Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V MS kraji bylo v lednu nejčistší ovzduší v Česku, pomohlo tomu počasí i ekologická opatření

Celý MS kraj |

Rok 2019 byl co se týká kvality ovzduší přelomový. Rozptylové podmínky byly hlavně v zimních měsících příznivé, bylo málo inverze a situací se zhoršenými rozptylovými podmínkami. Z toho je jednoznačně zřejmé, že nejen ekologická opatření kraje, ale hlavně příroda pomohla vynikající kvalitě ovzduší na Ostravsku.

V České republice sleduje kvalitu ovzduší sto monitorovacích stanic Českého hydrometeorologického ústavu. Čtvrtina z nich je v MS a Olomouckém kraji. K nim přibývají stanice s manuální obsluhou a také stanice Zdravotního ústavu.  “Díky spolupráci s MS krajem a dotacím, které dává na monitoring, se nám podařilo od roku 2009 pokrýt i lokality které předtím nebyly prověřeny,” doplnila Blanka Krejčí, vedoucí  oddělení kvality ovzduší, Český hydrometeorologický ústav Ostrava.

“Zaznamenali jsme za pět let nejlepší výsledky, na stanicích není překračován roční průměr, jen co se týká denního limitu, těch 35 překročení, ty nebyly dodrženy v Radvanicích. V roce 2018 bylo 39 smogových situací, v roce 2019 pouze pět," dodala Lucie Hellebrandová, Centrum hygienických laboratoří, Zdravotní ústav Ostrava.   

 Výborná kvalita ovzduší převládala i letos v lednu, kdy nebyla vyhlášena žádná smogová situace kvůli nadlimitní koncentraci suspendovaných částic PM10. V  MS kraji byly naměřeny nejlepší hodnoty z celého Česka. “Způsobily to meteorologické podmínky, přechody front a převažující jihozápadní proudění. V zimním období se setkáváme častěji s tím, že v naší oblasti převažují inverzní situace, kdy přichází spíše severovýchodní proudění, situace se stabilním zvrstvením atmosféry, to vše v letošní zimě nevidíme a navíc nám tady fouká vítr o vyšších rychlostech z jihozápadu. V roce 2019 byly na území MS a Olomouckého kraje byly historicky hodnoty nejnižší od roku 1989, naposledy byly tak příznivé hodnoty naměřeny v r. 1998 a 1998, kdy znečištění dosahovalo minimálních hodnot,” uzavřela B. Krejčí. 

Roční zákonný limit je 40 mikrogramů na metr krychlový pro prach velikosti PM10, denní limit je 50 mikrogramů/M3 a ten nesmí být překročen více jak 35x v roce. Velikost polétavého prachu PM10 je 10 mikrometrů a lidské oko ho nevidí.  Takové a větší prachové částice se zachycují na chloupcích v nose a nezpůsobují  závažné zdravotní obtíže. Naopak menší částice než 10 µm se mohou usazovat v průduškách a způsobovat zdravotní problémy. “Nemocnost je tady vyšší než ve zbytku republiky, ale situace se mění. Sousta průmyslových podniků tady skončila nebo omezila výrobu, povedli ta ostatní opatření pro snížení znečištění ovzduší a ta další onemocnění rakoviny apod., tak to uvidíme až pět až deset let, v těchto případech jde o dlouhodobé procesy,” řekla Pavla Svrčinová, ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava.

 “Máme k dispozici data třeba z roku 1985, kdy už jsme proměřovali kvalitu ovzduší v Ostravě. V Ostravě.Porubě, o které se říká, že to je nejčistší městská část, se naměřil roční průměr 85 mikrogr/m3 a dnes, když měříme, se pohybuje kolem 20 mikrogr/m3.  Kdybychom se podívali na maximální koncentrace, které byly v r. 1985 - 85 naměřeny, byla běžná maximální koncentrace 700 mikrogr/m3, dnes naměříme 180...150 mikrogr/m3 apod.” upřesnila Lucie Hellebrandová.

MS kraj má v rámci Česka místa s nejlepší kvalitou ovzduší, jsou to Zlaté Hory a Karlova Studánka, naopak Radvanice a  Věřňovice mají nejčastěji zhoršené rozptylové podmínky. Ty jsou podstatným, ale ne jediným faktorem, který ovlivňuje kvalitu ovzduší. Za jeho znečištěním stojí lokální topeniště, a to i z Polska, doprava a velké průmyslové podniky. Také proto kraj, Ostrava, ale i další města regionu zavádějí řadu opatření pro zlepšení kvality ovzduší.  “Od roku 2012 do r. 1919 se již vyměnilo 16 ris. nevyhovujících kotlů, máme připravené peníze na výměnu dalších 8 tisíc kotlů. I doprava, zvláště v určitých lokalitách má významný podíl na znečištění ovzduší, a proto jsme přistoupili k nadlimitnímu čištění. Do čištění silnic jsme investovali skoro 27 mil. korun a samozřejmě investujeme i do nízkoemisní dopravy. MS kraj včetně příspěvkových organizací vlastní a nakupuje elektromobily, máte také vozy na CNG a hybridy. V MSK je 72 dobíjecích stanic a stále se řeší další,” prozradila Jarmila Uvírová (ANO), náměstkyně hejtmana.

Praktické informace o znečištění ovzduší jsou k dispozici na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu a aktuální denní informace o rozptylových podmínkách se lidé dozví na speciální telefonické lince 900 300 900 nebo 900 309 056. 

Nahlásit chybu


V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Včera 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Technické služby fungují pod odborem údržby majetku, na zimu jsou připraveny

Studénka připravuje založení vlastních technických služeb. Zatím fungují jako oddělení v rámci odboru údržby majetku. Rozhodli o tom zastupitelé na poslední schůzi. Město pokračuje i v nákupu nové techniky.

Povodně zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny

Povodně zcela zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny. Magistrát musí nyní najít řešení, jaký zvolit povrch při následné rekonstrukci. Opravy začnou zřejmě až v příštím roce.

Starostka Ostravy-Poruby poděkovala všem lidem, kteří pomáhali s následky povodně

Zářijová ničivá povodeň opět ukázala, že lidé mají velká srdce. Vytopeným Porubanům pomáhaly stovky lidí, hasiči, řada firem i zaměstnanci radnice. Patří jim za to velký dík.

Je to tu! Síť stezek pro bikery v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

2. října 2024 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Senioři po povodních neuspěli s žádostí o mimořádnou pomoc

Úřad práce v souvislosti s povodněmi, které mnoha lidem zničily domovy a majetek, nabídl mimořádnou okamžitou pomoc. Bohužel, podle našich zjištění, odcházejí někteří lidé s nepořízenou. Zklamání z jednání jedné z referentek úřadu práce zažili i senioři z Českého Těšína.

Jaké formy pomoci nyní potřebují lidé postižení povodněmi

Dobrovolnická, materiální, finanční a psychosociální - to jsou druhy pomocí, které jsou nyní potřebné v oblastech zasažených povodněmi. Jejich rozdělení obstarávají nevládní organizace, ale mohou se zapojit i lidé, zejména prostřednictvím sbírek.

V MS kraji bylo v lednu nejčistší ovzduší v Česku, pomohlo tomu počasí i ekologická opatření
Vydáno 10. března 2020 9:25, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Rok 2019 byl co se týká kvality ovzduší přelomový. Rozptylové podmínky byly hlavně v zimních měsících příznivé, bylo málo inverze a situací se zhoršenými rozptylovými podmínkami. Z toho je jednoznačně zřejmé, že nejen ekologická opatření kraje, ale hlavně příroda pomohla vynikající kvalitě ovzduší na Ostravsku.

V České republice sleduje kvalitu ovzduší sto monitorovacích stanic Českého hydrometeorologického ústavu. Čtvrtina z nich je v MS a Olomouckém kraji. K nim přibývají stanice s manuální obsluhou a také stanice Zdravotního ústavu.  “Díky spolupráci s MS krajem a dotacím, které dává na monitoring, se nám podařilo od roku 2009 pokrýt i lokality které předtím nebyly prověřeny,” doplnila Blanka Krejčí, vedoucí  oddělení kvality ovzduší, Český hydrometeorologický ústav Ostrava.

“Zaznamenali jsme za pět let nejlepší výsledky, na stanicích není překračován roční průměr, jen co se týká denního limitu, těch 35 překročení, ty nebyly dodrženy v Radvanicích. V roce 2018 bylo 39 smogových situací, v roce 2019 pouze pět," dodala Lucie Hellebrandová, Centrum hygienických laboratoří, Zdravotní ústav Ostrava.   

 Výborná kvalita ovzduší převládala i letos v lednu, kdy nebyla vyhlášena žádná smogová situace kvůli nadlimitní koncentraci suspendovaných částic PM10. V  MS kraji byly naměřeny nejlepší hodnoty z celého Česka. “Způsobily to meteorologické podmínky, přechody front a převažující jihozápadní proudění. V zimním období se setkáváme častěji s tím, že v naší oblasti převažují inverzní situace, kdy přichází spíše severovýchodní proudění, situace se stabilním zvrstvením atmosféry, to vše v letošní zimě nevidíme a navíc nám tady fouká vítr o vyšších rychlostech z jihozápadu. V roce 2019 byly na území MS a Olomouckého kraje byly historicky hodnoty nejnižší od roku 1989, naposledy byly tak příznivé hodnoty naměřeny v r. 1998 a 1998, kdy znečištění dosahovalo minimálních hodnot,” uzavřela B. Krejčí. 

Roční zákonný limit je 40 mikrogramů na metr krychlový pro prach velikosti PM10, denní limit je 50 mikrogramů/M3 a ten nesmí být překročen více jak 35x v roce. Velikost polétavého prachu PM10 je 10 mikrometrů a lidské oko ho nevidí.  Takové a větší prachové částice se zachycují na chloupcích v nose a nezpůsobují  závažné zdravotní obtíže. Naopak menší částice než 10 µm se mohou usazovat v průduškách a způsobovat zdravotní problémy. “Nemocnost je tady vyšší než ve zbytku republiky, ale situace se mění. Sousta průmyslových podniků tady skončila nebo omezila výrobu, povedli ta ostatní opatření pro snížení znečištění ovzduší a ta další onemocnění rakoviny apod., tak to uvidíme až pět až deset let, v těchto případech jde o dlouhodobé procesy,” řekla Pavla Svrčinová, ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava.

 “Máme k dispozici data třeba z roku 1985, kdy už jsme proměřovali kvalitu ovzduší v Ostravě. V Ostravě.Porubě, o které se říká, že to je nejčistší městská část, se naměřil roční průměr 85 mikrogr/m3 a dnes, když měříme, se pohybuje kolem 20 mikrogr/m3.  Kdybychom se podívali na maximální koncentrace, které byly v r. 1985 - 85 naměřeny, byla běžná maximální koncentrace 700 mikrogr/m3, dnes naměříme 180...150 mikrogr/m3 apod.” upřesnila Lucie Hellebrandová.

MS kraj má v rámci Česka místa s nejlepší kvalitou ovzduší, jsou to Zlaté Hory a Karlova Studánka, naopak Radvanice a  Věřňovice mají nejčastěji zhoršené rozptylové podmínky. Ty jsou podstatným, ale ne jediným faktorem, který ovlivňuje kvalitu ovzduší. Za jeho znečištěním stojí lokální topeniště, a to i z Polska, doprava a velké průmyslové podniky. Také proto kraj, Ostrava, ale i další města regionu zavádějí řadu opatření pro zlepšení kvality ovzduší.  “Od roku 2012 do r. 1919 se již vyměnilo 16 ris. nevyhovujících kotlů, máme připravené peníze na výměnu dalších 8 tisíc kotlů. I doprava, zvláště v určitých lokalitách má významný podíl na znečištění ovzduší, a proto jsme přistoupili k nadlimitnímu čištění. Do čištění silnic jsme investovali skoro 27 mil. korun a samozřejmě investujeme i do nízkoemisní dopravy. MS kraj včetně příspěvkových organizací vlastní a nakupuje elektromobily, máte také vozy na CNG a hybridy. V MSK je 72 dobíjecích stanic a stále se řeší další,” prozradila Jarmila Uvírová (ANO), náměstkyně hejtmana.

Praktické informace o znečištění ovzduší jsou k dispozici na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu a aktuální denní informace o rozptylových podmínkách se lidé dozví na speciální telefonické lince 900 300 900 nebo 900 309 056. 

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000019425/v-ms-kraji-bylo-v-lednu-nejcistsi-ovzdusi-v-cesku-pomohlo-tomu-pocasi-i-ekologicka-opatreni