Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vydřího kluka Plaváčka z Bartošovické záchranné stanice si zamilujete, takto vypadá jeho výběh

Celý MS kraj |

Záchranná stanice v Bartošovicích funguje už od roku 1983. V loňském roce pracovníci oslavili 35 let fungování a přijali neskutečných 1968 živočichů 119 druhů, mezi nimi byly i silně ohrožené. Návštěvníkům stanice nabízí prohlídkové trasy, kde často žijí svěřenci, kteří jsou buď zranění anebo si natolik zvykli na lidi, že by ve volné přírodě neobstáli. Stejně jako Plaváček, vydří kluk, který se tam dostal, když se rozvodnila řeka. Byl tak maličký, že potřeboval každodenní péči.

“Plaváček se tady dostal v září 2017 jako mládě, neměl ani kilo, přinesla ho velká voda. Po přívalovém dešti byl nalezený u rozvodněného potoka. Od té doby tady byl. Ze začátku jsme se snažili udržet ho mimo kontakt, ale protože potřeboval intenzivní péči, tak se začal rychle ochočovat a bylo jasné, že ven nepůjde,” vysvětluje Jan Kašinský, Záchranné stanice Bartošovice.

Vydra je dravec a Plaváček není výjimkou. Rybníček, který donedávna obýval, nemohli ochránci zvířat použít pro jiná zvířata, protože Plaváček jako predátor přirozeně ve svých vodách lovil. Neobstáli před ním opeřenci ani kolouchové. Řešení našli ochranáři ve vybudování vlastního výběhu pro vydřího uličníka.

“Expozice splňuje veškeré náležitosti, které nám ukládá zákon, protože záchranné stanice mají ještě přísnější zákony než zoologické zahrady. Vydra tady má dostatečně velkou vodní plochu i další pohybové zázemí,” doplnil Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice.

Plaváček se podle předpokladu ochránců nevrhl rovnou do vody. Nejdříve si každý kousek nového domova musel očichat a prošlapat. S velkým respektem se přibližoval k vodě a nepomohl ani pokus ošetřovatele celý proces urychlit a vhodit ho do vydřího bazénu. Plaváček ho okusil až večer a od té doby si ho užívá. Stal se novou atrakcí pro návštěvníky. 

“Nefungujeme jako zoologická zahrada, ale lidé tady chodí s průvodcem, takže se dozví o vydře říční a její ochraně. Vydry jsou někdy považovány za problematické, ale do naši přírody patří a věřím, že až si náš Plaváček zvykne na ubikaci, tak ho budou návštěvníci moci sledovat jak si užívá vodní plochy a celého tohoto areálu,” komentuje vydroviště vedoucí záchranné stanice.

Vybudování takového výběhu stálo stovky tisíc korun. A to i přesto, že co šlo, vystavěli  zaměstnanci stanice sami. S financováním pomohl, kraj, Lesy ČR, Ostrava a 160 tisíc korun přispěl nadační fond Lidé a zvířata.  “Náš nadační fond původně vznikl tak, že jsme se chtěli zbavit vlastních přebytečných věcí. Vlastníme taneční studio, kde jsme založili malý obchůdek. Přidali se lidé a my jsme začali vydělávat. A protože jsme milovníci zvířat, bylo jasné, kde peníze půjdou na zvířata a ekologické projekty,” doplnila Karin Borejová,  Nadační fond Lidé a zvířata.

“Investiční část nás stála kolem půl milionu korun a nejméně jednou tolik “stála” vlastní práce a iniciativa, kterou jsme do vybudování dali,” říká Petr Orel .

Nadace Lidé a zvířata podporují organizace, které pomáhají zvířatům. Za osm let fungování pro ně fond získal tři miliony korun.

“Zaměřujeme se na MS kraj, kde podporujeme asi šest společností. Snažíme se být spravedliví, když podpoříme jednoho, tak se ptáme druhých, na co teď potřebují peníze. A vždycky potřebují peníze, jednou je to na vybudování nějakého útulku, příště potřebují na zaplacení veterinární péče a někdy dokonce jsou v tak zoufalé situaci, že potřebují peníze na krmení,” dodala K. Borejová.

Záchranná stanice v Bartošovicích je zapojena do řady záchranných programů, nejúspěšnější je návrat orla skalního do ČR, projekty na záchranu sýčka obecného a sovy pálené. Nabízí výukové programy pro děti, spolupracuje s ostravskou zoo, ale také například s ochranáři ze Slovenska. Ročně do Záchranné stanice v Bartošovicích zavítá přes 14 tis. lidí.

Nahlásit chybu


K tématu

Záchraně živočichů se v Bartošovicích věnují 40 let, tato stanice byla první v republice i ve střední Evropa

30. října 2023 10:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích na Novojičínsku vznikla před 40 lety, byla první svého druhu v České republice a dokonce i ve střední Evropě. Ošetřili zde víc než 38 tisíc živočichů.

Hasiče zaměstnal velký požár haly s dřívím na Novojičínsku. Uchránili majetek za 32 milionů

17. dubna 2024 15:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Devět jednotek hasičů zasahovalo v noci na středu u náročného požáru haly s dřívím v Bartošovicích na Novojičínsku. Byl vyhlášen druhý stupeň poplachu. Oheň způsobil škodu za 5,3 milionu korun. Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 32 milionů.


V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Včera 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Technické služby fungují pod odborem údržby majetku, na zimu jsou připraveny

Studénka připravuje založení vlastních technických služeb. Zatím fungují jako oddělení v rámci odboru údržby majetku. Rozhodli o tom zastupitelé na poslední schůzi. Město pokračuje i v nákupu nové techniky.

Povodně zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny

Povodně zcela zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny. Magistrát musí nyní najít řešení, jaký zvolit povrch při následné rekonstrukci. Opravy začnou zřejmě až v příštím roce.

Starostka Ostravy-Poruby poděkovala všem lidem, kteří pomáhali s následky povodně

Zářijová ničivá povodeň opět ukázala, že lidé mají velká srdce. Vytopeným Porubanům pomáhaly stovky lidí, hasiči, řada firem i zaměstnanci radnice. Patří jim za to velký dík.

Je to tu! Síť stezek pro bikery v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

2. října 2024 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Senioři po povodních neuspěli s žádostí o mimořádnou pomoc

Úřad práce v souvislosti s povodněmi, které mnoha lidem zničily domovy a majetek, nabídl mimořádnou okamžitou pomoc. Bohužel, podle našich zjištění, odcházejí někteří lidé s nepořízenou. Zklamání z jednání jedné z referentek úřadu práce zažili i senioři z Českého Těšína.

Jaké formy pomoci nyní potřebují lidé postižení povodněmi

Dobrovolnická, materiální, finanční a psychosociální - to jsou druhy pomocí, které jsou nyní potřebné v oblastech zasažených povodněmi. Jejich rozdělení obstarávají nevládní organizace, ale mohou se zapojit i lidé, zejména prostřednictvím sbírek.

Vydřího kluka Plaváčka z Bartošovické záchranné stanice si zamilujete, takto vypadá jeho výběh
Vydáno 10. září 2019 15:39, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Záchranná stanice v Bartošovicích funguje už od roku 1983. V loňském roce pracovníci oslavili 35 let fungování a přijali neskutečných 1968 živočichů 119 druhů, mezi nimi byly i silně ohrožené. Návštěvníkům stanice nabízí prohlídkové trasy, kde často žijí svěřenci, kteří jsou buď zranění anebo si natolik zvykli na lidi, že by ve volné přírodě neobstáli. Stejně jako Plaváček, vydří kluk, který se tam dostal, když se rozvodnila řeka. Byl tak maličký, že potřeboval každodenní péči.

“Plaváček se tady dostal v září 2017 jako mládě, neměl ani kilo, přinesla ho velká voda. Po přívalovém dešti byl nalezený u rozvodněného potoka. Od té doby tady byl. Ze začátku jsme se snažili udržet ho mimo kontakt, ale protože potřeboval intenzivní péči, tak se začal rychle ochočovat a bylo jasné, že ven nepůjde,” vysvětluje Jan Kašinský, Záchranné stanice Bartošovice.

Vydra je dravec a Plaváček není výjimkou. Rybníček, který donedávna obýval, nemohli ochránci zvířat použít pro jiná zvířata, protože Plaváček jako predátor přirozeně ve svých vodách lovil. Neobstáli před ním opeřenci ani kolouchové. Řešení našli ochranáři ve vybudování vlastního výběhu pro vydřího uličníka.

“Expozice splňuje veškeré náležitosti, které nám ukládá zákon, protože záchranné stanice mají ještě přísnější zákony než zoologické zahrady. Vydra tady má dostatečně velkou vodní plochu i další pohybové zázemí,” doplnil Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice.

Plaváček se podle předpokladu ochránců nevrhl rovnou do vody. Nejdříve si každý kousek nového domova musel očichat a prošlapat. S velkým respektem se přibližoval k vodě a nepomohl ani pokus ošetřovatele celý proces urychlit a vhodit ho do vydřího bazénu. Plaváček ho okusil až večer a od té doby si ho užívá. Stal se novou atrakcí pro návštěvníky. 

“Nefungujeme jako zoologická zahrada, ale lidé tady chodí s průvodcem, takže se dozví o vydře říční a její ochraně. Vydry jsou někdy považovány za problematické, ale do naši přírody patří a věřím, že až si náš Plaváček zvykne na ubikaci, tak ho budou návštěvníci moci sledovat jak si užívá vodní plochy a celého tohoto areálu,” komentuje vydroviště vedoucí záchranné stanice.

Vybudování takového výběhu stálo stovky tisíc korun. A to i přesto, že co šlo, vystavěli  zaměstnanci stanice sami. S financováním pomohl, kraj, Lesy ČR, Ostrava a 160 tisíc korun přispěl nadační fond Lidé a zvířata.  “Náš nadační fond původně vznikl tak, že jsme se chtěli zbavit vlastních přebytečných věcí. Vlastníme taneční studio, kde jsme založili malý obchůdek. Přidali se lidé a my jsme začali vydělávat. A protože jsme milovníci zvířat, bylo jasné, kde peníze půjdou na zvířata a ekologické projekty,” doplnila Karin Borejová,  Nadační fond Lidé a zvířata.

“Investiční část nás stála kolem půl milionu korun a nejméně jednou tolik “stála” vlastní práce a iniciativa, kterou jsme do vybudování dali,” říká Petr Orel .

Nadace Lidé a zvířata podporují organizace, které pomáhají zvířatům. Za osm let fungování pro ně fond získal tři miliony korun.

“Zaměřujeme se na MS kraj, kde podporujeme asi šest společností. Snažíme se být spravedliví, když podpoříme jednoho, tak se ptáme druhých, na co teď potřebují peníze. A vždycky potřebují peníze, jednou je to na vybudování nějakého útulku, příště potřebují na zaplacení veterinární péče a někdy dokonce jsou v tak zoufalé situaci, že potřebují peníze na krmení,” dodala K. Borejová.

Záchranná stanice v Bartošovicích je zapojena do řady záchranných programů, nejúspěšnější je návrat orla skalního do ČR, projekty na záchranu sýčka obecného a sovy pálené. Nabízí výukové programy pro děti, spolupracuje s ostravskou zoo, ale také například s ochranáři ze Slovenska. Ročně do Záchranné stanice v Bartošovicích zavítá přes 14 tis. lidí.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000017353/vydriho-kluka-plavacka-z-bartosovicke-zachranne-stanice-si-zamilujete-takto-vypada-jeho-vybeh