Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Aglomerace ve Vítkovicích prochází sanací

Celý MS kraj |

V roce 1998 byl ukončen provoz vítkovické úpravny a spékárny železných rud v jižní části Dolní oblasti Vítkovic. Celá tato zdevastovaná a kontaminovaná lokalita je ve vlastnictví společnosti Vítkovice, která tam chce vybudovat zónu pro lehký průmysl.

Území Aglomerace Vítkovice má rozlohu 60ti hektarů, už dvacet let je tato část areálu opuštěná. V současné době tam probíhá sanace. Její součástí je odstranění objektů a zeminy, které obsahují těžké kovy a karcinogení látky. Dokud se tak nestane, celé území nemůže být využíváno.  “V této části se připravoval a vsázka pro vysoké pece a zároveň tady byla slévárna barevných kovů, která sloužila pro výrobu součástek do strojních zařízení, které Vítkovice vyráběly. Aglomerace byla udělána jako jednorázový výrobní proces a je zatížená karcinogenními látkami. Navíc ve všech mostech, které tady jsou, je azbest,” komentuje stav aglomerace Jiří Michálek, odborný poradce.

Zatímco severní část bývalých provozů Vítkovic, tedy vysoké pece, koksovna a důl hlubina je chráněnou kulturní památkou. 42 objektů v části Aglomerace musí jít k zemi kvůli ekologickým zátěžím a rozhodnutí o jejich odstranění.  “Jsou znečištěné jak budovy, které se bourají, to je první část stavby. Druhá část je odtěžení zemin, pak se bude provádět tak zvaný sanační překryv nekontaminovanými zeminami a materiály a další částí bude rekultivační překryv zeminou. Odtěžovat se bude do hloubky tří metrů,” komentuje sanaci území vedoucí ekologického oddělení VÍTKOVICE a. s. Hana Bártková.

“Pokud nedojde k odstranění ekologických zátěží, není možné tady ani chodit. Říká se tomu ingestivní znečištění. To znamená, že když se bude po těch půdách chodit, tak ty karcinogenní látky dostanete do sebe také. A proto se s námi Ministerstvo kultury dohodlo, že tato část bude sanována,” dodává Michálek. 

Rozhodnutí o sanaci starých ekologických zátěží je staré už 16 let. Tehdy byla podepsána smlouva s Fondem národního majetku. Na realizaci tehdy nebyly k dispozici finanční prostředky.  “My, jako majitelé těchto budov jsme vyřizovali potřebnou dokumentaci, to jsme stihli připravit včas, poslali jsme to na fond nebo MF, chvíli to trvalo než si to rozmysleli a takto se to v posledních letech opakovalo několikrát. Naposledy to bylo v roce 2008, kdy jsme  pro projekt připravili všechno znovu a MInisterstvo financí před dvěma lety vypsalo výběrové řízení a vybralo zhotovile a ten má převzaté staveniště a realizuje akci. To, že to tak dlouho trvalo, bylo způsobeno finanční krizí a nedostatkem financí. Stát se Vítkovicím zavázal, že odstraní na vlastní náklady staré ekologické zátěže, proto to trvá tak dlouho,” říká odborný poradce.

Dominantou bývalé Aglomerace Vítkovice je komín strakáč, který se snaží zachránit Spolek Svatý Václav. Komín je ale nedílnou součástí projektu dekontaminace území. Za dobu, kdy se nepoužívá se na něm neprovádí záchovná údržba, a to se odrazilo na jeho stavu. Cihly jsou zvětralé, ochranné obruče odpadávají, je popraskaný základ komína a statiku narušují těžké stroje, které  pomalu likvidují objekty kolem něj. Záměrem spolku je, aby byl komín vyňat z demoličního záměru a prohlášen za kulturní památku. Rozhodnutí ministerstva kultury by mělo padnout v nejbližších dnech. Pakliže by toto nastalo, mohlo by dojít k zastavení prací na sanaci celého území. “Iniciativa, která vznikla ze Spolku Svatý Václav může veškerou tuto akci zastavit, protože MK zakázalo další práce na komínu, ostatní práce probíhat mohou. Objednali veřejné zakázky, což je ministerstvo financí se toto nelíbí a mají prostředky na to, aby celou tuto akci  z tohoto důvodů zastavili,” dodává Hana Bártková.

“Jako spolek nabízím vlastníkovi pomoc a společně s městem a krajem, ministerstva bychom rádi přesvědčili majitele komínu a celého území, aby komín zůstal zachován a navždy připomínal výrobu surového železa. Chce to udělat studie, laicky si myslím, že by se tam minimálně daly umístit návštěvnické cedulky, které by připomínaly úpravu železa. Vedle něj by mohla být kavárna, která by vydělávala na provoz samostatně stojícího komína,” říká Dominik Raška, Spolek Svatý Václav. Spolek chce pořádat kulturní akce na podporu zachování komína a založil už i transparentní účet. Dokonce zvažuje i to, že by se o komín sami členové v budoucnu starali. Pro svůj záměr hledají podporu i mezi politiky.

“Mám ke komínu subjektivní vztah, protože ho projektoval bratr mé babičky. Model měl doma, tak jsem ho vídával častěji. Pokud to jde, tak ať se komín zachrání, pokud ale ne, ať se teda zbourá. Pokud by měla záchrana komína zpozdit dekonataminaci území v horizontu roku, tak asi bych ten komín obětoval,” říká Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje.

Vítkovice ale mají podle Michálka k záchraně komína jasné stanovisko: “My nechceme komín zachovat, protože je součástí vysoutěžené státní zakázky, zhotovitel si vyřídil všechna stavební povolení a navíc i památkáři uznali, že komín je natolik znečištěn, že by nebyl pro veřejnost přínosný.”

“Z pohledu zachování komína, to je absolutně nereálné. Inspekce ŽP vydala už v roce 2002 první rozhodnutí, od té doby se už dalo něco pro komín udělat, teď už to nejde. Je kontaminovaný, je narušená statika, padají obruče,” dodává Hana Bártková.

Těžká technika už od července likviduje objekty v oblasti bývalé Aglomerace Vítkovice, zakázka je vysoutěžená za 130 mil. korun bez daně. Bourací práce mají být ukončeny za 16 měsíců. Po nezbytných úpravách pozemků tady budou vysázeny dřeviny.

Nahlásit chybu


K tématu

Rekonstrukce budovy nádraží Ostrava-Vítkovice začne v květnu

8. května 2024 10:38 | Ostrava-Vítkovice | Jiří Cileček

Správa železnic začne tento měsíc s rekonstrukcí nádražní budovy v Ostravě-Vítkovicích. Oprava památkově chráněného objektu vyjde na téměř 275 milionů korun. Ve spolupráci s obvodem Vítkovice navíc projde revitalizací také přednádražní prostor. Hotovo by mělo být do dvou let.


Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

Včera 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

Včera 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Včera 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Projekt Rodinného centra Mozaika a města splní další vánoční přání

Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci se sociálním odborem města připravuje další ročník projektu Vánoční překvapení. Jeho cílem je obstarat pod stromeček dárky pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Krevní centrum přijelo odebírat krev na radnici Moravské Ostravy a Přívozu

Mobilní odběrové stanoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava vyrazilo podruhé do terénu. Tentokrát zavítalo na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde krev darovalo 30 úředníků, z toho 23 úplně poprvé.

Školáci si přejí fast food, to jim ale město splnit nemůže

V základních školách se konala mladá školní fóra. Žáci se mohli vyjádřit jednak ke své škole a také k dění ve městě. Třeba na Komenského 66 získal nejvíce hlasů požadavek na zřízení fast foodu.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

21. listopadu 2024 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

21. listopadu 2024 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

21. listopadu 2024 11:02 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Jesenický expres

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

21. listopadu 2024 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

21. listopadu 2024 8:43 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Regionální zprávy POLAR

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

EKO MAGAZÍN: Aglomerace ve Vítkovicích prochází sanací
Vydáno 27. září 2018 13:10, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
V roce 1998 byl ukončen provoz vítkovické úpravny a spékárny železných rud v jižní části Dolní oblasti Vítkovic. Celá tato zdevastovaná a kontaminovaná lokalita je ve vlastnictví společnosti Vítkovice, která tam chce vybudovat zónu pro lehký průmysl.

Území Aglomerace Vítkovice má rozlohu 60ti hektarů, už dvacet let je tato část areálu opuštěná. V současné době tam probíhá sanace. Její součástí je odstranění objektů a zeminy, které obsahují těžké kovy a karcinogení látky. Dokud se tak nestane, celé území nemůže být využíváno.  “V této části se připravoval a vsázka pro vysoké pece a zároveň tady byla slévárna barevných kovů, která sloužila pro výrobu součástek do strojních zařízení, které Vítkovice vyráběly. Aglomerace byla udělána jako jednorázový výrobní proces a je zatížená karcinogenními látkami. Navíc ve všech mostech, které tady jsou, je azbest,” komentuje stav aglomerace Jiří Michálek, odborný poradce.

Zatímco severní část bývalých provozů Vítkovic, tedy vysoké pece, koksovna a důl hlubina je chráněnou kulturní památkou. 42 objektů v části Aglomerace musí jít k zemi kvůli ekologickým zátěžím a rozhodnutí o jejich odstranění.  “Jsou znečištěné jak budovy, které se bourají, to je první část stavby. Druhá část je odtěžení zemin, pak se bude provádět tak zvaný sanační překryv nekontaminovanými zeminami a materiály a další částí bude rekultivační překryv zeminou. Odtěžovat se bude do hloubky tří metrů,” komentuje sanaci území vedoucí ekologického oddělení VÍTKOVICE a. s. Hana Bártková.

“Pokud nedojde k odstranění ekologických zátěží, není možné tady ani chodit. Říká se tomu ingestivní znečištění. To znamená, že když se bude po těch půdách chodit, tak ty karcinogenní látky dostanete do sebe také. A proto se s námi Ministerstvo kultury dohodlo, že tato část bude sanována,” dodává Michálek. 

Rozhodnutí o sanaci starých ekologických zátěží je staré už 16 let. Tehdy byla podepsána smlouva s Fondem národního majetku. Na realizaci tehdy nebyly k dispozici finanční prostředky.  “My, jako majitelé těchto budov jsme vyřizovali potřebnou dokumentaci, to jsme stihli připravit včas, poslali jsme to na fond nebo MF, chvíli to trvalo než si to rozmysleli a takto se to v posledních letech opakovalo několikrát. Naposledy to bylo v roce 2008, kdy jsme  pro projekt připravili všechno znovu a MInisterstvo financí před dvěma lety vypsalo výběrové řízení a vybralo zhotovile a ten má převzaté staveniště a realizuje akci. To, že to tak dlouho trvalo, bylo způsobeno finanční krizí a nedostatkem financí. Stát se Vítkovicím zavázal, že odstraní na vlastní náklady staré ekologické zátěže, proto to trvá tak dlouho,” říká odborný poradce.

Dominantou bývalé Aglomerace Vítkovice je komín strakáč, který se snaží zachránit Spolek Svatý Václav. Komín je ale nedílnou součástí projektu dekontaminace území. Za dobu, kdy se nepoužívá se na něm neprovádí záchovná údržba, a to se odrazilo na jeho stavu. Cihly jsou zvětralé, ochranné obruče odpadávají, je popraskaný základ komína a statiku narušují těžké stroje, které  pomalu likvidují objekty kolem něj. Záměrem spolku je, aby byl komín vyňat z demoličního záměru a prohlášen za kulturní památku. Rozhodnutí ministerstva kultury by mělo padnout v nejbližších dnech. Pakliže by toto nastalo, mohlo by dojít k zastavení prací na sanaci celého území. “Iniciativa, která vznikla ze Spolku Svatý Václav může veškerou tuto akci zastavit, protože MK zakázalo další práce na komínu, ostatní práce probíhat mohou. Objednali veřejné zakázky, což je ministerstvo financí se toto nelíbí a mají prostředky na to, aby celou tuto akci  z tohoto důvodů zastavili,” dodává Hana Bártková.

“Jako spolek nabízím vlastníkovi pomoc a společně s městem a krajem, ministerstva bychom rádi přesvědčili majitele komínu a celého území, aby komín zůstal zachován a navždy připomínal výrobu surového železa. Chce to udělat studie, laicky si myslím, že by se tam minimálně daly umístit návštěvnické cedulky, které by připomínaly úpravu železa. Vedle něj by mohla být kavárna, která by vydělávala na provoz samostatně stojícího komína,” říká Dominik Raška, Spolek Svatý Václav. Spolek chce pořádat kulturní akce na podporu zachování komína a založil už i transparentní účet. Dokonce zvažuje i to, že by se o komín sami členové v budoucnu starali. Pro svůj záměr hledají podporu i mezi politiky.

“Mám ke komínu subjektivní vztah, protože ho projektoval bratr mé babičky. Model měl doma, tak jsem ho vídával častěji. Pokud to jde, tak ať se komín zachrání, pokud ale ne, ať se teda zbourá. Pokud by měla záchrana komína zpozdit dekonataminaci území v horizontu roku, tak asi bych ten komín obětoval,” říká Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje.

Vítkovice ale mají podle Michálka k záchraně komína jasné stanovisko: “My nechceme komín zachovat, protože je součástí vysoutěžené státní zakázky, zhotovitel si vyřídil všechna stavební povolení a navíc i památkáři uznali, že komín je natolik znečištěn, že by nebyl pro veřejnost přínosný.”

“Z pohledu zachování komína, to je absolutně nereálné. Inspekce ŽP vydala už v roce 2002 první rozhodnutí, od té doby se už dalo něco pro komín udělat, teď už to nejde. Je kontaminovaný, je narušená statika, padají obruče,” dodává Hana Bártková.

Těžká technika už od července likviduje objekty v oblasti bývalé Aglomerace Vítkovice, zakázka je vysoutěžená za 130 mil. korun bez daně. Bourací práce mají být ukončeny za 16 měsíců. Po nezbytných úpravách pozemků tady budou vysázeny dřeviny.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000014196/eko-magazin-aglomerace-ve-vitkovicich-prochazi-sanaci