Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Konference o nových trendech ve vodárenství

Celý MS kraj |

České republice patří v oboru vodovodů a kanalizací přední místo v Evropě. Provozovatelé přináší nové trendy, jako třeba v Ostravě systém smart metering, který umožňuje dálkový odpočet z vodoměrů.

Systém smart metering není ve světě žádnou novinkou, ale v Ostravě oproti jiným destinacím, byl zaveden poměrně masově. Je nasazen na čtyřech a půl tisících odběrných místech. A každé tři měsíce přibývají další. ”Ta služba je založena na tom, že na vodoměrech našich zákazníků nasadíme odečítací hlavu. Ta pak přenáší informaci o tom průtoku vody do tzv. sběrače, který následně informace posílá do databáze. A pak už jsme s nimi schopni pracovat,” říká ředitel OVAK Petr Konečný.

Data pak využívá společnost například pro fakturaci odběru vody, zjišťování nějakých anomálii anebo ztrát vody ve vodovodní sítích. Data mohou stejně dobře využít i zákazníci. Musí si zřídit elektronický účet, a pak mají přístup k celé historii spotřeby na svém odběrném místě. ”Především si mohou uvědomit jaká je charakteristika jejich spotřeby. Anebo mohou zjistit, že třeba mezi 2 a 3 hodinou v noci, kdy všichni spí, dochází k odběru vody, a to můžeme být signál, že například protékají nějaké spotřebiče v domácnosti,” dodává ředitel OVAK.

Nové trendy ve vodárenství, ale i provozování vodovodů a kanalizací bylo téma pro zástupce Svazů měst a obcí. Zejména ty malé se často potýkají s problémy. .”Především na malých obcích je to složité kvůli nedostatku odborných zaměstnanců, v nedostatku zkušeností a v nedostatku času. V podstatě orientovat se ve všech platných zákonech je velmi složité. A zvláště na malé obci, kde je jeden starosta a jedna, dvě úřednice, říká Dagmar Novosadová, člen předsednictva Svazu měst a obcí ČR, starostka Kunína.

Odborníci se zaměřili mimo jiné také na velmi rozdílné ceny za vodné a stočné v České republice. Cenu ovlivňuje investování do plánu obnovy a tím jsou ve vodném a stočném započítány i náklady na budoucí obnovu majetku. ”Jsou tací, kteří k tomu přistupují poctivě a šetří na to, aby vyměnili třeba čerpadla nebo další zařízení a na druhé zařízení jsou takoví, kteří mají vodné a stočné jako politickou kulturu a kladou důraz, aby cena byla co nejnižší, ale zároveň se tam neplní zákonné věci, nespoří na budoucnost a někde ani nejsou pokryty náklady na infrastrukturu,” komentuje stav na českém vodohospodářském trhu Jan Kříž, náměstek ministra životního prostředí.

Účastníci konference hovořili o nejnovějším vývoji legislativy, jako je například Koncepce na ochranu před následky sucha nebo Strategický rámec Česká republika 2030. Hodně diskutovaným tématem byla i ochrana osobních údajů. ”Systém postihuje i vodárenské společnosti, protože uzavírají množství smluv, proto se na toto musí zaměřit. Pak to jsou také nové technologie, které umožní zvýšit kvalitu odpadních vod anebo zvýšit kvalitu pitné vody, atd.,” dodává Oldřich Vlasák, ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR.

Stranou témat nezůstala ani problematika sucha a zadržování vody v krajině. V České republice se zhruba polovina pitné vody vyrábí z povrchových zdrojů a druhá polovina z podzemních vod. “V posledních letech se v některých regionech řešilo sucho. Proto musíme do budoucna posílit zdroje, zajistit dostatečné zdroje pro výrobu pitné vody. Musíme se tedy lépe zachovat ke srážkové vodě, musíme ji zadržet, musíme stavět retenční nádrže a nedovolit jí, aby odešla z ČR během několika dnů. Musíme vybudovat nové přehrady, které budou zadržovat dostatek vody pro výrobu pitné vody,” říká předseda představenstva SOVAK František Barák.

Experti se na konferenci shodli, že je třeba vybudovat koordinovanou skupinu, která by se měla zabývat koncepcí na 40 až 50 let. 

Nahlásit chybu


K tématu

Tání sněhu zvyšuje hladiny vodních toků v MSK jen minimálně

24. prosince 2023 15:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Zatímco v některých částech země vlivem tání sněhu vystoupaly hladiny vodních toků až do 3. stupně povodňové aktivity, v Moravskoslezském kraji je situace klidná a vodohospodáři mají situaci plně pod kontrolou.

OVAK apeluje na občany. Kanalizace není odpadkový koš ani skládka

2. dubna 2024 13:56 | Ostrava-město | Andrea Holeszová | Eko magazín

Ostravské vodárny apelují na občany, aby dodržovali kanalizační řád města. Problémy způsobují i malá porušení jako vylévání kuchyňských tuků nebo vyhazování hygienických předmětů. Někteří ale do kanálů vyhazují i suť nebo beton.

V Beskydech a Jeseníkách napadlo od nového roku nejvíce srážek

3. ledna 2024 16:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od nového roku vypadly na území povodí Odry srážky v úhrnu od 5 do 40mm. Nejvíce jich spadlo v Jeseníkách na Rýmařovsku, což je nad kaskádou nádrží Slezská Harta a Kružberk na řece Moravici a v Moravskoslezských Beskydech v prostoru nádrží Šance a Morávka, kde úhrn překročil 20mm. Průtoky v tocích jsou na celém území povodí Odry zvýšené. Obecně lidem žijícím v povodí Odry nehrozí povodňové nebezpečí, ale měli by se vyvarovat při těchto zvýšených vodních stavech volnočasovým aktivitám na řekách, které mohou být nebezpečné.


Mladíci v Havířově spáchali dvě loupeže, jeden byl obviněn, druhý není trestně odpovědný

Dnes 10:42 | Havířov | Lukáš Zavadil

Kriminalisté v Havířově během pátečního odpoledne 27. září rychle dopadli dva mladíky, kteří měli na svědomí loupežné přepadení seniorky. K přepadení došlo ve chvíli, kdy žena vyrazila na nákup. Během pátrání ale muži zákona objasnili i další loupež, ke které došlo o dva dny dříve.

Studénka pokračuje v opravách starého zámku, střechu znovu pokrývá břidlice

Starý zámek ve Studénce město obnovuje postupnými kroky už několik let. Prioritou je oprava střechy. Na rekonstrukci památkově chráněného objektu se daří získávat dotace z Ministerstva kultury.

Zvedací lávka přes Jičínku v Žilině má nové zábradlí a neklouže

Město nechalo opravit zvedací lávku přes Jičínku v místní části Žilina. Ta byla postavena rok po ničivých povodních v roce 2009. Od loňského podzimu byl ale dřevěný mostek už v nevyhovujícím stavu.

V Opavě pokračují s odklízením následků povodně, těžká technika brzy zamíří i do zahrádkářských osad

Včera 17:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Práce na odklízení následků ničivé povodně stále nekončí. Lidé stále uklízí své domovy, veškeré zničené věci mohou nechávat před domy. Hromady poté odváží těžká technika.

V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Včera 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

2. října 2024 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Senioři po povodních neuspěli s žádostí o mimořádnou pomoc

Úřad práce v souvislosti s povodněmi, které mnoha lidem zničily domovy a majetek, nabídl mimořádnou okamžitou pomoc. Bohužel, podle našich zjištění, odcházejí někteří lidé s nepořízenou. Zklamání z jednání jedné z referentek úřadu práce zažili i senioři z Českého Těšína.

Jaké formy pomoci nyní potřebují lidé postižení povodněmi

Dobrovolnická, materiální, finanční a psychosociální - to jsou druhy pomocí, které jsou nyní potřebné v oblastech zasažených povodněmi. Jejich rozdělení obstarávají nevládní organizace, ale mohou se zapojit i lidé, zejména prostřednictvím sbírek.

Elektrotechnická výstava řešila úspory energií

2. října 2024 12:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Třetí ročník elektrotechnické výstavy Volty.cz na Černé louce v Ostravě představil zájemcům novinky a chytrá řešení v elektrotechnice a úsporách energií.

EKO MAGAZÍN: Konference o nových trendech ve vodárenství
Vydáno 30. listopadu 2017 12:34, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
České republice patří v oboru vodovodů a kanalizací přední místo v Evropě. Provozovatelé přináší nové trendy, jako třeba v Ostravě systém smart metering, který umožňuje dálkový odpočet z vodoměrů.

Systém smart metering není ve světě žádnou novinkou, ale v Ostravě oproti jiným destinacím, byl zaveden poměrně masově. Je nasazen na čtyřech a půl tisících odběrných místech. A každé tři měsíce přibývají další. ”Ta služba je založena na tom, že na vodoměrech našich zákazníků nasadíme odečítací hlavu. Ta pak přenáší informaci o tom průtoku vody do tzv. sběrače, který následně informace posílá do databáze. A pak už jsme s nimi schopni pracovat,” říká ředitel OVAK Petr Konečný.

Data pak využívá společnost například pro fakturaci odběru vody, zjišťování nějakých anomálii anebo ztrát vody ve vodovodní sítích. Data mohou stejně dobře využít i zákazníci. Musí si zřídit elektronický účet, a pak mají přístup k celé historii spotřeby na svém odběrném místě. ”Především si mohou uvědomit jaká je charakteristika jejich spotřeby. Anebo mohou zjistit, že třeba mezi 2 a 3 hodinou v noci, kdy všichni spí, dochází k odběru vody, a to můžeme být signál, že například protékají nějaké spotřebiče v domácnosti,” dodává ředitel OVAK.

Nové trendy ve vodárenství, ale i provozování vodovodů a kanalizací bylo téma pro zástupce Svazů měst a obcí. Zejména ty malé se často potýkají s problémy. .”Především na malých obcích je to složité kvůli nedostatku odborných zaměstnanců, v nedostatku zkušeností a v nedostatku času. V podstatě orientovat se ve všech platných zákonech je velmi složité. A zvláště na malé obci, kde je jeden starosta a jedna, dvě úřednice, říká Dagmar Novosadová, člen předsednictva Svazu měst a obcí ČR, starostka Kunína.

Odborníci se zaměřili mimo jiné také na velmi rozdílné ceny za vodné a stočné v České republice. Cenu ovlivňuje investování do plánu obnovy a tím jsou ve vodném a stočném započítány i náklady na budoucí obnovu majetku. ”Jsou tací, kteří k tomu přistupují poctivě a šetří na to, aby vyměnili třeba čerpadla nebo další zařízení a na druhé zařízení jsou takoví, kteří mají vodné a stočné jako politickou kulturu a kladou důraz, aby cena byla co nejnižší, ale zároveň se tam neplní zákonné věci, nespoří na budoucnost a někde ani nejsou pokryty náklady na infrastrukturu,” komentuje stav na českém vodohospodářském trhu Jan Kříž, náměstek ministra životního prostředí.

Účastníci konference hovořili o nejnovějším vývoji legislativy, jako je například Koncepce na ochranu před následky sucha nebo Strategický rámec Česká republika 2030. Hodně diskutovaným tématem byla i ochrana osobních údajů. ”Systém postihuje i vodárenské společnosti, protože uzavírají množství smluv, proto se na toto musí zaměřit. Pak to jsou také nové technologie, které umožní zvýšit kvalitu odpadních vod anebo zvýšit kvalitu pitné vody, atd.,” dodává Oldřich Vlasák, ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR.

Stranou témat nezůstala ani problematika sucha a zadržování vody v krajině. V České republice se zhruba polovina pitné vody vyrábí z povrchových zdrojů a druhá polovina z podzemních vod. “V posledních letech se v některých regionech řešilo sucho. Proto musíme do budoucna posílit zdroje, zajistit dostatečné zdroje pro výrobu pitné vody. Musíme se tedy lépe zachovat ke srážkové vodě, musíme ji zadržet, musíme stavět retenční nádrže a nedovolit jí, aby odešla z ČR během několika dnů. Musíme vybudovat nové přehrady, které budou zadržovat dostatek vody pro výrobu pitné vody,” říká předseda představenstva SOVAK František Barák.

Experti se na konferenci shodli, že je třeba vybudovat koordinovanou skupinu, která by se měla zabývat koncepcí na 40 až 50 let. 

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000010859/eko-magazin-konference-o-novych-trendech-ve-vodarenstvi