Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé chodí k řekám a přehradám a sledují výšku hladin. Bojí se o své domy i ryby

Celý MS kraj |

Koryta řek naplněná téměř po okraj a voda valící se přes přepady. Živel v lidech v posledních dnech vzbuzoval opět obavy i údiv. Situaci v celém kraji jsme sledovali po celý víkend.

Ve velkém počtu přicházeli lidé po celý víkend v celém regionu ke korytům řek i k přehradám, aby se podívali, jestli stačila odolávat velké vodě z vydatných dešťových srážek.

Anketa: “Já si myslím, že ta hladina ještě není tak vysoko. Je to sice přes přepad, ale byly tady horší časy. Myslím si, že ta regulace je nutná. Záleží, jaké bude počasí.”

Ne všem se ale postup vodohospodářů líbí.

Anketa: “U nás to zatím vypadá bídně. Kdyby to pustili přes spodek už včas, aby to mohlo odtéct do Olše. Tak to drží furt a nakonec to pustí spodem i vrchem a už jsme tam, kde jsme nechtěli být. Je to 10 let, co jsem byl pod vodou a teď to vypadá, že budu zase.”

Škody budou počítat také rybáři. Těm před horní přepad přehrady proud strhává mizí ryby. 

Anketa: “Pokud to půjde vrchním přepadem, tak utečou i ryby. Záleží, jaká je situace dole, jestli může tolik odpouštět. Škoda těch ryb.”

Vodohospodáři z Povodí Odry mají vše pod kontrolou. Vědí, s jakými srážkami mají v nejbližších hodinách počítat. Úměrně tomu pomocí přehrad regulují odtoky tak, aby voda na dolních tocích nepáchala škody.

V neděli v poledne Stonávka do přehrady přiváděla každou sekundu až 46 kubických metrů vody. Větší část zadržela přehrada, když vodohospodáři pod hráz pouštěli jen necelých 14 kubíků. Později, když začala klesat Olše, do které se Stonávka vlévá, zvýšil odtok na 22 kubíků. 

Pro srovnání, v roce 1997, kdy celý severovýchod zasáhly katastrofální povodně, zaznamenala Těrlická přehrada maximální přítok v objemu 130 kubických metrů za sekundu. Pod hráz však odtékalo, vesměs přes horní přepad "jen" 90 kubíků. Přesto, že tehdy byl Bohumín a další místa na dolních tocích Odry, Ostravice a Olše pod vodou, nebýt přehrad, byla by katastrofa ještě větší. 

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Vodní díla jsou víceúčelová. To znamená, že jejich manipulační řády jsou připraveny jednak na extrémní povodně a jednak na extrémní sucho. V tomto období, kde jsou zvýšené průtoky, tak ty přehrady zachycují zvýšené povodňové vody a vlastně tu situaci pod přehradami zlepšují. Máme čtyři místa, kde jsou 2. stupně povodňové aktivity, jinak je zhruba 17 míst, kde jsou 1. stupně. Je předpoklad, že se ještě může situace zhoršit, protože má stále pršet. Do 20. hodiny by hlavně na Ostravsku mělo spadnout kolem 40 mm srážek. V Beskydech to bude nějakých 20 až 25 mm a v Jeseníkách ta situace by se měla trošičku zklidňovat, tam nemělo do 20 hodin spadnout jenom do 10 mm srážek. Samozřejmě platí pořád to, že pokud někde bude nějaká srážka bouřkového charakteru, to znamená, že tam spadne více množství větší množství vody najednou, tak mohou být dosaženy i 3. stupně povodňové aktivity a to třeba na menších tocích.”

V oblasti Beskyd má přestat pršet nejdříve v pondělí večer. Lidé věří, že se řeky nevylijí.

Nahlásit chybu


K tématu

Kvůli suchu Povodí Odry chystá přepouštění vody mezi nádržemi

22. srpna 2025 16:15 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Nedostatek srážek v posledních měsících se projevil na hladinách řek i přehrad v Moravskoslezském kraji. Povodí Odry kvůli suchu chystá přepouštění vody ze Slezské Harty do Kružberku. Zásobování pitnou vodou je zatím zajištěno.

Voda z Olše poškodila cyklostezku v Karviné. Opravy začnou na podzim

11. srpna 2025 14:18 | Karviná | Jiří Cileček

Červencové zvýšení hladiny řeky Olše poškodilo část cyklostezky v Karviné-Ráji. Povodí Odry spolu s městem nyní připravují opravu, která bude náročná a potrvá několik měsíců. Po dobu prací chtějí zajistit provizorní průjezd pro cyklisty.

Povodí Odry zabezpečuje jezy, letos přibyly další podkovy s lanem i informační cedule

30. července 2025 10:20 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Státní podnik Povodí Odry i letos rozšířil počet vodních objektů vybavených prvky pro zvýšení bezpečnosti návštěvníků vodních toků. Nově byl zabezpečen jez na řece Odře v Odrách v ř. km 83,535, kde byly na obou březích instalovány informační cedule a záchranné házecí pomůcky – pěnové podkovy s plovoucím lanem o délce 30 metrů pro prvotní laickou záchranu tonoucích.


Tragická nehoda na Bílé. Jelen chtěl přeskočit motorkáře

Včera 22:29, vydáno včera 14:11 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžko uvěřitelná dopravní nehoda s tragickým koncem. V sobotu před polednem zemřel u Bílé na Frýdecko-Místecku 71letý motorkář. Střetl se s jelenem, který přebíhal přes silnici.

V Havířově zachraňovali malou holčičku po pádu z okna paneláku

Včera 18:53 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tříleté dítě zachraňovali v sobotu odpoledne v Havířově-Šumbarku poté, co vypadlo z okna ve 4. patře.

Táborová vedoucí plnila před tragickou dopravní nehodou úkol

Včera 13:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Proč se taková tragédie stala? Proč vezla mladá řidička tak pozdě večer autem tři školačky? To jsou otázky, na které chce znát řada lidí odpověď. Bohužel se množí řada spekulací a odsuzujících komentářů od lidí, kteří neznají přesné okolnosti události.

Regionem opět projela veteránská Beskyd rallye Turzovka

Včera 11:28 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Několika městy a obcemi regionu projela tradiční Beskyd rallye Turzovka. Lidé mohli vidět několik desítek pečlivě udržovaných automobilových veteránů.

Spolek Portavita otevřel v Havířově nové centrum pomoci lidem v nouzi

24. července 2026 15:35 | Havířov | Bára Kelnerová

Spolek PORTAVITA pomáhá lidem v obtížných životních situacích. Nově otevřel centrum sociální rehabilitace v Havířově, které vzniklo rozsáhlou rekonstrukcí chátrající budovy bývalé restaurace Bivoj.

Opava mění péči o zeleň. Vyšší tráva pomáhá přírodě, přibývají i nové stromy

24. července 2026 12:21 | Opava | Yvona Fajtová

Město Opava pokračuje v opatřeních, která mají pomoci lépe zvládat horké letní počasí i podpořit biodiverzitu. Na vybraných místech proto zavedlo mozaikovou seč trávníků a díky veřejné sbírce zároveň vysazuje další stromy a keře.

Po nehodě auta u Brušperku zemřela čtrnáctiletá dívka, další tři se zranily

Včera 14:58, vydáno 24. července 2026 13:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Mladá řidička zřejmě nezvládla řízení v dešti. U Brušperku dostala smyk a auto skončilo v příkopu. Následky nehody jsou fatální. 14letá spolujezdkyně zemřela. Další dvě stejně staré dívky a 22letá řidička skončily v nemocnici. Šlo o účastnice letního tábora na Frýdecko-Místecku.

Začala sanace sesuvu svahu na hřbitově v Bludovicích

24. července 2026 11:30 | Havířov | Bára Kelnerová

Hřbitov v Havířově-Bludovicích byl na několik dní uzavřen kvůli sanaci podmáčeného svahu, který poškodily povodně. Radnice věří, že provedená opatření zajistí jeho dlouhodobou stabilitu.

Mladý motorkář se v Soběšovicích vyhnul střetu s autem sjetím do příkopu, spolujezdec se zranil

24. července 2026 20:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Hasiči, zdravotníci se záchrankou i vrtulníkem a policisté spěchali v pátek vpodvečer k Žermanické přehradě, kde na silnici v Soběšovicích došlo k nehodě osobního auta s motocyklem. Ke střetu nedošlo, ale skútr sjel do příkopu, kde se zranil spolujezdec.

Dvouletá holčička utekla babičce dírou v plotě. Policisté ji našli za půl hodiny

24. července 2026 10:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Teprve dvouletá dívenka objevila na zahradě u babičky díru v plotě a najednou byla pryč. Vystrašená babička přivolala na pomoc do Českého Těšína policisty, kteří nasadili psovoda i dron, pomáhali i tamní strážníci. Zhruba po půl hodině policisté dívenku našli. Vystrašenou, ale v pořádku. Tatínek později všem poslal děkovný dopis, ve kterém ocenil jejich práci a nasazení.

Střelmistři

Hlučín Nástup: od 1. srpna 2026 od 35 000 do 50 000 Kč/měsíc

Na Hlučínsku shořel autobus, v Ostravě osobní auto

24. července 2026 8:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dva požáry vozidel museli hasiči hasiči Moravskoslezského kraje v pátek v noci a ráno. V Dobroslavicích shořel autobus s plynovým pohonem, v Ostravě plameny zničily osobní auto.

Hosté ve studiu: Lukáš Semerák (Ostravak), ostravský zastupitel

23. července 2026 15:33 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

 Nové Bazaly patří mezi největší investice Ostravy

Za ozbrojený konflikt kvůli videu na sociální síti padla v Ostravě obvinění

23. července 2026 14:35 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Provokativní video, setkání na ulici a pořádná rvačka, která skončila pořezáním člověka. Kauza, která zmítá v posledních dnech Ostravou. Lidé kvůli ní vyšli do ulic, protože se bojí a cítí se diskriminovaní. Policie zveřejnila informace a nakonec obvinila některé aktéry incidentu.

Hosté ve studiu: David Moravec, ředitel festivalu

23. července 2026 14:17 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Štěrkovna Open Music nabídne přes 60 interpretů na čtyřech scénách

V Mostech u Jablunkova roste ekodukt, propojí přirozené migrační trasy

23. července 2026 14:06 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Poblíž česko-slovenské hranice v Mostech u Jablunkova začala stavba ekoduktu nad silnicí I/11. Nové přemostění umožní bezpečný průchod zvěře přes jednu z nejvytíženějších komunikací v regionu a zároveň přispěje ke snížení počtu střetů vozidel se zvířaty.

Lidé chodí k řekám a přehradám a sledují výšku hladin. Bojí se o své domy i ryby
Vydáno 21. června 2020 13:22, Celý MS kraj, Bára Kelnerová
Koryta řek naplněná téměř po okraj a voda valící se přes přepady. Živel v lidech v posledních dnech vzbuzoval opět obavy i údiv. Situaci v celém kraji jsme sledovali po celý víkend.

Ve velkém počtu přicházeli lidé po celý víkend v celém regionu ke korytům řek i k přehradám, aby se podívali, jestli stačila odolávat velké vodě z vydatných dešťových srážek.

Anketa: “Já si myslím, že ta hladina ještě není tak vysoko. Je to sice přes přepad, ale byly tady horší časy. Myslím si, že ta regulace je nutná. Záleží, jaké bude počasí.”

Ne všem se ale postup vodohospodářů líbí.

Anketa: “U nás to zatím vypadá bídně. Kdyby to pustili přes spodek už včas, aby to mohlo odtéct do Olše. Tak to drží furt a nakonec to pustí spodem i vrchem a už jsme tam, kde jsme nechtěli být. Je to 10 let, co jsem byl pod vodou a teď to vypadá, že budu zase.”

Škody budou počítat také rybáři. Těm před horní přepad přehrady proud strhává mizí ryby. 

Anketa: “Pokud to půjde vrchním přepadem, tak utečou i ryby. Záleží, jaká je situace dole, jestli může tolik odpouštět. Škoda těch ryb.”

Vodohospodáři z Povodí Odry mají vše pod kontrolou. Vědí, s jakými srážkami mají v nejbližších hodinách počítat. Úměrně tomu pomocí přehrad regulují odtoky tak, aby voda na dolních tocích nepáchala škody.

V neděli v poledne Stonávka do přehrady přiváděla každou sekundu až 46 kubických metrů vody. Větší část zadržela přehrada, když vodohospodáři pod hráz pouštěli jen necelých 14 kubíků. Později, když začala klesat Olše, do které se Stonávka vlévá, zvýšil odtok na 22 kubíků. 

Pro srovnání, v roce 1997, kdy celý severovýchod zasáhly katastrofální povodně, zaznamenala Těrlická přehrada maximální přítok v objemu 130 kubických metrů za sekundu. Pod hráz však odtékalo, vesměs přes horní přepad "jen" 90 kubíků. Přesto, že tehdy byl Bohumín a další místa na dolních tocích Odry, Ostravice a Olše pod vodou, nebýt přehrad, byla by katastrofa ještě větší. 

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Vodní díla jsou víceúčelová. To znamená, že jejich manipulační řády jsou připraveny jednak na extrémní povodně a jednak na extrémní sucho. V tomto období, kde jsou zvýšené průtoky, tak ty přehrady zachycují zvýšené povodňové vody a vlastně tu situaci pod přehradami zlepšují. Máme čtyři místa, kde jsou 2. stupně povodňové aktivity, jinak je zhruba 17 míst, kde jsou 1. stupně. Je předpoklad, že se ještě může situace zhoršit, protože má stále pršet. Do 20. hodiny by hlavně na Ostravsku mělo spadnout kolem 40 mm srážek. V Beskydech to bude nějakých 20 až 25 mm a v Jeseníkách ta situace by se měla trošičku zklidňovat, tam nemělo do 20 hodin spadnout jenom do 10 mm srážek. Samozřejmě platí pořád to, že pokud někde bude nějaká srážka bouřkového charakteru, to znamená, že tam spadne více množství větší množství vody najednou, tak mohou být dosaženy i 3. stupně povodňové aktivity a to třeba na menších tocích.”

V oblasti Beskyd má přestat pršet nejdříve v pondělí večer. Lidé věří, že se řeky nevylijí.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000020831/lide-chodi-k-rekam-a-prehradam-a-sleduji-vysku-hladin-boji-se-o-sve-domy-i-ryby