Roli zarytého pěstitele si Milan Moldřík osvojil až v důchodu. 15 let obhospodařuje dvě zahrady. Nepoužívá umělá hnojiva ani postřiky, přesto je jeho úroda nadmíru bohatá. Podle něj za to může především koňský hnůj, ale i letošní horké léto. “Zřejmě je to tím, že letošní rok je na všechno mimořádný. Když se podíváte na moji zahradu, pak vidíte, že všechno krásně vyzrálo, všeho je až dost. Letos to všechno ani nebude možné zpracovat,” říká pěstitel Moldřík.
Také proto je už teď každá dýně popsána komu patří a kdo si ji přijde co nevidět vyzvednout. Váží od několika kilogramů až po úctyhodných 57. Pěstitel ukazuje na druhou zahradu, kterou má přes cestu: “Tam na té zahradě zalévám, tam mám studnu, ale tady ne. To byste se nedoplatili, protože na jedno zalévání spotřebuji 2 až 3 kubíky vody.”
Fungování přírodního koloběhu je vidět i na kompostování. Právě tady rostou i obří dýně. Jejich kořeny provzdušňují nashromážděný bio materiál. Kompost pak pěstitel promíchává s půdou, do které přimíchává koňský hnůj. Ten získává od koně, který žije už léta v areálu školy. Kdysi ho právě pan Moldřik pořídil dětem pro hipoterapii. “My podestlíváme tomu koňovi piliny, jeho trus se smíchá s pilinami a to dávám do kompostu a rozvážím po celé zahradě. Pokud používáte umělá hnojiva, pak je všechna úroda na vzduchu, ale když tam dáte něco z přírody, ať už kompost nebo hnůj, tak to nevyrostou takové velké plody, ale jsou zdravější”, dodává s úsměvem pěstitel.
Pěstitel myslí i na hladové opeřence. Každý rok jim nechává vyrůst několik slunečnic. Pokud je nevyzobou už teď, poslouží ptákům semínka na horší časy.
“Tady byly brambory a tady česnek. Vše se pooralo, pak se to povápní, posypu to popelem, ten obsahuje síru a česnek to má zřejmě rád, protože ho mám hodně,” říká s úsměvem Moldřík. Putování po zahradě, které aktuálně vévodí pestrá úroda rajčat, paprik, ale také sladkého hroznového vína pokračuje. Maliny už jsou otrhané a namražené, prý jich letos bylo přes 60 kilo. Na keřících jsou už jen zbytky sladkých plodů. Vedle nich rostou desítky paprik. “To jsou tady feferony, ty už jsou dozrálé, už se musí otrhat, tady jsou feferonky takové zvláštní, takové žluté zvonky. To nikdy nebylo, že bych zasadil velké papriky venku a ony dozrály, to není možné,” říká udiveně Moldřík.
Pan Moldřík je velkým nadšencem do pěstování snad všeho, co roste. Veškerý čas věnuje zahradě. Co nezpracuje s ženou pro vlastní spotřebu, rozdá lidem. Ti už také kvality jeho zeleninové zahrádky dobře znají.