Spolužáci ze Základní školy Gorkého se rozhodli, že chtějí společně zažít velké dobrodružství a přespat v knihovně v rámci Noci s Andersenem. Část programu se odehrála i v hornickém muzeu, kde děti procházely různými stanovišti, sbírali indicie, které je dovedly k dolům. Po absolvování všech úkolů na ně čekal certifikát horníka.
Michaela Tobolová, knihovnice: "Zvolili jsme téma programu Tajemství starého dolu. Děti čeká komentovaná prohlídka s plněním úkolů, co vše musí horník udělat, než sfárá do podzemí. Také si vyzkouší nakopat uhlí a nebo jako záchranáři zachránit horníky z dolu při požáru. Toto téma jsme zvolili vzhledem k tomu, že Havířov letos slaví 70 let a tak jsme si říkali, že by bylo vhodné, kdybychom dětem připomněli, proč Havířov vznikl a tu tradici toho hornictví.”
anketa: “Havířov bylo město, které bylo hlavně pro těžbu a i název, který máme po tom havíři a kvůli tomu tady vzniklo to město. Už se tady netěží a to muzeum vzniklo, aby se nám ukázalo, jak to tam vypadalo v šachtách. Já se na to těším hodně, protože jsem tady ještě nikdy nebyla a nevím, co mám od toho očekávat.”
anketa: “Nevím, co nás tady bude dneska čekat, ale nejvíce se těším na to kino a na tu přespávačku.” Dneska jste večer také v hornickém muzeu, co od toho očekáváš, co myslíš, že tady uvidíš? “Nevím, uhlí, nějaké obleky. Bude mě to hrozně zajímat.”
Po návštěvě hornického muzea se další program odehrával v dětském oddělení knihovny.
anketa: “Těšíme se hodně a známe se z jedné třídy a paní učitelka navrhla, že přespíme v knihovně. A jsme jen A třída, B tady není a moc jsme se těšili už předem. S sebou jsme si sbalila na noc spacák, deku, jídlo, polštář, plyšáka a karimatku.”
anketa: “Dneska se jedná o Nos s Andersenem, což my vlastně přespíme v knihovně, budeme mít nějaké aktivity a ráno v osm odcházíme.” A proč ty ses přihlásila? “Protože mě baví čtení a ještě nikdy jsem nebyla na takových přespávačkách.”
Děti měly v plánu nejít v noci ani spát. A takto to dopadlo.