polského projektu AIR Border. Na střeše ve výšce 80ti metrů bude umístěna sonda na měření množství prachových částic. Pod věží se pak budou hodnoty nabírat ve speciálním voze. Věž vědci vybrali i proto, že je umístěna v centru regionálního znečištění na české straně.

”Tady, na té naší straně, když se podíváte na kteroukoliv stranu dokola z téhle věže, tak zjistíte, že na každé straně máte nějaký typický zdroj znečištění. A jak se točí vítr, tak bude tady přicházet nějaké to znečištění. Na jedné straně je velká koksovna v Polsku, na druhé straně jsou polské lokální topeniště, na třetí straně jsou Katowice a jejich aglomerace, na další straně je třinecká aglomerace, na další ArcelorMittal a tak dále,” dodává Petr Jančík, hlavní řešitel projektu, VŠB - Technická univerzita Ostrava.

Zachycené částice budou vědci porovnávat. Měřící sonda, která je umístěna na věži odfiltruje lokální prach, například z aut anebo polí. To napomůže zkoumání nejvýznamnějších zdrojů znečištění z celého regionu.

”Ty vzorky, které budeme analyzovat z osmi směrů se budou zkoumat speciální metodou, která se moc nepoužívá - neutronovou aktivační analýzou. Výhoda analýz je, že z jednoho vzorku dokážeme analyzovat desítky prvků,” dodává Jančík.

Znečištění ovzduší bude zároveň stabilně zachycovat monitorovací vůz, který bude stát pod věží. Speciální zařízení, umístěné ve voze, prachoměr fidas dokáže nejen změřit prachové částice, ale umí rozlišit i jejich velikost.

Ten projekt se zabývá původem vzniku prachových částic, tak je strašně důležité pochopit jak jsou částice velké, protože podle toho se dá zpět přiřadit, komu patří, kde vznikly, za jakého procesu vznikly, za jaké teploty nebo z jakého materiálu,” říká Jiří Bílek, projektový manažer, Bezpečnostně technologický klastr.

Poláci mají svou stanici v Ratiboři a v rámci tohoto projektu ji doplní dalšími přístroji a zařízeními.

“My, na naší polské straně, budeme měřit ovzduší na meteorologické stanici v Ratiboři. Budeme zkoumat podíl meteorologických podmínek ve výšce kolem 1000 metrů. Budeme zjisťovat jak proudí větry a jaké jsou tepelné podmínky, protože víme, že o čistotě ovzduší rozhodují až ze 70% meteorologické podmínky,” říká polský meteorolog.

Měření doplní vzducholoď, která bude lítat mezi oběma stanicemi ve výšce 1200 metrů a zachytí tak jednotlivé proudy znečištění. Dokreslí celkový obrázek přechodu znečistění z Polska do Česka a naopak. ”Výstupem projektu by mělo být především identifikace původu znečištění, a to jak toho, co přichází z Polska, tak i toho, co odchází z Čech do Polska. To pak bude reprezentováno šipkou, která bude vyčíslenou hodnotou toho, kolik toho znečištění v danou chvíli je,”komentuje Irena Pavlíková, technická manažerka VŠB-TU Ostrava.

”My tento projekt velmi pozorně sledujeme a budeme hlavně zvědaví na výsledky, od kterých si slibujeme to, že by mohly být dalším střípkem do mozaiky poznání o tom, jaké jsou konkrétní vazby meteorologickými podmínkami a kvalitou ovzduší,” dodává Blanka Krejčí Český hydrometeorologický ústav, pobočka Ostrava, oddělení ochrany čistoty ovzduší. Celý projekt potrvá tři roky. Měření bude nepřetržitě probíhat 12 měsíců. Jednotlivé výstupy budou zaznamenány formou interaktivní mapy na webu projektu a pro uživatele chytrých telefonů ve formě aplikace. Výsledky výzkumu by měly být známy v roce 2020. 

Nahlásit chybu


Bezpečnostní stojany používají cyklisté špatně, kolo se dá lehce odcizit

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.

Změna ve třídění odpadu ve Studénce nastane na jaře

22. listopadu 2024 13:48 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Třídění odpadu ve Studénce bude snadnější. Domácnosti z rodinných domů dostanou v příštím roce zdarma vlastní popelnice na plast a papír - začne tu fungovat systém door to door.

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

22. listopadu 2024 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Americký developer představil novinářům projekt průmyslové zóny v Karviné

Včera 12:13 | Karviná | Tomáš Tikal | Karvinský expres

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

22. listopadu 2024 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

22. listopadu 2024 16:03 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

22. listopadu 2024 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

22. listopadu 2024 10:38 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

21. listopadu 2024 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

21. listopadu 2024 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

21. listopadu 2024 11:02 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Jesenický expres

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

21. listopadu 2024 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

21. listopadu 2024 8:43 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Regionální zprávy POLAR

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

Eko magazín: Nové měření znečišťujících látek v ovzduší
Vydáno 10. října 2017 16:02, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Vysoká škola báňská s polským institutem meteorologie a bezpečnostně technologickým klastrem se budou společně podílet na novém výzkumu čistoty ovzduší. Měření by mělo prokázat, kolik prachových částic putuje z české strany do Polska a naopak.

Vysoká věž bývalého dolu František v Horní Suché poslouží vědeckým experimentům v rámci česko-polského projektu AIR Border. Na střeše ve výšce 80ti metrů bude umístěna sonda na měření množství prachových částic. Pod věží se pak budou hodnoty nabírat ve speciálním voze. Věž vědci vybrali i proto, že je umístěna v centru regionálního znečištění na české straně.

”Tady, na té naší straně, když se podíváte na kteroukoliv stranu dokola z téhle věže, tak zjistíte, že na každé straně máte nějaký typický zdroj znečištění. A jak se točí vítr, tak bude tady přicházet nějaké to znečištění. Na jedné straně je velká koksovna v Polsku, na druhé straně jsou polské lokální topeniště, na třetí straně jsou Katowice a jejich aglomerace, na další straně je třinecká aglomerace, na další ArcelorMittal a tak dále,” dodává Petr Jančík, hlavní řešitel projektu, VŠB - Technická univerzita Ostrava.

Zachycené částice budou vědci porovnávat. Měřící sonda, která je umístěna na věži odfiltruje lokální prach, například z aut anebo polí. To napomůže zkoumání nejvýznamnějších zdrojů znečištění z celého regionu.

”Ty vzorky, které budeme analyzovat z osmi směrů se budou zkoumat speciální metodou, která se moc nepoužívá - neutronovou aktivační analýzou. Výhoda analýz je, že z jednoho vzorku dokážeme analyzovat desítky prvků,” dodává Jančík.

Znečištění ovzduší bude zároveň stabilně zachycovat monitorovací vůz, který bude stát pod věží. Speciální zařízení, umístěné ve voze, prachoměr fidas dokáže nejen změřit prachové částice, ale umí rozlišit i jejich velikost.

Ten projekt se zabývá původem vzniku prachových částic, tak je strašně důležité pochopit jak jsou částice velké, protože podle toho se dá zpět přiřadit, komu patří, kde vznikly, za jakého procesu vznikly, za jaké teploty nebo z jakého materiálu,” říká Jiří Bílek, projektový manažer, Bezpečnostně technologický klastr.

Poláci mají svou stanici v Ratiboři a v rámci tohoto projektu ji doplní dalšími přístroji a zařízeními.

“My, na naší polské straně, budeme měřit ovzduší na meteorologické stanici v Ratiboři. Budeme zkoumat podíl meteorologických podmínek ve výšce kolem 1000 metrů. Budeme zjisťovat jak proudí větry a jaké jsou tepelné podmínky, protože víme, že o čistotě ovzduší rozhodují až ze 70% meteorologické podmínky,” říká polský meteorolog.

Měření doplní vzducholoď, která bude lítat mezi oběma stanicemi ve výšce 1200 metrů a zachytí tak jednotlivé proudy znečištění. Dokreslí celkový obrázek přechodu znečistění z Polska do Česka a naopak. ”Výstupem projektu by mělo být především identifikace původu znečištění, a to jak toho, co přichází z Polska, tak i toho, co odchází z Čech do Polska. To pak bude reprezentováno šipkou, která bude vyčíslenou hodnotou toho, kolik toho znečištění v danou chvíli je,”komentuje Irena Pavlíková, technická manažerka VŠB-TU Ostrava.

”My tento projekt velmi pozorně sledujeme a budeme hlavně zvědaví na výsledky, od kterých si slibujeme to, že by mohly být dalším střípkem do mozaiky poznání o tom, jaké jsou konkrétní vazby meteorologickými podmínkami a kvalitou ovzduší,” dodává Blanka Krejčí Český hydrometeorologický ústav, pobočka Ostrava, oddělení ochrany čistoty ovzduší. Celý projekt potrvá tři roky. Měření bude nepřetržitě probíhat 12 měsíců. Jednotlivé výstupy budou zaznamenány formou interaktivní mapy na webu projektu a pro uživatele chytrých telefonů ve formě aplikace. Výsledky výzkumu by měly být známy v roce 2020. 

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000010153/eko-magazin-nove-mereni-znecistujicich-latek-v-ovzdusi