Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Nový směr v nakládání s komunálním odpadem

Celý MS kraj |

Od roku 2024 vstoupí v platnost zákaz skladování komunálních odpadů. Změny se dotknou občanů, firem i obcí. Nastává otázka jak se se změnou vypořádat. Zaměřit se na pečlivé třídění odpadů, které umožní jeho recyklaci a jeho opětovné využití. Odpad se tak nestává nepotřebnou hmotou zahrabanou na skládce. Chytrým řešením je jeho využití k výrobě elektřiny a tepla.

Od roku 2024 už nebude možné bez úpravy ukládat na skládky komunální odpad a města se musí na to připravit. Logickou a efektivní cestou je využití vytříděných odpadů k výrobě tepla a elektřiny pro regiony. Některá města proto začala spolupracovat se skupinou Veolia, která vyrábí energie a zabývá se i nakládáním s odpady.

Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov), primátor Přerova: “Spojily se dva faktory. Faktor, že teplárna musí modernizovat technologii spalování, a že město Přerov bude muset ukončit skládkování. Hledali jsme řešení a našli jsme tento integrál. To znamená, souvislost mezi teplem a výrobou tepla a našim palivem, to znamená, komunálním odpadem.” 

Spolupráci potvrdili v Přerově zástupci města a firmy formou memoranda. Společně teď budou s odborníky analyzovat možná řešení, jak odpady co nejefektivněji využít ve prospěch regionu. Jisté je už teď, že nové moderní zařízení přinese snížení množství vypouštěných emisí z Teplárny Přerov do ovzduší. Josef Novák, generální ředitel, Veolia Energie ČR: “Chceme využít synergický efekt tříděných odpadů a energie, která v nich je uložená. Nahradili bychom stávající fosilní paliva. To znamená, že když dnes spalujeme uhlí, tak vidíme logicky v tom, že máme další krok k ekologizaci a mířili bychom to k využití vytřídění odpadů a z toho vyrobených paliv a na druhé straně chceme využít i biomasu.”

V roce 2023 tak klesnou koncentrace plynných emisí z teplárny na polovinu oproti roku 2015. Dopravní zátěž ve městě se nezvýší. Vozy budou místo na skládku jezdit k třídící lince. “Myslím si, že ta spolupráce je optimální, protože nám jednak pomůže vyřešit problém naskládání s odpady a rovnou nám pomůže udržet rozumnou cenu tepla pro obyvatele města,” dodal Petr Měřínský (ANO), náměstek primátora města Přerova.

Teplárna Přerov pokrývá svými dodávkami 85 % potřeb města. Kromě bytů zajišťuje také technologickou páru pro průmyslové podniky. K projektu se mohou přidat i okolní obce a města, jak je běžné například v Rakousku, Francii nebo Německu.

Stejnou cestou se vydal i Havířov a Karviná. Města se dohodla skupinou Veolia na společném postupu. Pracovní skupiny už rozpracovávají možnosti a technologie, včetně umístění a financování. Cílem je zajistit smysluplné využití odpadů a zároveň ochránit obyvatele před nekontrolovatelným růstem plateb. “Pokud se nespojíme s nějakou větší společností, která umí využít energeticky komunální odpad, tak by to pro nás mělo velice vyšší finanční zatížení pro rozpočet města” říká Jana Feberová (ČSSD), primátorka města Havířova.

Aby bylo možné odpady efektivně a ekologicky využít, bude potřeba vybudovat třídící zařízení na směsný komunální odpad a dotřídění druhotných surovin a v karvinské teplárně novou technologii za stovky milionů korun. “Určitě to není spalovna, určitě to není klasická třídička. Je to zařízení, do kterého se budou vozit vozy s komunálním odpadem a tam se s tím odpadem bude pracovat. Vytřídí se z toho vše, co se dá nějakým způsobem upotřebit”, doplnil Ludvík Martinek, ředitel Technických služeb Havířov. 

Multipalivové systémy poskytují flexibilitu využití různých paliv, včetně biomasy. V porovnání se spalovnami se jedná o modernější a ekonomičtější variantu. Teplo na Karvinsku tak už nebude závislé na uhlí. Nejmodernější systém čištění spalin navíc přinese další snížení emisí a zlepšení kvality ovzduší v regionu. 

Nahlásit chybu


K tématu

Teplárna Frýdek-Místek vyrábí teplo už jen z biomasy a plynu

25. července 2024 11:46 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Frýdecko-Místecká teplárna definitivně odešla od spalování uhlí. Nově vyrábí teplo pro domácnosti a další odběratele už jen z biomasy a zemního plynu. Tímto krokem se završil proces ekologizace teplárny, zahájený v roce 2021.

V Karviné probíhá výměna horkovodu, práce zasahují i do místních komunikací

9. července 2024 17:35 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Na několika míst ve městě právě probíhá výměna horkovodu a práce zasahují i do místních komunikací.

Elektrárna v Ostravě-Třebovicích už funguje v plném provozu

27. září 2024 19:13 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Zaměstnancům společnosti Veolia Energie se 11 dní po povodních podařilo zcela zprovoznit Elektrárnu Třebovice. Nahodit provoz, který byl odstaven 15. září, se včera večer podařilo navzdory tomu, že během povodní voda v areálu vystoupala až k 120 centimetrům. To je bezmála dvojnásobek oproti ničivým záplavám, které elektrárnu ochromily v roce 1997. Včerejší obnovení provozu a dnešní začátek dodávek je pozitivní zprávou především pro ostravský průmysl, například Mlékárnu Kunín a další firmy sídlící v Průmyslovém areálu Martinov.


Bezpečnostní stojany používají cyklisté špatně, kolo se dá lehce odcizit

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

Včera 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

Včera 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Včera 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Projekt Rodinného centra Mozaika a města splní další vánoční přání

Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci se sociálním odborem města připravuje další ročník projektu Vánoční překvapení. Jeho cílem je obstarat pod stromeček dárky pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

21. listopadu 2024 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

21. listopadu 2024 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

21. listopadu 2024 11:02 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Jesenický expres

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

21. listopadu 2024 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

21. listopadu 2024 8:43 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Regionální zprávy POLAR

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

EKO MAGAZÍN: Nový směr v nakládání s komunálním odpadem
Vydáno 3. dubna 2018 21:26, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Od roku 2024 vstoupí v platnost zákaz skladování komunálních odpadů. Změny se dotknou občanů, firem i obcí. Nastává otázka jak se se změnou vypořádat. Zaměřit se na pečlivé třídění odpadů, které umožní jeho recyklaci a jeho opětovné využití. Odpad se tak nestává nepotřebnou hmotou zahrabanou na skládce. Chytrým řešením je jeho využití k výrobě elektřiny a tepla.

Od roku 2024 už nebude možné bez úpravy ukládat na skládky komunální odpad a města se musí na to připravit. Logickou a efektivní cestou je využití vytříděných odpadů k výrobě tepla a elektřiny pro regiony. Některá města proto začala spolupracovat se skupinou Veolia, která vyrábí energie a zabývá se i nakládáním s odpady.

Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov), primátor Přerova: “Spojily se dva faktory. Faktor, že teplárna musí modernizovat technologii spalování, a že město Přerov bude muset ukončit skládkování. Hledali jsme řešení a našli jsme tento integrál. To znamená, souvislost mezi teplem a výrobou tepla a našim palivem, to znamená, komunálním odpadem.” 

Spolupráci potvrdili v Přerově zástupci města a firmy formou memoranda. Společně teď budou s odborníky analyzovat možná řešení, jak odpady co nejefektivněji využít ve prospěch regionu. Jisté je už teď, že nové moderní zařízení přinese snížení množství vypouštěných emisí z Teplárny Přerov do ovzduší. Josef Novák, generální ředitel, Veolia Energie ČR: “Chceme využít synergický efekt tříděných odpadů a energie, která v nich je uložená. Nahradili bychom stávající fosilní paliva. To znamená, že když dnes spalujeme uhlí, tak vidíme logicky v tom, že máme další krok k ekologizaci a mířili bychom to k využití vytřídění odpadů a z toho vyrobených paliv a na druhé straně chceme využít i biomasu.”

V roce 2023 tak klesnou koncentrace plynných emisí z teplárny na polovinu oproti roku 2015. Dopravní zátěž ve městě se nezvýší. Vozy budou místo na skládku jezdit k třídící lince. “Myslím si, že ta spolupráce je optimální, protože nám jednak pomůže vyřešit problém naskládání s odpady a rovnou nám pomůže udržet rozumnou cenu tepla pro obyvatele města,” dodal Petr Měřínský (ANO), náměstek primátora města Přerova.

Teplárna Přerov pokrývá svými dodávkami 85 % potřeb města. Kromě bytů zajišťuje také technologickou páru pro průmyslové podniky. K projektu se mohou přidat i okolní obce a města, jak je běžné například v Rakousku, Francii nebo Německu.

Stejnou cestou se vydal i Havířov a Karviná. Města se dohodla skupinou Veolia na společném postupu. Pracovní skupiny už rozpracovávají možnosti a technologie, včetně umístění a financování. Cílem je zajistit smysluplné využití odpadů a zároveň ochránit obyvatele před nekontrolovatelným růstem plateb. “Pokud se nespojíme s nějakou větší společností, která umí využít energeticky komunální odpad, tak by to pro nás mělo velice vyšší finanční zatížení pro rozpočet města” říká Jana Feberová (ČSSD), primátorka města Havířova.

Aby bylo možné odpady efektivně a ekologicky využít, bude potřeba vybudovat třídící zařízení na směsný komunální odpad a dotřídění druhotných surovin a v karvinské teplárně novou technologii za stovky milionů korun. “Určitě to není spalovna, určitě to není klasická třídička. Je to zařízení, do kterého se budou vozit vozy s komunálním odpadem a tam se s tím odpadem bude pracovat. Vytřídí se z toho vše, co se dá nějakým způsobem upotřebit”, doplnil Ludvík Martinek, ředitel Technických služeb Havířov. 

Multipalivové systémy poskytují flexibilitu využití různých paliv, včetně biomasy. V porovnání se spalovnami se jedná o modernější a ekonomičtější variantu. Teplo na Karvinsku tak už nebude závislé na uhlí. Nejmodernější systém čištění spalin navíc přinese další snížení emisí a zlepšení kvality ovzduší v regionu. 

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000012282/eko-magazin-novy-smer-v-nakladani-s-komunalnim-odpadem