Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Aglomerace ve Vítkovicích prochází sanací

Celý MS kraj |

V roce 1998 byl ukončen provoz vítkovické úpravny a spékárny železných rud v jižní části Dolní oblasti Vítkovic. Celá tato zdevastovaná a kontaminovaná lokalita je ve vlastnictví společnosti Vítkovice, která tam chce vybudovat zónu pro lehký průmysl.

Území Aglomerace Vítkovice má rozlohu 60ti hektarů, už dvacet let je tato část areálu opuštěná. V současné době tam probíhá sanace. Její součástí je odstranění objektů a zeminy, které obsahují těžké kovy a karcinogení látky. Dokud se tak nestane, celé území nemůže být využíváno.  “V této části se připravoval a vsázka pro vysoké pece a zároveň tady byla slévárna barevných kovů, která sloužila pro výrobu součástek do strojních zařízení, které Vítkovice vyráběly. Aglomerace byla udělána jako jednorázový výrobní proces a je zatížená karcinogenními látkami. Navíc ve všech mostech, které tady jsou, je azbest,” komentuje stav aglomerace Jiří Michálek, odborný poradce.

Zatímco severní část bývalých provozů Vítkovic, tedy vysoké pece, koksovna a důl hlubina je chráněnou kulturní památkou. 42 objektů v části Aglomerace musí jít k zemi kvůli ekologickým zátěžím a rozhodnutí o jejich odstranění.  “Jsou znečištěné jak budovy, které se bourají, to je první část stavby. Druhá část je odtěžení zemin, pak se bude provádět tak zvaný sanační překryv nekontaminovanými zeminami a materiály a další částí bude rekultivační překryv zeminou. Odtěžovat se bude do hloubky tří metrů,” komentuje sanaci území vedoucí ekologického oddělení VÍTKOVICE a. s. Hana Bártková.

“Pokud nedojde k odstranění ekologických zátěží, není možné tady ani chodit. Říká se tomu ingestivní znečištění. To znamená, že když se bude po těch půdách chodit, tak ty karcinogenní látky dostanete do sebe také. A proto se s námi Ministerstvo kultury dohodlo, že tato část bude sanována,” dodává Michálek. 

Rozhodnutí o sanaci starých ekologických zátěží je staré už 16 let. Tehdy byla podepsána smlouva s Fondem národního majetku. Na realizaci tehdy nebyly k dispozici finanční prostředky.  “My, jako majitelé těchto budov jsme vyřizovali potřebnou dokumentaci, to jsme stihli připravit včas, poslali jsme to na fond nebo MF, chvíli to trvalo než si to rozmysleli a takto se to v posledních letech opakovalo několikrát. Naposledy to bylo v roce 2008, kdy jsme  pro projekt připravili všechno znovu a MInisterstvo financí před dvěma lety vypsalo výběrové řízení a vybralo zhotovile a ten má převzaté staveniště a realizuje akci. To, že to tak dlouho trvalo, bylo způsobeno finanční krizí a nedostatkem financí. Stát se Vítkovicím zavázal, že odstraní na vlastní náklady staré ekologické zátěže, proto to trvá tak dlouho,” říká odborný poradce.

Dominantou bývalé Aglomerace Vítkovice je komín strakáč, který se snaží zachránit Spolek Svatý Václav. Komín je ale nedílnou součástí projektu dekontaminace území. Za dobu, kdy se nepoužívá se na něm neprovádí záchovná údržba, a to se odrazilo na jeho stavu. Cihly jsou zvětralé, ochranné obruče odpadávají, je popraskaný základ komína a statiku narušují těžké stroje, které  pomalu likvidují objekty kolem něj. Záměrem spolku je, aby byl komín vyňat z demoličního záměru a prohlášen za kulturní památku. Rozhodnutí ministerstva kultury by mělo padnout v nejbližších dnech. Pakliže by toto nastalo, mohlo by dojít k zastavení prací na sanaci celého území. “Iniciativa, která vznikla ze Spolku Svatý Václav může veškerou tuto akci zastavit, protože MK zakázalo další práce na komínu, ostatní práce probíhat mohou. Objednali veřejné zakázky, což je ministerstvo financí se toto nelíbí a mají prostředky na to, aby celou tuto akci  z tohoto důvodů zastavili,” dodává Hana Bártková.

“Jako spolek nabízím vlastníkovi pomoc a společně s městem a krajem, ministerstva bychom rádi přesvědčili majitele komínu a celého území, aby komín zůstal zachován a navždy připomínal výrobu surového železa. Chce to udělat studie, laicky si myslím, že by se tam minimálně daly umístit návštěvnické cedulky, které by připomínaly úpravu železa. Vedle něj by mohla být kavárna, která by vydělávala na provoz samostatně stojícího komína,” říká Dominik Raška, Spolek Svatý Václav. Spolek chce pořádat kulturní akce na podporu zachování komína a založil už i transparentní účet. Dokonce zvažuje i to, že by se o komín sami členové v budoucnu starali. Pro svůj záměr hledají podporu i mezi politiky.

“Mám ke komínu subjektivní vztah, protože ho projektoval bratr mé babičky. Model měl doma, tak jsem ho vídával častěji. Pokud to jde, tak ať se komín zachrání, pokud ale ne, ať se teda zbourá. Pokud by měla záchrana komína zpozdit dekonataminaci území v horizontu roku, tak asi bych ten komín obětoval,” říká Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje.

Vítkovice ale mají podle Michálka k záchraně komína jasné stanovisko: “My nechceme komín zachovat, protože je součástí vysoutěžené státní zakázky, zhotovitel si vyřídil všechna stavební povolení a navíc i památkáři uznali, že komín je natolik znečištěn, že by nebyl pro veřejnost přínosný.”

“Z pohledu zachování komína, to je absolutně nereálné. Inspekce ŽP vydala už v roce 2002 první rozhodnutí, od té doby se už dalo něco pro komín udělat, teď už to nejde. Je kontaminovaný, je narušená statika, padají obruče,” dodává Hana Bártková.

Těžká technika už od července likviduje objekty v oblasti bývalé Aglomerace Vítkovice, zakázka je vysoutěžená za 130 mil. korun bez daně. Bourací práce mají být ukončeny za 16 měsíců. Po nezbytných úpravách pozemků tady budou vysázeny dřeviny.

Nahlásit chybu


K tématu

Rekonstrukce budovy nádraží Ostrava-Vítkovice začne v květnu

8. května 2024 10:38 | Ostrava-Vítkovice | Jiří Cileček

Správa železnic začne tento měsíc s rekonstrukcí nádražní budovy v Ostravě-Vítkovicích. Oprava památkově chráněného objektu vyjde na téměř 275 milionů korun. Ve spolupráci s obvodem Vítkovice navíc projde revitalizací také přednádražní prostor. Hotovo by mělo být do dvou let.

Vítkovické slévárny chtějí svůj úpadek řešit reorganizací

13. listopadu 2023 16:36 | Ostrava-město | Libor Běčák

Vítkovické slévárny podaly na sebe insolvenční návrh a navrhují řešení úpadku formou reorganizace, s čímž souhlasí převážná část věřitelů. Insolvenční soud v návaznosti na to zahájil insolvenční řízení.

Soud poslal Vítkovické slévárny do úpadku a povolil jejich reorganizaci

20. listopadu 2023 17:43 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Soud poslal do úpadku ostravskou společnost Vítkovické slévárny, která na sebe sama podala insolvenční návrh. Zároveň povolil reorganizaci firmy. Vyplývá to z usnesení soudu zveřejněného v insolvenčním rejstříku. Insolvenčním správcem se stala pražská společnost AZAM - insolvence.


V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Včera 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Technické služby fungují pod odborem údržby majetku, na zimu jsou připraveny

Studénka připravuje založení vlastních technických služeb. Zatím fungují jako oddělení v rámci odboru údržby majetku. Rozhodli o tom zastupitelé na poslední schůzi. Město pokračuje i v nákupu nové techniky.

Povodně zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny

Povodně zcela zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny. Magistrát musí nyní najít řešení, jaký zvolit povrch při následné rekonstrukci. Opravy začnou zřejmě až v příštím roce.

Starostka Ostravy-Poruby poděkovala všem lidem, kteří pomáhali s následky povodně

Zářijová ničivá povodeň opět ukázala, že lidé mají velká srdce. Vytopeným Porubanům pomáhaly stovky lidí, hasiči, řada firem i zaměstnanci radnice. Patří jim za to velký dík.

Je to tu! Síť stezek pro bikery v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

2. října 2024 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Senioři po povodních neuspěli s žádostí o mimořádnou pomoc

Úřad práce v souvislosti s povodněmi, které mnoha lidem zničily domovy a majetek, nabídl mimořádnou okamžitou pomoc. Bohužel, podle našich zjištění, odcházejí někteří lidé s nepořízenou. Zklamání z jednání jedné z referentek úřadu práce zažili i senioři z Českého Těšína.

Jaké formy pomoci nyní potřebují lidé postižení povodněmi

Dobrovolnická, materiální, finanční a psychosociální - to jsou druhy pomocí, které jsou nyní potřebné v oblastech zasažených povodněmi. Jejich rozdělení obstarávají nevládní organizace, ale mohou se zapojit i lidé, zejména prostřednictvím sbírek.

EKO MAGAZÍN: Aglomerace ve Vítkovicích prochází sanací
Vydáno 27. září 2018 13:10, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
V roce 1998 byl ukončen provoz vítkovické úpravny a spékárny železných rud v jižní části Dolní oblasti Vítkovic. Celá tato zdevastovaná a kontaminovaná lokalita je ve vlastnictví společnosti Vítkovice, která tam chce vybudovat zónu pro lehký průmysl.

Území Aglomerace Vítkovice má rozlohu 60ti hektarů, už dvacet let je tato část areálu opuštěná. V současné době tam probíhá sanace. Její součástí je odstranění objektů a zeminy, které obsahují těžké kovy a karcinogení látky. Dokud se tak nestane, celé území nemůže být využíváno.  “V této části se připravoval a vsázka pro vysoké pece a zároveň tady byla slévárna barevných kovů, která sloužila pro výrobu součástek do strojních zařízení, které Vítkovice vyráběly. Aglomerace byla udělána jako jednorázový výrobní proces a je zatížená karcinogenními látkami. Navíc ve všech mostech, které tady jsou, je azbest,” komentuje stav aglomerace Jiří Michálek, odborný poradce.

Zatímco severní část bývalých provozů Vítkovic, tedy vysoké pece, koksovna a důl hlubina je chráněnou kulturní památkou. 42 objektů v části Aglomerace musí jít k zemi kvůli ekologickým zátěžím a rozhodnutí o jejich odstranění.  “Jsou znečištěné jak budovy, které se bourají, to je první část stavby. Druhá část je odtěžení zemin, pak se bude provádět tak zvaný sanační překryv nekontaminovanými zeminami a materiály a další částí bude rekultivační překryv zeminou. Odtěžovat se bude do hloubky tří metrů,” komentuje sanaci území vedoucí ekologického oddělení VÍTKOVICE a. s. Hana Bártková.

“Pokud nedojde k odstranění ekologických zátěží, není možné tady ani chodit. Říká se tomu ingestivní znečištění. To znamená, že když se bude po těch půdách chodit, tak ty karcinogenní látky dostanete do sebe také. A proto se s námi Ministerstvo kultury dohodlo, že tato část bude sanována,” dodává Michálek. 

Rozhodnutí o sanaci starých ekologických zátěží je staré už 16 let. Tehdy byla podepsána smlouva s Fondem národního majetku. Na realizaci tehdy nebyly k dispozici finanční prostředky.  “My, jako majitelé těchto budov jsme vyřizovali potřebnou dokumentaci, to jsme stihli připravit včas, poslali jsme to na fond nebo MF, chvíli to trvalo než si to rozmysleli a takto se to v posledních letech opakovalo několikrát. Naposledy to bylo v roce 2008, kdy jsme  pro projekt připravili všechno znovu a MInisterstvo financí před dvěma lety vypsalo výběrové řízení a vybralo zhotovile a ten má převzaté staveniště a realizuje akci. To, že to tak dlouho trvalo, bylo způsobeno finanční krizí a nedostatkem financí. Stát se Vítkovicím zavázal, že odstraní na vlastní náklady staré ekologické zátěže, proto to trvá tak dlouho,” říká odborný poradce.

Dominantou bývalé Aglomerace Vítkovice je komín strakáč, který se snaží zachránit Spolek Svatý Václav. Komín je ale nedílnou součástí projektu dekontaminace území. Za dobu, kdy se nepoužívá se na něm neprovádí záchovná údržba, a to se odrazilo na jeho stavu. Cihly jsou zvětralé, ochranné obruče odpadávají, je popraskaný základ komína a statiku narušují těžké stroje, které  pomalu likvidují objekty kolem něj. Záměrem spolku je, aby byl komín vyňat z demoličního záměru a prohlášen za kulturní památku. Rozhodnutí ministerstva kultury by mělo padnout v nejbližších dnech. Pakliže by toto nastalo, mohlo by dojít k zastavení prací na sanaci celého území. “Iniciativa, která vznikla ze Spolku Svatý Václav může veškerou tuto akci zastavit, protože MK zakázalo další práce na komínu, ostatní práce probíhat mohou. Objednali veřejné zakázky, což je ministerstvo financí se toto nelíbí a mají prostředky na to, aby celou tuto akci  z tohoto důvodů zastavili,” dodává Hana Bártková.

“Jako spolek nabízím vlastníkovi pomoc a společně s městem a krajem, ministerstva bychom rádi přesvědčili majitele komínu a celého území, aby komín zůstal zachován a navždy připomínal výrobu surového železa. Chce to udělat studie, laicky si myslím, že by se tam minimálně daly umístit návštěvnické cedulky, které by připomínaly úpravu železa. Vedle něj by mohla být kavárna, která by vydělávala na provoz samostatně stojícího komína,” říká Dominik Raška, Spolek Svatý Václav. Spolek chce pořádat kulturní akce na podporu zachování komína a založil už i transparentní účet. Dokonce zvažuje i to, že by se o komín sami členové v budoucnu starali. Pro svůj záměr hledají podporu i mezi politiky.

“Mám ke komínu subjektivní vztah, protože ho projektoval bratr mé babičky. Model měl doma, tak jsem ho vídával častěji. Pokud to jde, tak ať se komín zachrání, pokud ale ne, ať se teda zbourá. Pokud by měla záchrana komína zpozdit dekonataminaci území v horizontu roku, tak asi bych ten komín obětoval,” říká Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje.

Vítkovice ale mají podle Michálka k záchraně komína jasné stanovisko: “My nechceme komín zachovat, protože je součástí vysoutěžené státní zakázky, zhotovitel si vyřídil všechna stavební povolení a navíc i památkáři uznali, že komín je natolik znečištěn, že by nebyl pro veřejnost přínosný.”

“Z pohledu zachování komína, to je absolutně nereálné. Inspekce ŽP vydala už v roce 2002 první rozhodnutí, od té doby se už dalo něco pro komín udělat, teď už to nejde. Je kontaminovaný, je narušená statika, padají obruče,” dodává Hana Bártková.

Těžká technika už od července likviduje objekty v oblasti bývalé Aglomerace Vítkovice, zakázka je vysoutěžená za 130 mil. korun bez daně. Bourací práce mají být ukončeny za 16 měsíců. Po nezbytných úpravách pozemků tady budou vysázeny dřeviny.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000014196/eko-magazin-aglomerace-ve-vitkovicich-prochazi-sanaci