Podle materiálu, který má vláda na stole, není vyloučena varianta pokračování těžby na dole ČSM i po roce 2021. Cena uhlí na trhu by se však musela vrátit na úroveň před koronakrizí a v této cenové hladině by musela několik let zůstat. To je ale nejspíš podle odborníků nepravděpodobné. Ceny uhlí během koronavirové krize spadly o zhruba 30 procent. OKD je navíc ve ztrátě jen za letošek zhruba dvě miliardy korun.
Za rizika, kvůli kterým by měla těžba v OKD skončit už v tomto roce, jsou považovány možné následné sociální problémy v MS kraji. Naopak, pokud by těžba měla pokračovat až do let 2025 až 2032, je zde mimo jiné velká nejistota vývoje světových cen uhlí.
Majitelem OKD je stát, který jediného producenta černého uhlí v ČR vlastní prostřednictvím společnosti Prisko. Těžba "černého zlata" se přitom ekonomicky nevyplácí. Firma navíc v těchto týdnech těžbu přerušila kvůli koronavirové situaci. Premiér Babiš v minulosti uvedl, že vláda chce fungování dolů prodloužit na co nejdelší dobu. Podle předloženého materiálu by navíc okamžité uzavření nebo konkurs OKD byl pro Česko nevýhodný, s koncem těžby by totiž přišly okamžité náklady na utlumení těžby. Financování dalšího fungování OKD je proto zatím zřejmě nejvýhodnějším řešením.
Firma Prisko před několika dny vložila do společnosti OKD vlastní prostředky kvůli navýšení základního kapitálů na 612 mil. korun. Peníze by měla získat ze státního rozpočtu, z vládní rozpočtové rezervy. Základní kapitál společnosti Prisko je aktuální necelých 800 milionů korun, zvýšit by se měl na 1,273 mld. Kč.
Podle ministra Havlíčka se hlavní materiál k OKD bude teprve připravovat a pravděpodobně v září bude předložen ministerstvem financí a průmyslu.
Na prohlášení kvůli OKD reagovala napříkad organizace Greenpeace ČR.
Co bude s Karvinskem dál?
Následnou transformaci pohornické krajiny Karvinska řeší nový krajský program POHO2030. Území mezi Karvinou, Orlovou a Havířovem se má stát atraktivní oblastí, do které budou lidé jezdit za odpočinkem i zábavou, a která bude lákat také investory. V přípravě jsou nejrůznější projekty, které vznikají ve spolupráci s partnery programu.
62 miliard korun z tohoto fondu využijí uhelné regiony České republiky, mezi které Moravskoslezský kraj patří vedle krajů Ústeckého a Karlovarského. Tyto prostředky vyčlenila Evropská unie na období 2021-2027.