Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Večer s Andersenem v karvinské Regionální knihovně letos přinesl léky na zlé neduhy světa

Karviná |

Tak jako každý rok, i letos se v Regionální knihovně Karviná uskutečnil Večer s Andersenem. Během zábavného odpoledne a večera se děti zaměřily na téma emocí, a to i těch negativních.

Večer s Andersenem, celorepubliková akce na podporu knihoven a čtenářství, opět přilákala do karvinské Regionální knihovny množství dětí. Odpoledne se neslo v duchu tvoření, které vyvrcholilo večer ukázkou veškerých nápadů.

Markéta Kukrechtová, ředitelka Regionální knihovny Karviná: “Karvinská knihovna se zapojuje každoročně do mezinárodní akce Noc s Andersenem, my v karvinské knihovně realizujeme akci Večer s Andersenem, zapojujeme se již od roku 2004. Akce jsou jakousi podporou čtenářství, knihoven, děti poznají nové kamarády na této akci a mohou trávit volný čas v karvinské knihovně.” 

Mezi dětmi je akce velmi oblíbená a každý rok se připravuje na konkrétní téma, které pak provází malé účastníky po celé odpoledne a večer.

Marcela Wierzgoń, vedoucí Střediska hudby a umění RKKA: “My jsme se rozhodli, že letošní Andersen, nebo Večer s Andersenem, bude o emocích. Emoce nás doprovázejí každý den, celý den, a musíme je nějakým způsobem umět zpracovat, aby je děti uměly i popsat. Takže tady dole na Oddělení pro mládež a dospělé děti vymýšlejí elixír na nenávist. Takže musí vymyslet, co všechno potřebujeme k tomu, aby se ta nenávist změnila například na jiný pozitivní pocit, na pozitivní emoci.”

A nápady byly skutečně originální.

Gabriela Zarembová, návštěvnice Večera s Andersenem: “Já jsem tvořila takový lék na emoce, na zlé emoce.” “Jak se jmenoval ten lék?” “Jmenoval se klidoprd.”
Jasmína Koláčná, návštěvnice Večera s Andersenem: “Byla jsem aktivní a vytvořila jsem ampulku pro celý svět, která se jmenovala stresofix a byly v něm tři kapky laskavosti, jedno obejmutí, a můj pejsek, kterého mám nade vše ráda.”
Andrea Hradilová, knihovnice: “Měly vyjádřit svou emoci. Ta, která je jim nejblíž nebo které se bojí. Ať je to láska, ať je to strach, ať je to nepochopení. Prostě něco, aby se možná i vyrovnaly s tím, že mají nějakou tu fobii. Takže jsme to tak spojili dohromady, bavili jsme se u toho, udělali jsme scénky.” 

Děti v rámci společného setkání na pobočce v Karviné-Mizerově předvedly, co během zábavného odpoledne vytvořily a večer zakončily společnými aktivitami a krátkým filmem.

Nahlásit chybu


K tématu

Děti vymýšlely v rámci Večera s Andersenem léky na zlé emoce a neduhy světa

9. dubna 2025 14:35 | Karviná | Gabriela Stašová

Tak jako každý rok, i letos se v Regionální knihovně Karviná uskutečnil Večer s Andersenem. Během zábavného odpoledne a večera se děti zaměřily na téma emocí, a to i těch negativních.

Opět se uskutečnila Noc literatury, která probíhá ve více než devadesáti českých městech

27. září 2025 13:10 | Karviná | Gabriela Stašová

V Regionální knihovně Karviná se uskutečnila Noc literatury, evropský projekt s tradicí. I v Karviné se četly tři ukázky z knih evropských autorů a akci doprovodila také hudba.

V Nemocnici Karviná-Ráj probíhají kurzy první pomoci zaměřené na malé děti

12. dubna 2025 15:21 | Karviná | Gabriela Stašová

V nemocnici v Karviné - Ráji se uskutečnila preventivně osvětová akce, která lidem z veřejnosti pomohla lépe si vštípit, co znamená první pomoc pro děti a jak ji poskytnout. Mladá lékařka z této nemocnice v rámci odpoledne přinesla tipy, jak co nejeefektivněji pomoci dětem při nečekaných událostech.


Nevidomý spadl do potoka, bezdomovec málem umrzl. Záchranáři ošetřovali 70 podchlazených

Dnes 10:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Desítky podchlazených lidí ošetřovali záchranáři během posledních mrazivých dní. Od 8. do 15. ledna vyjížděli v Moravskoslezském kraji ke zhruba 70 případům. Více než polovina lidí byla silně pod vlivem alkoholu. U několika z nich museli ošetřit omrzliny na končetinách. Ve dvou případech šlo doslova o život.

České dráhy ovládnou moravské rychlíky. Vystřídají RegioJet na lince mezi Brnem a Bohumínem

Včera 11:24 | Celý MS kraj | Anna Břenková

České dráhy zvítězily v soutěži moravských rychlíků. Od roku 2028 budou obsluhovat tři linky R8, R12 a R13. ČD nahradí na trase Brno – Ostrava – Bohumín společnost RegioJet, která tuto trasu provozuje od roku 2019. Soukromý dopravce se o zakázku ucházel i tentokrát, ale ministerstvo dalo přednost dráhám, protože jejich nabídka byla levnější.

Ostrava pokračuje v záchraně historické sýpky. Jde o jednu z nejstarších staveb ve městě

15. ledna 2026 11:45 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava velmi dbá na ochranu a péči o památkově chráněné a historicky cenné objekty už jen proto, že jich není mnoho. Jedním z nich je i Svinovská sýpka, kterou město odkoupilo, aby ji zachránilo před zkázou. Přípravy na její rekonstrukci jsou v plném proudu.

Hejtman předal Speciální pořádkové jednotce k 15 letům dvě auta

Včera 9:08 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Když jde do tuhého, nastupují takzvaní těžkooděnci, neboli příslušníci Speciální pořádkové jednotky. Ta Moravskoslezská se sídlem ve Frýdku-Místku slavila patnáct let od svého založení. A u té příležitosti se rozdávala i prestižní ocenění.

Karvinské Draculino pořádá kurzy sebeobrany Jiu-Jitsu pro ženy, které si je oblíbily

Včera 13:12 | Karviná | Gabriela Stašová

Sebeobrana je velice důležitá, a co teprve pro ženy. Sportovní klub Draculino Karviná od září spustil kurzy speciální sebeobrany Jiu-Jitsu pro ženy a tyto tréninky mají mezi nimi obrovský úspěch.

MPO po třech letech dokončila projekt Asistentů prevence kriminality. Přispěli ke zvýšení bezpečnosti

Včera 10:18 | Ostrava-město | Anna Břenková

Městská policie Ostrava má za sebou úspěšný tříletý projekt Asistentů prevence kriminality. Ti působili ve vyloučených lokalitách a zvyšovali bezpečnost ve městě. Zároveň projekt podpořil zaměstnání osob obtížně uplatnitelných na trhu práce. Celkem 26 asistentů bylo důležitou spojkou mezi občany, strážníky a sociálními službami. Ostrava si asistenty prevence ponechá i po skončení dotací.

Cvičení dětí ve Studénce je v novém sále lepším zážitkem

Včera 8:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Tělocvična městského rodinného centra ve Studénce je po celkové renovaci. Odstraněny byly navlhlé obklady a nevhodná podlaha. Upravený prostor je nyní daleko příjemnější, třeba i pro cvičení malých dětí.

Město hledá osobnosti, navrhnout je můžete i vy. Čas je do konce ledna

Včera 8:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín chystá vyhlášení osobností města za rok 2025. Nominovat adepty z různých oblastí působnosti, například, kultury, sportu nebo i podnikatelské sféry, může veřejnost do konce ledna.

V Opavě začala stavba nových dílen pro Střední školu technickou. Přinesou zásadní zlepšení výuky

15. ledna 2026 11:12 | Opava | Yvona Fajtová

Střední škola technická v Opavě se dočká nových moderních dílen. Moravskoslezský kraj dnes slavnostně zahájil stavbu specializovaného zázemí pro výuku technických oborů. Projekt za více než 70 milionů korun podpoří i Evropská unie.

Odevzdané vánoční stromky využije Frýdecká skládka pro výrobu kompostu

15. ledna 2026 17:59 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

S novým rokem začal tradičně i ve Frýdku-Místku svoz vánočních stromků, které lidé mohou odkládat nejen u nádob na bioodpad, ale i u kontejnerů na směsný komunální odpad.

Rekonstrukce parkovacího domu přinese více míst pro řidiče

14. ledna 2026 15:45 | Orlová | Monika Ociepková

Obyvatelé V. etapy v Orlové se mohou těšit na více parkovacích míst.

Technické služby Karviná jsou připraveny na letošní zimu, která překvapila svou intenzitou

14. ledna 2026 15:29 | Karviná | Gabriela Stašová

Jakým způsobem v tomto čase pracují Technické služby Karviná a jak je město připraveno na zimu, se ptá každý občan města Karviná. I letos, přes překvapivé mrazy a nadměrné množství sněhu, oproti minulým letem, Technické služby nezaostávají a jsou vybaveny technikou i pracovníky.

Stonava bilancuje a chystá další rozvoj

14. ledna 2026 13:01 | Stonava | Jiří Brzóska

Jaký byl rok 2025 z pohledu rozvoje obce a jaké plány má Stonava pro letošní rok? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme hledali u starosty obce Tomáše Wawrzyka.

Chór Stonawa koncertował w Orłowej

14. ledna 2026 13:00 | Stonava | Otýlie Tobolová

Słuchaczy i chórzystów wspólnego koncertu pieśni sakralnych, zgromadzonych w kościele ewangelickim w Orłowej, powitali pastor Lukáš Borecký oraz prezes koła PZKO, organizatora koncertu, Artur Heinz. Pałeczkę dyrygencką przejęła następnie pani Helena Jarosz, która rok temu objęła funkcję dyrygentki orłowskiego chóru.

Novoroční koncert v Albrechticích vyprodal Dělnický dům

14. ledna 2026 8:43 | Albrechtice | Michal Feber

Albrechtice mají za sebou tradiční Novoroční koncert. Letos vystoupilo houslové trio Xplosion, které nabídlo spojení klasické i moderní hudby. O koncert byl velký zájem, vstupenky zmizely během několika dní.

Žáci karvinské ZŠ Cihelní se učí bruslit na ledě, zahájili tříměsíční kurz

13. ledna 2026 14:53 | Karviná | Gabriela Stašová

Děti ze Základní školy Cihelní odstartovaly tříměsíční kurz ledního bruslení, na kterém se mají naučit jeho základy a pochopit především techniku. Zatím žáci na ledě vše spíše zkoušejí, a to ve dvou skupinách podle jejich schopností.

Večer s Andersenem v karvinské Regionální knihovně letos přinesl léky na zlé neduhy světa
Vydáno 8. dubna 2025 15:35, Karviná, Gabriela Stašová
Tak jako každý rok, i letos se v Regionální knihovně Karviná uskutečnil Večer s Andersenem. Během zábavného odpoledne a večera se děti zaměřily na téma emocí, a to i těch negativních.

Večer s Andersenem, celorepubliková akce na podporu knihoven a čtenářství, opět přilákala do karvinské Regionální knihovny množství dětí. Odpoledne se neslo v duchu tvoření, které vyvrcholilo večer ukázkou veškerých nápadů.

Markéta Kukrechtová, ředitelka Regionální knihovny Karviná: “Karvinská knihovna se zapojuje každoročně do mezinárodní akce Noc s Andersenem, my v karvinské knihovně realizujeme akci Večer s Andersenem, zapojujeme se již od roku 2004. Akce jsou jakousi podporou čtenářství, knihoven, děti poznají nové kamarády na této akci a mohou trávit volný čas v karvinské knihovně.” 

Mezi dětmi je akce velmi oblíbená a každý rok se připravuje na konkrétní téma, které pak provází malé účastníky po celé odpoledne a večer.

Marcela Wierzgoń, vedoucí Střediska hudby a umění RKKA: “My jsme se rozhodli, že letošní Andersen, nebo Večer s Andersenem, bude o emocích. Emoce nás doprovázejí každý den, celý den, a musíme je nějakým způsobem umět zpracovat, aby je děti uměly i popsat. Takže tady dole na Oddělení pro mládež a dospělé děti vymýšlejí elixír na nenávist. Takže musí vymyslet, co všechno potřebujeme k tomu, aby se ta nenávist změnila například na jiný pozitivní pocit, na pozitivní emoci.”

A nápady byly skutečně originální.

Gabriela Zarembová, návštěvnice Večera s Andersenem: “Já jsem tvořila takový lék na emoce, na zlé emoce.” “Jak se jmenoval ten lék?” “Jmenoval se klidoprd.”
Jasmína Koláčná, návštěvnice Večera s Andersenem: “Byla jsem aktivní a vytvořila jsem ampulku pro celý svět, která se jmenovala stresofix a byly v něm tři kapky laskavosti, jedno obejmutí, a můj pejsek, kterého mám nade vše ráda.”
Andrea Hradilová, knihovnice: “Měly vyjádřit svou emoci. Ta, která je jim nejblíž nebo které se bojí. Ať je to láska, ať je to strach, ať je to nepochopení. Prostě něco, aby se možná i vyrovnaly s tím, že mají nějakou tu fobii. Takže jsme to tak spojili dohromady, bavili jsme se u toho, udělali jsme scénky.” 

Děti v rámci společného setkání na pobočce v Karviné-Mizerově předvedly, co během zábavného odpoledne vytvořily a večer zakončily společnými aktivitami a krátkým filmem.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000048106/vecer-s-andersenem-v-karvinske-regionalni-knihovne-letos-prinesl-leky-na-zle-neduhy-sveta