Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Je nepředstavitelné, jakou hrůzu a obavy o holý život Ukrajinci prožívají. Říká se, že když člověk může pomoci jinému, tak to prostě musí udělat. Řada lidí v našem kraji je ochotná nabídnout své možnosti a pomáhat ostatním. Jsem za to velmi rád a děkuji. Právě v krizi se prověřují charaktery a solidarita je klíčová. A v tomto případě není o čem diskutovat, je třeba konat.“
Krajské vedení se podle hejtmana shodlo i na finanční pomoci Ukrajině. Částku 10 milionů korun v pondělí schválili radní Moravskoslezského kraje. Kraj dále ve svých školských zařízeních v Bílé, Ostravě, Bílovci a Kopřivnici vyčlenil čtyři stovky míst, která budou moci využít uprchlíci z Ukrajiny, ta byla dříve využívána například pro školy v přírodě. Podle MSK se stále řeší podrobnosti, kraj chystá i další pomoc lidem na Ukrajině. Kromě ubytovacích kapacit nabízí také autobusy s řidiči, kteří mohou do osmi hodin od požadavku dojet na hranice a uprchlíky vyzvednout.
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: „První autobus s ženami a dětmi z ukrajinské Nadvirny míří do partnerského Krnova. Čekají tu na ně pracovníci krnovské Charity. Poskytnou jim jídlo a ubytují v Larischově vile, kterou její majitel zdarma nabídl. Poté si je vyzvednou příbuzní a známí, které tito lidé v Česku mají.“
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: „Hned po vypuknutí války jsme telefonicky a písemně oslovili naše partnerské oblasti a ptali jsme se, co by tam lidi potřebovali nejdříve. Kromě toho, abychom se postarali o uprchlíky, to byly právě elektrocentrály, o které požádali. Nakoupili jsme jich devět. Jejich dopravu na místo, která je teď největším problémem, jsme prozatím vyřešili takto. Tak snad se vše podaří.“
Moravskoslezský kraj po dohodě s krnovskou nemocnicí pošle na Ukrajinu také základní zdravotnický materiál. Humanitární pomoc kraj organizuje jednak podle právních předpisů, ale také po konzultacích s ministerstvem vnitra, ostatními českými kraji a ve spolupráci s Charitou ČR.
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a ředitel Charity ČR: „Vážíme si nabídek a ochoty jednotlivých lidí pomáhat. Ale v této chvíli musíme koordinovat pomoc s organizacemi, které mají s touto činností zkušenosti, potřebné kontakty, prostě vědí, jak to udělat, aby se ve válce všechny dary dostaly k potřebným. I proto prozatím nezřizujeme v regionu žádné vlastní ‚krajské‘ sběrné místo a sbírku.“
Do Bohumína v sobotu odpoledne dorazil humanitární vlak z Ukrajiny. Všech čtrnáct uprchlíků pokračuje dále do Prahy, Brna a dalších míst. Ve vestibulu železniční stanice se sešla zhruba stovka obyvatel města, aby lidem prchajícím před válkou poskytla materiální pomoc.
Igor Bruzl (ČSSD), místostarosta Bohumína: „Děkujeme všem, kteří dnes přišli vyjádřit svou solidaritu a přinesli s sebou potraviny, oblečení, hračky, hygienické pomůcky a další věci. O čtrnáct ukrajinských občanů je díky Českému červenému kříži výborně postaráno, doprovází je celou cestu. Uprchlíci mají vše potřebné a pokračují z Bohumína dále.“
Vlakový spoj měl mít původěně konečnou stanici v Praze, svou jízdu ale ukončil za hranicemi s Polskem.
Až do odvolání bude sedm dní v týdnu, vždy od 8:00 do 20:00 hodin fungovat nové místo v Ostravě, kam mohou lidé nosit materiální pomoc určenou obyvatelům Ukrajiny. Provoz zahájí v neděli 27. února v 8:00 hodin. Místo bude zřízeno v halách na Wattově ulici v Ostravě-Přívoze, konkrétní adresa místa: Wattova 797/17, Ostrava-Přívoz, 702 00, kontaktní telefon 601 297 496.
Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: „To, co se děje na Ukrajině, jsme odsoudili od prvních okamžiků. Zločiny proti lidskosti tolerovat nelze. První symbolickou pomoc Ukrajině jsme vyjádřili už v pondělí, od čtvrtečního útoku řešíme formu a rozsah další pomoci. Všichni věříme, že Ukrajinci situaci zvládnou a svou zemi ubrání. Válka nicméně dopadá nejvíce na ty nezranitelnější, civilní obyvatelstvo. Aktuálně pomůžeme otevřením sběrného místa, abychom shromáždili věci pro potřebné a zajistili jejich předání tam, kde je to zapotřebí. Jde o jeden z kroků, které činíme, jsme samozřejmě připraveni pomoci i dalšími způsoby.“
výzva Magistrátu města Ostravy: "Žádáme ty, kdož jsou ochotni pomoci, aby přispěli věcmi, které mohou být ve válkou zasažených oblastech ke kýžené i efektivní pomoci. Pomoc však bude cílena uprchlíkům, kteří zde budou určitou dobu pobývat. Tato pomoc bude směřována zejména k ženám s dětmi či seniorům, kteří se k nám uchýlí do bezpečí a mnozí z nich utíkají se skromnými zavazadly, aby se mohli co nejrychleji přesunout. Současně prosíme, aby lidé nenosili materiál, který má omezenou trvanlivost nebo vyžaduje speciální podmínky pro skladování a transport (rychle se kazící potraviny, potraviny se záhy končící trvanlivostí, léky s končící trvanlivostí, věci podléhající zvláštnímu zacházení jako např. zbraně, munice či jiné nebezpečné látky atd.). Pomoc bude použita po komunikaci s ukrajinskými orgány i charitativními, humanitárními a pomáhajícími organizacemi všude tam, kde jí bude potřeba. Děkujeme.
Příkladmo lze uvést některé věci, které jistě uprchlíci v prvních dnech přivítají:
- komunikační prostředky
- mobilní telefonní přístroje, sim karty, nabíječky, nabité power banky
- prostředky osobní hygieny (plenky, vložky, vlhčené ubrousky, dezinfekce rukou…)
- balenou vodu
- kojenecké potřeby, včetně trvanlivého jídla pro malé děti
- hračky pro děti
- trvanlivé potraviny
- deky, přikrývky atd.
Vedení města Opavy a zástupci krizového štábu v neděli rozhodli o prvních obrysech pomoci Ukrajině napadené Ruskem.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Několik posledních dnů jednáme s ostatními starosty, institucemi, firmami a dobrovolníky o tom, jakou formou se zapojíme do pomoci. Shodli jsme se na tom, že nemá smysl, aby každý jel na vlastní triko. Proto se přikláníme k tomu pomoci společně.“
Opavský primátor také na pondělí svolal jednání krizového štábu, na který budou mimořádně pozváni i zástupci Úřadu práce, Okresní hospodářské komory a Charity Opava.
První skupina 16 uprchlíků z Ukrajiny strávila noc ve Frenštátském autokempu. Do Frenštátu dorazili v neděli večer. Po dlouhé cestě až z rumunsko-ukrajinských hranic pro ně byla připravena večeře a ubytování v chatkách Frenštátského autokempu. V průběhu noci a dnešního rána všichni autokemp postupně opustili, vyzvedli si je jejich příbuzní a známí nebo je dále naši dobrovolníci rozvezli do různých částí naší republiky. Pro nejbližší týdny bude frenštátský Autokemp základním záchytným místem pro uprchlé občany z Ukrajiny v našem městě. V případě potřeby větší kapacity, mohou být ubytováni také v Astře, centru volného času.
V souvislosti s válkou na Ukrajině a očekávanou migrační vlnou primátor Opavy Tomáš Navrátil na pondělní odpoledne svolal krizový štáb Obce s rozšířenou působností Opava. Do něj byli pozváni i zástupci Charity Opava, Úřadu práce, MAS Opavsko či Okresní hospodářské komory. Spolu se zástupci města, policie, městské policie, hasičů, Slezské nemocnice, Českého červeného kříže a dalších složek se radili o dalším postupu.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Ostravy: „Mám velkou radost z toho, že Opavané i lidé z Opavska mají velké srdce. Hlásí se nám občané, firmy i starostové okolních obcí, kteří chtějí pomáhat. Všem moc děkuji. Po konzultaci z odborníky však i nadále budeme upřednostňovat nabídku ubytování a finanční pomoci.“