Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Strach z nákazy koronavirem mají i horníci v šachtách. Respirátorů je málo a někteří havíři je nenosí

Celý MS kraj |

AKTUALIZOVÁNO/ Respirátory dosud horníci nosili v podzemí především proti prachu. Teď je chrání i proti nebezpečnému koronaviru. Někteří havíři je ale i přes hrozbu pokut nepoužívají a ohrožují své kolegy.

Nákazy nebezpečným koronavirem Covid-19 se bojí také horníci pracující v černouhelných dolech na Karvinsku. Přestože důlní společnost OKD přijala přísná bezpečnostní opatření, která by měla riziko nakažení snížit na minimum, někteří havíři si stěžují na jejich porušování. 

Horníci potvrzují, že respirátory jsou nedostatkovým zbožím, protože jich dostávají méně.

“Teď už nám dávají jen jeden. Před týdnem nám dávali dva, na sjezd a na výjezd. Teď nám dávají jeden a kombajnérům tři,” potvrdil jeden z horníků, který si přál zůstat v anonymitě.

Před koronavirem měli havíři respirátorů dostatek.  

“Záleží, kdo kde dělá. Jestli jsme na čelbě, nebo v rubání. Každý si vzal respirátorů, kolik chtěl. Když nebyl ten incident koronavirus. Teď je šílené to, dostáváme už jenom jeden respirátor na šichtu,” uvedl horník. 

Jeden respirátor přitom po celou dobu směny v podzemí nevydrží.

“S respirátorem je těžké pracovat. pokud ho máte, tak se za dvě hodiny vydýchá. Takže potom je nefunkční,” vysvětlil havíř.  

Respirátory musí horníci používat i v těsných klecích při fárání. Za porušování bezpečnostních nařízení hrozí horníkům pokuty. 

“Do klece se vleze 15 lidí, a to tam jsme jak sardinky. Při výjezdu musí mít všichni respirátory, protože tam jsou bezpečáci. Oni koukají, kdo má a kdo ne. ten, kdo nemá respirátor, tak je postihnutý finančně. Takže každý ten respirátor má. Pak si ho třeba sundá. Když se jdeme převlíkat na háky, tak každý ty respirátory vyhodí a po dobu koupele a pobytu v šatnách, tedy zhruba 20 minut, tak nikdo nemá respirátory,” dodal horník. 

Podobně situaci také další zaměstnanec společnosti OKD. 

"Taky bych se rád podělil se situací na Dole ČSA. Jen jsem chtěl upozornit na jednání pracovníků (horníků) v OKD a.s. Nošení roušek/respirátorů se v dole nedodržuje, pouze čtvrtina zaměstnanců nosí ochranné prostředky, které zakrývají ústa a nos. Jediná výjimka je, když přijdou do areálu a než sfárají do dolu, potom už to dodržuje jen čtvrtina. Na konci směny, když se čeká v náraží (s nasazenými respirátory), aby se vyfáralo na povrch, tak je na jednom místě namačkáno na sebe přibližně 100 horníků (takže o nějakém rozestupu 2 metru nejde ani mluvit). Když se nastupuje do “klecí”, tak je v každé kleci cca 30 horníků (u nás na ČSA máme větší klece), kteří jsou opět na sebe namačkáni na centimetry. Před očistou všichni musí respirátory sundat, jelikož při očistě v koupeli to není možné a v jedné místnosti se v jeden okamžik sprchuje zase cca 100 lidí. Po očistě už horníci nasazují roušky/respirátory a jdou domů za svou rodinou. Jen čekáme, než se u horníků a jejich rodin nákaza viru ukáže. Jen mi přijde škoda a smutné, že se snažíme něco zastavit a mnoho lidí se to snaží dodržovat, ale tady vidíte, že hodně lidí to sabotuje a také, že to v některých případech (koupání 100 lidí na jednou bez respirátoru) ani nelze dodržet," sdělil horník. 

Společnost OKD zatím na dotazy nereagovala. Jak vyplývá z internetových stránek, ochranné pomůcky musejí používat všichni zaměstnanci. V podzemí musí mít horníci respirátory nasazené vždy, pokud se k sobě přiblíží na méně než 2 metry. Na povrchu jsou jedinou výjimkou koupelny.

Nahlásit chybu


K tématu

Báňští záchranáři spěchali do podzemí s pomocí k havířům, které zasypala hornina

27. února 2024 16:59 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pravděpodobně kus horniny uvolněné při důlních pracích zranil v úterý odpoledne několik horníků v podzemí poslední činné černouhelné šachty v zemi - Dolu ČSM ve Stonavě. Jednoho zraněného musel do nemocnice přepravit vrtulník.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

19. dubna 2024 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Na Karvinsku se objevila zlatá řasa. Může způsobovat úhyn ryb

17. prosince 2023 14:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ministerstvo životního prostředí potvrdilo v jezeře Kozinec na Karvinsku výskyt takzvané zlaté řasy. Řasa sama o sobě není pro vodní organismy škodlivá, negativní vliv na ně ale může mít toxin, který řasa produkuje. Rozbory prokázaly výskyt řasy i toxinu, byly to však bezpečné hodnoty. O rozbor vody za účelem hledání zlaté řasy požádalo v září Polsko po nálezu uhynulých ryb v polských vodách. V Polsku se řasa objevuje například v Baltském moři, do kterého ústí řeka Odra.


Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Dnes 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

V Ostravě-Třebovicích vznikl nový park. Vysadili ho studenti v rámci soutěže Lipová ratolest

Studenti desítky zahradnických škol z celého Česka vysadili v Třebovicích nový park v rámci soutěže Lipová ratolest. Své zastoupení měla i Ostrava v podobě družstva ze zdejší Střední zahradnické školy.

Do Hlučína přijeli mladí malíři - natěrači z celé republiky

Včera 12:05 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Už podvanácté se sešli mladí malíři a natěrači z celé České republiky na Mírovém náměstí na akci Hlučín, město s řemeslnou tradicí. Cílem je propagace řemeslných oborů na místním Odborném učilišti a Praktické škole.

Novojičínská vila byla domovem lékaře, 30 let je v ní mateřinka

Mateřská škola Beruška v Novém Jičíně otevřela historickou vilu, ve které sídlí 30 let, veřejnosti. Představila její příběh rodinného domu, který kdysi patřil významnému lékaři.

Elektrárna Třebovice obnovila svůj provoz v rekordním čase

Zaměstnancům společnosti Veolia Energie se po 11 dnech po povodni podařilo zprovoznit Elektrárnu Třebovice v Ostravě, která byla odstavena od 15. září. A už také obnovuje dodávky i pro průmysl.

Krnov bojuje s následky povodně, odpady i chodem života ve školách a firmách

1. října 2024 18:09 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Regionální zprávy POLAR

V Krnově už funguje pitná voda a elektřina. Město se aktuálně potýká s množstvím odpadu a snaží se normalizovat život ve školách a školkách. Všude probíhají úklidy a některé boční ulice by mohly dělat kulisu v poválečných filmech. Situace se ale mění k lepšímu přímo před očima.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

Včera 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

ŘSD plně obnovuje provoz na dálnici mezi Ostravou a Polskem

1. října 2024 14:14 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Dálnice D1 mezi Ostravou a Polskem bude dnes odpoledne opět průjezdná standardně dvěma pruhy pro každý směr. Ředitelství silnic a dálnic dokončilo v úterý 1. října úklid a opravy po povodních.

Další oběť podvodu na sítích, žena z Bruntálska poslala falešnému vojenskému lékaři téměř milion korun

Včera 9:56 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Kriminalisté z Bruntálska vyšetřují další případ podvodu přes sociální sítě, kdy byla poškozená žena středního věku připravena o téměř 900 tisíc korun. Podvodník se vydával za vojenského lékaře působícího v Iránu a pod záminkou zaslání balíčku vylákal z oběti několik plateb.

Senioři po povodních neuspěli s žádostí o mimořádnou pomoc

Úřad práce v souvislosti s povodněmi, které mnoha lidem zničily domovy a majetek, nabídl mimořádnou okamžitou pomoc. Bohužel, podle našich zjištění, odcházejí někteří lidé s nepořízenou. Zklamání z jednání jedné z referentek úřadu práce zažili i senioři z Českého Těšína.

Elektrotechnická výstava řešila úspory energií

Třetí ročník elektrotechnické výstavy Volty.cz na Černé louce v Ostravě představil zájemcům novinky a chytrá řešení v elektrotechnice a úsporách energií.

Lodní modeláři soutěžili na přehradě v závodě Těrlická plachta

Modeláři z Česka, Polska a Slovenska se sešli na břehu Těrlické přehrady, aby tam po dva dny závodili se svými modely plachetnic. Společně tak ukončili letošní závodní sezonu.

Mladí zahradníci soutěžili v projektu Lipová ratolest

Včera 12:13 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Po třídenním klání skončil v městském obvodě Ostrava-Třebovice patnáctý ročník soutěže mladých zahradníků Lipová ratolest pro studenty a učně středních odborných škol. Do Ostravy se soutěž vrátila po deseti letech a jako každoročně se jí zúčastnilo čtyřicet soutěžících z deseti škol z celé ČR.

Studenti z Jižní Koreje se učili základy české kuchyně

Včera 11:59 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Šest školských organizací zřizovaných krajem se podílelo na zajištění a realizaci odborných gastro workshopů ve školách a doprovodného programu mimo školu pro korejskou delegaci z partnerského regionu provincie Ulsan v Jižní Koreji.

Strach z nákazy koronavirem mají i horníci v šachtách. Respirátorů je málo a někteří havíři je nenosí
Vydáno 26. března 2020 23:03, Celý MS kraj, Libor Běčák
AKTUALIZOVÁNO/ Respirátory dosud horníci nosili v podzemí především proti prachu. Teď je chrání i proti nebezpečnému koronaviru. Někteří havíři je ale i přes hrozbu pokut nepoužívají a ohrožují své kolegy.

Nákazy nebezpečným koronavirem Covid-19 se bojí také horníci pracující v černouhelných dolech na Karvinsku. Přestože důlní společnost OKD přijala přísná bezpečnostní opatření, která by měla riziko nakažení snížit na minimum, někteří havíři si stěžují na jejich porušování. 

Horníci potvrzují, že respirátory jsou nedostatkovým zbožím, protože jich dostávají méně.

“Teď už nám dávají jen jeden. Před týdnem nám dávali dva, na sjezd a na výjezd. Teď nám dávají jeden a kombajnérům tři,” potvrdil jeden z horníků, který si přál zůstat v anonymitě.

Před koronavirem měli havíři respirátorů dostatek.  

“Záleží, kdo kde dělá. Jestli jsme na čelbě, nebo v rubání. Každý si vzal respirátorů, kolik chtěl. Když nebyl ten incident koronavirus. Teď je šílené to, dostáváme už jenom jeden respirátor na šichtu,” uvedl horník. 

Jeden respirátor přitom po celou dobu směny v podzemí nevydrží.

“S respirátorem je těžké pracovat. pokud ho máte, tak se za dvě hodiny vydýchá. Takže potom je nefunkční,” vysvětlil havíř.  

Respirátory musí horníci používat i v těsných klecích při fárání. Za porušování bezpečnostních nařízení hrozí horníkům pokuty. 

“Do klece se vleze 15 lidí, a to tam jsme jak sardinky. Při výjezdu musí mít všichni respirátory, protože tam jsou bezpečáci. Oni koukají, kdo má a kdo ne. ten, kdo nemá respirátor, tak je postihnutý finančně. Takže každý ten respirátor má. Pak si ho třeba sundá. Když se jdeme převlíkat na háky, tak každý ty respirátory vyhodí a po dobu koupele a pobytu v šatnách, tedy zhruba 20 minut, tak nikdo nemá respirátory,” dodal horník. 

Podobně situaci také další zaměstnanec společnosti OKD. 

"Taky bych se rád podělil se situací na Dole ČSA. Jen jsem chtěl upozornit na jednání pracovníků (horníků) v OKD a.s. Nošení roušek/respirátorů se v dole nedodržuje, pouze čtvrtina zaměstnanců nosí ochranné prostředky, které zakrývají ústa a nos. Jediná výjimka je, když přijdou do areálu a než sfárají do dolu, potom už to dodržuje jen čtvrtina. Na konci směny, když se čeká v náraží (s nasazenými respirátory), aby se vyfáralo na povrch, tak je na jednom místě namačkáno na sebe přibližně 100 horníků (takže o nějakém rozestupu 2 metru nejde ani mluvit). Když se nastupuje do “klecí”, tak je v každé kleci cca 30 horníků (u nás na ČSA máme větší klece), kteří jsou opět na sebe namačkáni na centimetry. Před očistou všichni musí respirátory sundat, jelikož při očistě v koupeli to není možné a v jedné místnosti se v jeden okamžik sprchuje zase cca 100 lidí. Po očistě už horníci nasazují roušky/respirátory a jdou domů za svou rodinou. Jen čekáme, než se u horníků a jejich rodin nákaza viru ukáže. Jen mi přijde škoda a smutné, že se snažíme něco zastavit a mnoho lidí se to snaží dodržovat, ale tady vidíte, že hodně lidí to sabotuje a také, že to v některých případech (koupání 100 lidí na jednou bez respirátoru) ani nelze dodržet," sdělil horník. 

Společnost OKD zatím na dotazy nereagovala. Jak vyplývá z internetových stránek, ochranné pomůcky musejí používat všichni zaměstnanci. V podzemí musí mít horníci respirátory nasazené vždy, pokud se k sobě přiblíží na méně než 2 metry. Na povrchu jsou jedinou výjimkou koupelny.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000019646/strach-z-nakazy-koronavirem-maji-i-hornici-v-sachtach-respiratoru-je-malo-a-nekteri-haviri-je-nenosi