Poskytnutí první pomoci před příjezdem záchranné služby může člověku zachránit život. Ne každý ale ví, jak by se měl v takové situaci zachovat, jaké jsou postupy. Na školení první pomoci v havířovské nemocnici pro veřejnost zazněly otázky, zda a kdy dělat umělé dýchání, nebo jak moc hluboko se provádí srdeční masáž. Ze všeho nejdůležitější ale je, volat o pomoc.
Radim Holek, zdravotnický záchranář: "Při rozpoznání té srdeční zástavy, člověk nereaguje na zatřesení, oslovení a povolení dýchacích cest nedýchá, tak co nejdříve si voláme o pomoc někoho z okolí, záchrannou službu 155 a začneme s nepřímou srdeční masáží uprostřed hrudníku s hloubkou stlačení pět až šest centimetrů a zhruba sto až sto dvacet stlačení za jednu minutu.”
Z pohledu záchranářů mají kurzy první pomoci velký význam.
Radim Holek, zdravotnický záchranář: “Setkáváme se s tím v terénu, že lidé začali s tou resuscitací. Velkou roli v tom hraje právě naše operační zdravotnické středisko záchranné služby, kdy jim po telefonu začnou říkat, co mají dělat. Tím, že ti lidé už absolvovali nějaký kurz, tak je větší pravděpodobnost, že začnou něco dělat a když ten operační důstojník jim začne říkat, co mají dělat, je to pro ně mnohem jednodušší. Každá snaha je důležitá a dává šanci na přežití.”
anketa: “Mě to hlavně zajímalo tady u těch miminek a to je asi to nejdůležitější, proč jsem tady dnes šla, jak pomoc malým dětem. Dvěma prsty jsem se tady dozvěděla, zkontrolovat zda dýchá, jestli je při vědomí a dvěma prsty stlačovat hrudník.” Dává se umělé dýchání u dětí? “Mělo by se začínat pěti vdechy vždy u dětí. Je to dobrý nápad a myslím, že by to mělo být častěji.”
anketa: “No proč jsem se přihlásil? Zaprvé už jsem několikrát byl schopen nějakou tu pomoc poskytnout, protože v práci jsem tyto možnosti měl a vzhledem k tomu, že mám vnoučata, tak člověk musí být připraven. Nevím, kdy to budu potřebovat. S manželkou jsme se domluvili, že si tady zajdeme a tyto vědomosti si připomeneme.”
Nemocnice během roku pořádá pro veřejnost i mnohá jiná školení.
Silvie Skotnicová, PR manažer Nemocnice Havířov: "Musím říct, že Havířováci a lidé z okolí si tady toho vždy hodně cení, protože vždy všechny naše kurzy máme plně obsazené a jsou rádi, že se dozví věci, které se normálně nedozví. Na první workshop máme přes 60 lidí."
Kromě resuscitace se lidé na druhém chirurgickém stanovišti dozvěděli, jak postupovat při úrazech. Ať už se jedná o řezná, či popáleninová zranění, nebo jak ošetřit zlomeniny.