Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Jmelí ničí tisíce stromů v MS kraji

Celý MS kraj |

Tisíce stromů v MS kraji je doslova obaleno cizopasným jmelím. Zatímco Keltové ho vnímali jako magickou rostlinu a symbol štěstí, lásky a plodnosti, v současné době je považováno za mor, který zabíjí stromy ve velkém. Odborníci se jmelím bojují různými způsoby, někde zkouší ořezy stromů, jinde postřiky a osvědčila se i kombinace obou.

Jmelí roste v korunách listnatých stromů, nejčastěji na lípách, javorech, topolech nebo jabloních. Po vyklíčení rostlinky, rozpouštějí mladé kořínky buňky stromů a pronikají do kůry a do dřeva. Pomocí tzv. haustorií se napojují na cévní systém stromů a čerpají z nich vodu a v ní rozpuštěné látky. Stromy silněji napadené jmelím jsou oslabené a náchylné vůči chorobám, škůdcům i průmyslovým exhalacím. “Jednoznačné řešení neumíme najít, protože zejména stromy ve městě jsou kvůli globálnímu oteplování ve velkém nebezpečí. Proto nejsme schopni vypracovat jednoznačnou metodu na to, jak jmelí odstranit,” řekl Tivadar Baltazar z Mendelovy univerzity Brno.

Odborníci likvidují jmelí ořezem i chemickými postřiky. V následujícím roce pak porovnávají účinky zvolené metody. Jedna z nich, která byla testována ve Frýdku-Místku, je postřik jmelí ze vzdálenosti asi 20 cm. Jen tak se zaručí přímý zásah parazita a minimalizuje se rozptyl do okolního prostředí. Ideální období, kdy se postřik na stromy aplikuje je doba vegetačního klidu v předjaří. Jsou to pouhé tři týdny, během kterých by měly být stromy takto ošetřeny. Účinky postřiku bohužel ovlivní teplota, vlhkost a rychlost větru. “Kdyby se používaly pesticidy nebo herbicidy na ošetření stromů proti jmeli, pak s jistotou by došlo k poškození hostitelské dřeviny. Proto používáme růstový regulátor, který nezabije hostitelskou dřevinu a zvýší tvorbu fytohormonu,” okomentoval způsob likvidace jmelí Valentino Cristini, ze společnosti SAFE TREES, Brno.

Po jednom roce opadalo z některých ošetřených stromů až 90% jmelí, ovšem už teď odborníci ví, že se objeví znovu. Proto bude nutné  stromy průběžně ošetřovat.


“Jsou různé teorie, proč se jmelí tak rychle rozmnožuje. První varianta jsou klimatické změny. Díky průměrnému růstu teploty, můžeme očekávat větší výskyt jmelí. Další teorie jsou migrační trasy ptáků, které se mění podle klimatických podmínek, jmelí se šíří také i díky ptákům,” říká V. Cristini.

Obec Mořkov šla cestou mechanického ořezu stromů napadených jmelím. Po dvou letech se na stromech jmelí dosud neobjevilo.


“Nabídli jsme našim občanům , že jim zdarma provedeme ořez napadených stromů v jejich zahradách. Konkrétně v naší obci jsme přistoupili pouze k ořezu větví napadených jmélím, popřípadě, když ten strom byl z velké části napadený, tak jsem přistoupili ke kácení,” okomentovala metodu likvidace jmelí Ivana Váňová (KSČM), starostka obce Mořkov.

“Bohužel zahradnictví jako zájmová oblast se pomalu na vesnicích vytratilo a chybí osvěta a jeden z velkých problémů je, že se jmelí objevuje v zahradách,” řekl Oldřich Usvald, projektový manažer MAS Regionu Poodří, z. s.

Stromy jsou na výskyt jmelí prokazatelně náchylnější v městském prostředí než ve volné přírodě.

“Městská zeleň je na to náchylnější díky tomu, že to je stresové prostředí a stromy tam rostou více soliterně, to znamená, že ptáci, kteří jmelí roznášejí se na ně stahují. Ve volné krajině se to týká nejvíce alejí podél cest. V rámci našeho regionu je napadení různé. Jsou oblasti, kde není jmelí vůbec a například v Podbeskydí jmelí doslova řádí,” okomentoval stav stromů napadených jmelím ve volné přírodě Jan Klečka, z AOPK, ředitel reg. pracoviště Správy CHKO Poodří.

Podle odborníků by se měla příroda ve volné krajině se jmelím vypořádat a najít si sama rovnováhu. Zásahy budou provádět jen v případě památných stromů, plošnou likvidaci jmelí v Poodří nechystají.

“Naše snaha míří k tomu, abychom odstartovali celý proces likvidace  této nákazy. MS kraji se podařilo vyjednat zvýšení financování z operačního programu životního prostředí. Takže od letošního roku mohou žadatelé dostat až 85% nákladů na likvidaci jmelí,” nastínil kroky Jan Filgas, vedoucí odb. životního prostředí a zemědělství KÚ MSK.

Zbývajících 15% nákladů spojených s likvidací jmelí mohou obce získat z krajského rozpočtu. A dalším chystaným krokem hejtmanství je zajistit, aby zákon umožnil přikázat obcím s rozšířenou působností, ošetření případně likvidaci dřevin významně napadených jmelím.

Nahlásit chybu


V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Včera 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Technické služby fungují pod odborem údržby majetku, na zimu jsou připraveny

Studénka připravuje založení vlastních technických služeb. Zatím fungují jako oddělení v rámci odboru údržby majetku. Rozhodli o tom zastupitelé na poslední schůzi. Město pokračuje i v nákupu nové techniky.

Povodně zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny

Povodně zcela zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny. Magistrát musí nyní najít řešení, jaký zvolit povrch při následné rekonstrukci. Opravy začnou zřejmě až v příštím roce.

Starostka Ostravy-Poruby poděkovala všem lidem, kteří pomáhali s následky povodně

Zářijová ničivá povodeň opět ukázala, že lidé mají velká srdce. Vytopeným Porubanům pomáhaly stovky lidí, hasiči, řada firem i zaměstnanci radnice. Patří jim za to velký dík.

Je to tu! Síť stezek pro bikery v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

2. října 2024 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Senioři po povodních neuspěli s žádostí o mimořádnou pomoc

Úřad práce v souvislosti s povodněmi, které mnoha lidem zničily domovy a majetek, nabídl mimořádnou okamžitou pomoc. Bohužel, podle našich zjištění, odcházejí někteří lidé s nepořízenou. Zklamání z jednání jedné z referentek úřadu práce zažili i senioři z Českého Těšína.

Jaké formy pomoci nyní potřebují lidé postižení povodněmi

Dobrovolnická, materiální, finanční a psychosociální - to jsou druhy pomocí, které jsou nyní potřebné v oblastech zasažených povodněmi. Jejich rozdělení obstarávají nevládní organizace, ale mohou se zapojit i lidé, zejména prostřednictvím sbírek.

EKO MAGAZÍN: Jmelí ničí tisíce stromů v MS kraji
Vydáno 13. května 2019 11:46, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Tisíce stromů v MS kraji je doslova obaleno cizopasným jmelím. Zatímco Keltové ho vnímali jako magickou rostlinu a symbol štěstí, lásky a plodnosti, v současné době je považováno za mor, který zabíjí stromy ve velkém. Odborníci se jmelím bojují různými způsoby, někde zkouší ořezy stromů, jinde postřiky a osvědčila se i kombinace obou.

Jmelí roste v korunách listnatých stromů, nejčastěji na lípách, javorech, topolech nebo jabloních. Po vyklíčení rostlinky, rozpouštějí mladé kořínky buňky stromů a pronikají do kůry a do dřeva. Pomocí tzv. haustorií se napojují na cévní systém stromů a čerpají z nich vodu a v ní rozpuštěné látky. Stromy silněji napadené jmelím jsou oslabené a náchylné vůči chorobám, škůdcům i průmyslovým exhalacím. “Jednoznačné řešení neumíme najít, protože zejména stromy ve městě jsou kvůli globálnímu oteplování ve velkém nebezpečí. Proto nejsme schopni vypracovat jednoznačnou metodu na to, jak jmelí odstranit,” řekl Tivadar Baltazar z Mendelovy univerzity Brno.

Odborníci likvidují jmelí ořezem i chemickými postřiky. V následujícím roce pak porovnávají účinky zvolené metody. Jedna z nich, která byla testována ve Frýdku-Místku, je postřik jmelí ze vzdálenosti asi 20 cm. Jen tak se zaručí přímý zásah parazita a minimalizuje se rozptyl do okolního prostředí. Ideální období, kdy se postřik na stromy aplikuje je doba vegetačního klidu v předjaří. Jsou to pouhé tři týdny, během kterých by měly být stromy takto ošetřeny. Účinky postřiku bohužel ovlivní teplota, vlhkost a rychlost větru. “Kdyby se používaly pesticidy nebo herbicidy na ošetření stromů proti jmeli, pak s jistotou by došlo k poškození hostitelské dřeviny. Proto používáme růstový regulátor, který nezabije hostitelskou dřevinu a zvýší tvorbu fytohormonu,” okomentoval způsob likvidace jmelí Valentino Cristini, ze společnosti SAFE TREES, Brno.

Po jednom roce opadalo z některých ošetřených stromů až 90% jmelí, ovšem už teď odborníci ví, že se objeví znovu. Proto bude nutné  stromy průběžně ošetřovat.


“Jsou různé teorie, proč se jmelí tak rychle rozmnožuje. První varianta jsou klimatické změny. Díky průměrnému růstu teploty, můžeme očekávat větší výskyt jmelí. Další teorie jsou migrační trasy ptáků, které se mění podle klimatických podmínek, jmelí se šíří také i díky ptákům,” říká V. Cristini.

Obec Mořkov šla cestou mechanického ořezu stromů napadených jmelím. Po dvou letech se na stromech jmelí dosud neobjevilo.


“Nabídli jsme našim občanům , že jim zdarma provedeme ořez napadených stromů v jejich zahradách. Konkrétně v naší obci jsme přistoupili pouze k ořezu větví napadených jmélím, popřípadě, když ten strom byl z velké části napadený, tak jsem přistoupili ke kácení,” okomentovala metodu likvidace jmelí Ivana Váňová (KSČM), starostka obce Mořkov.

“Bohužel zahradnictví jako zájmová oblast se pomalu na vesnicích vytratilo a chybí osvěta a jeden z velkých problémů je, že se jmelí objevuje v zahradách,” řekl Oldřich Usvald, projektový manažer MAS Regionu Poodří, z. s.

Stromy jsou na výskyt jmelí prokazatelně náchylnější v městském prostředí než ve volné přírodě.

“Městská zeleň je na to náchylnější díky tomu, že to je stresové prostředí a stromy tam rostou více soliterně, to znamená, že ptáci, kteří jmelí roznášejí se na ně stahují. Ve volné krajině se to týká nejvíce alejí podél cest. V rámci našeho regionu je napadení různé. Jsou oblasti, kde není jmelí vůbec a například v Podbeskydí jmelí doslova řádí,” okomentoval stav stromů napadených jmelím ve volné přírodě Jan Klečka, z AOPK, ředitel reg. pracoviště Správy CHKO Poodří.

Podle odborníků by se měla příroda ve volné krajině se jmelím vypořádat a najít si sama rovnováhu. Zásahy budou provádět jen v případě památných stromů, plošnou likvidaci jmelí v Poodří nechystají.

“Naše snaha míří k tomu, abychom odstartovali celý proces likvidace  této nákazy. MS kraji se podařilo vyjednat zvýšení financování z operačního programu životního prostředí. Takže od letošního roku mohou žadatelé dostat až 85% nákladů na likvidaci jmelí,” nastínil kroky Jan Filgas, vedoucí odb. životního prostředí a zemědělství KÚ MSK.

Zbývajících 15% nákladů spojených s likvidací jmelí mohou obce získat z krajského rozpočtu. A dalším chystaným krokem hejtmanství je zajistit, aby zákon umožnil přikázat obcím s rozšířenou působností, ošetření případně likvidaci dřevin významně napadených jmelím.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000016056/eko-magazin-jmeli-nici-tisice-stromu-v-ms-kraji