Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Studniční vodu je třeba každý rok testovat

Celý MS kraj |

Není voda jako voda. Záleží na lokalitě a zdroji, odkud voda pochází. Podle toho má svou chuť, vůni i tvrdost. Vliv na vodu má také stáří a stav vodovodního potrubí. Podobně je na tom i voda studniční. Majitelé studní by neměli podceňovat měření kvality vody. To, že ji dlouhodobě používají nemusí znamenat, že je voda nezávadná.

95% českých domácností používá tak zvanou obecní vodu, ostatní mají vodu studniční. Odhaduje se, že jen jedna z deseti studní obsahuje zdraví neškodnou vodu. Bakteriologické znečištění způsobují živočichové, ale i znečištěná povrchová voda s obsahem koloidních látek jako je pyl, prach, anorganické a organické částice a mikroskopické organismy, které podporují tvorbu řas, bakterií a plísní. Kvalitu studniční vody ovlivní i kontaminovaná povrchová voda.

“Co se týká kvality vody tak se to může projevit přítomností koliformních bakterií, znečištění fekálního původu, které by neměly být ve vodě přítomny,” říká Lucie Chlebková, vedoucí laboratoří, Aqualia infraestructuras inženýring, s.r.o.

Každé jaro si nechává prověřit vodu paní Jana z Dolní Datyně. Studniční vodu rodina používá desítky let a zatím nikdy neměla žádný problém s její kvalitou. Studna je umístěna asi dvacet metrů od domu. Vzorky si laborantka odebere z kohoutku v kuchyni.

“Je to zejména zejména z bezpečnostního hlediska a také proto, že bychom měli znát kvalitu vody u spotřebitele přímo na místě, kde ji používá k vaření a osobní hygieně. Měříme teplotu vody, pokud majitel vodu upravuje desinfekcí, pak i množství chloru. Limit pro množství volného chloru určuje vyhláška, která říká, že by ho mělo být 0,3 mg na litr,” komentuje odběr vody u majitelky studny L. Chlebková.

Pak ještě následuje senzorická zkouška vzorku. Ta hodnotí pach vody na stupnici od jedné do pěti. “Odebraná voda měla 12,3 stupňů C, což je v pořádku, voda má výborné chuťové vlastnosti při této teplotě, množství volného chloru bylo také v pořádku” dodává vedoucí laboratoří.

“Kromě laboratorních zkoušek každé jaro naléváme do studny savo a dezinfikujeme ji,” komentuje starost o studnu majitelka Jana Vranečková. Do ostravské laboratoře putuje ve speciálních taškách v chladícím voze pět lahví s odebranou vodou. Tam bude podrobena laboratorním rozborům. Výsledek by měl být známý zhruba za týden.

“Odebraný vzorek byl do laboratoře přijat, očíslován a zaevidován. A například v laboratoři základních chemických analýz se budou měřit dusitany a amonné ionty,” říká vedoucí laboratoří Chlebková.

Její kolegyně nám ukázala jak se amonné ionty stanovují. V ruce drží lahvičky se vzorkem a vkládá je do speciálního přístroje, který vyhodnotí obsah. Výsledky laborantka vidí v počítači.  

Vzorek má hodnoty, které splňují normy vyhlášky, tedy půl miligramu v litru. Majitelé studny v Dolní Datyni mohou být s kvalitou své vody spokojeni a bez problémů ji mohou užívat. V laboratoři se setkávají i se vzorky vody, která neodpovídá požadavkům vyhlášky. Zakázat pít ji však nemohou, je to na majiteli, jestli bude pátrat po příčinách a bude chtít vodu následně používat anebo ji zkrátka přestane pít. 

Jinak se postupuje u vody dodávané neboli obecní. Její kvalita se prověřuje každý týden. Podle odborníků je v celém MS kraji na velmi vysoké úrovni.

 “Vzorky se odebírají na Opavsku, Karvinsku, Havířovsku, Jičínsku a FM, s tím, že ta frekvence kontroly je velmi vysoká. Jakmile se přijde na jakoukouliv odchylku, musí se provést nápravná opatření a rozbory v laboratoři se dělají tak dlouho, dokud voda není zcela vyhovující,” říká Lucie Chlebková. Chuť vody ovlivňují vápník a hořčík. A zatímco pro lidské tělo je jejich přítomnost ve vodě žádoucí, domácím spotřebičům neprospívají.

Do laboratoří se dostávají i vzorky studánkové vody. Přestože se odborníci setkávají s názorem, že je voda křišťálové čistá a léta se tradují její blahodárné účinky, výsledky laboratorních testů ukážou většinou opak. Údajně až 95% studánkových vod je závadných a nejsou pitné.

Nahlásit chybu


K tématu

Noc vědců přírodovědecké fakulty se vrátila do Slezské Ostravy, návštěvnost byla enormní

Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity se připojila k vědeckým pracovištím dvou desítek českých vysokých škol a dalších institucí a přivítala stovky návštěvníků na letošní Noci vědců. Oproti loňskému roku se zájemcům představila ve vlastních prostorách na slezskoostravském Hladnově.


Bezpečnostní stojany používají cyklisté špatně, kolo se dá lehce odcizit

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

Včera 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

Včera 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Včera 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Projekt Rodinného centra Mozaika a města splní další vánoční přání

Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci se sociálním odborem města připravuje další ročník projektu Vánoční překvapení. Jeho cílem je obstarat pod stromeček dárky pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

21. listopadu 2024 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

21. listopadu 2024 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

21. listopadu 2024 11:02 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Jesenický expres

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

21. listopadu 2024 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

21. listopadu 2024 8:43 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Regionální zprávy POLAR

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

EKO MAGAZÍN: Studniční vodu je třeba každý rok testovat
Vydáno 29. května 2018 16:04, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Není voda jako voda. Záleží na lokalitě a zdroji, odkud voda pochází. Podle toho má svou chuť, vůni i tvrdost. Vliv na vodu má také stáří a stav vodovodního potrubí. Podobně je na tom i voda studniční. Majitelé studní by neměli podceňovat měření kvality vody. To, že ji dlouhodobě používají nemusí znamenat, že je voda nezávadná.

95% českých domácností používá tak zvanou obecní vodu, ostatní mají vodu studniční. Odhaduje se, že jen jedna z deseti studní obsahuje zdraví neškodnou vodu. Bakteriologické znečištění způsobují živočichové, ale i znečištěná povrchová voda s obsahem koloidních látek jako je pyl, prach, anorganické a organické částice a mikroskopické organismy, které podporují tvorbu řas, bakterií a plísní. Kvalitu studniční vody ovlivní i kontaminovaná povrchová voda.

“Co se týká kvality vody tak se to může projevit přítomností koliformních bakterií, znečištění fekálního původu, které by neměly být ve vodě přítomny,” říká Lucie Chlebková, vedoucí laboratoří, Aqualia infraestructuras inženýring, s.r.o.

Každé jaro si nechává prověřit vodu paní Jana z Dolní Datyně. Studniční vodu rodina používá desítky let a zatím nikdy neměla žádný problém s její kvalitou. Studna je umístěna asi dvacet metrů od domu. Vzorky si laborantka odebere z kohoutku v kuchyni.

“Je to zejména zejména z bezpečnostního hlediska a také proto, že bychom měli znát kvalitu vody u spotřebitele přímo na místě, kde ji používá k vaření a osobní hygieně. Měříme teplotu vody, pokud majitel vodu upravuje desinfekcí, pak i množství chloru. Limit pro množství volného chloru určuje vyhláška, která říká, že by ho mělo být 0,3 mg na litr,” komentuje odběr vody u majitelky studny L. Chlebková.

Pak ještě následuje senzorická zkouška vzorku. Ta hodnotí pach vody na stupnici od jedné do pěti. “Odebraná voda měla 12,3 stupňů C, což je v pořádku, voda má výborné chuťové vlastnosti při této teplotě, množství volného chloru bylo také v pořádku” dodává vedoucí laboratoří.

“Kromě laboratorních zkoušek každé jaro naléváme do studny savo a dezinfikujeme ji,” komentuje starost o studnu majitelka Jana Vranečková. Do ostravské laboratoře putuje ve speciálních taškách v chladícím voze pět lahví s odebranou vodou. Tam bude podrobena laboratorním rozborům. Výsledek by měl být známý zhruba za týden.

“Odebraný vzorek byl do laboratoře přijat, očíslován a zaevidován. A například v laboratoři základních chemických analýz se budou měřit dusitany a amonné ionty,” říká vedoucí laboratoří Chlebková.

Její kolegyně nám ukázala jak se amonné ionty stanovují. V ruce drží lahvičky se vzorkem a vkládá je do speciálního přístroje, který vyhodnotí obsah. Výsledky laborantka vidí v počítači.  

Vzorek má hodnoty, které splňují normy vyhlášky, tedy půl miligramu v litru. Majitelé studny v Dolní Datyni mohou být s kvalitou své vody spokojeni a bez problémů ji mohou užívat. V laboratoři se setkávají i se vzorky vody, která neodpovídá požadavkům vyhlášky. Zakázat pít ji však nemohou, je to na majiteli, jestli bude pátrat po příčinách a bude chtít vodu následně používat anebo ji zkrátka přestane pít. 

Jinak se postupuje u vody dodávané neboli obecní. Její kvalita se prověřuje každý týden. Podle odborníků je v celém MS kraji na velmi vysoké úrovni.

 “Vzorky se odebírají na Opavsku, Karvinsku, Havířovsku, Jičínsku a FM, s tím, že ta frekvence kontroly je velmi vysoká. Jakmile se přijde na jakoukouliv odchylku, musí se provést nápravná opatření a rozbory v laboratoři se dělají tak dlouho, dokud voda není zcela vyhovující,” říká Lucie Chlebková. Chuť vody ovlivňují vápník a hořčík. A zatímco pro lidské tělo je jejich přítomnost ve vodě žádoucí, domácím spotřebičům neprospívají.

Do laboratoří se dostávají i vzorky studánkové vody. Přestože se odborníci setkávají s názorem, že je voda křišťálové čistá a léta se tradují její blahodárné účinky, výsledky laboratorních testů ukážou většinou opak. Údajně až 95% studánkových vod je závadných a nejsou pitné.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000013093/eko-magazin-studnicni-vodu-je-treba-kazdy-rok-testovat