Nízká proočkovanost u dětí, nedostatek protilátek u dospělých. To jsou důvody, proč vypukla epidemie spalniček, která se prozatím nedaří zvládnout. Moravskoslezský kraj patří k těm nejvíce zasaženým. Největší počet hospitalizovaných zaznamenává fakultní nemocnice. Na nápor je připraveno i infekční oddělení v Havířově.
“V současné době máme dvacet lůžek, personálně jsme vybaveni dobře. V případě, že by nastala výjimečná situace, museli jsme hospitalizovat více pacientů, můžeme otevřít druhé patro. Měli jsme celkem tři případy spalniček. Dva dospělé muže a jednu dospělou ženu. Jsou hospitalizovaní i pacienti s jinými nemocemi než jsou spalničky, a to do té doby, než se spalničky vyloučí,” řekl primář infekčního oddělení NsP Havířov Ivo Mifek.
Infekční oddělení má během dnešního dne přijmout další dva pacienty s podezřením na spalničky. Oba dva jsou z Třinecka.
Celkem se už nakazilo 64 lidí. Krajská hygienická stanice stále zajišťuje rozsáhlá opatření.
“V této souvislosti bylo vydáno 298 rozhodnutí ke karanténě osobám, které přišly do kontaktu se spalničkami a jsou k nákaze vnímavé,” vysvětlil Radim Mudra z Krajské hygienické stanice v Ostravě.
Rizikovou skupinou lidí, kteří se mohou nakazit, jsou i zdravotníci. Nemocnice přistupují k opatřením.
“V současné době testujeme všechny zdravotnické zaměstnance na protilátky proti spalničkám. V následujícím týdnu dostaneme výsledky od laboratoří a na základě těchto výsledků budeme zaměstnancům, kteří protilátky nemají, nabízet očkování,” doplnila mluvčí NsP Havířov a NsP Karviná Radmila Fleischerová.
Předpokládá se, že dostatek protilátek by nemusela mít až třetina zdravotníků.