Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Otřes v Dole ČSM zabil jednoho horníka, několika zraněným pomohli báňští záchranáři

Celý MS kraj |

Na různých místech Karvinska lidé ve čtvrtek dopoledne zaznamenali chvilkové zachvění země. Jednalo se o projev uvolnění napětí v hornině v místech, kde probíhala těžba černého uhlí.

Bezprostředně po otřesu začalo prověřování následků v dole. Do akce byli zapojení záchranáři, kteří slouží přímo na šachtě a z ostravské základny vyjel kompletní výjezd báňské záchranné služby. Cesta záchranářů na důlní pracoviště není jednoduchá a podle okolností může trvat i několik desítek minut. Stejně tak následně trvá i transport zraněných na povrch a teprve poté cesta do nemocnice. 

V tomto případě byli zranění horníci, s ohledem na jejich počet a rozsah poranění, postupně rozvezeni do různých nemocnic. Nejvážnější letecky do Fakultní nemocnice v Ostravě. Několik jich ošetří například i v karvinské a havířovské nemocnici. Nejdéle trvalo vyproštění těla zemřelého 48letého horníka, které bylo při otřesu zasypáno. 

Jana Dronská, mluvčí společnosti DIAMO: "Můžu potvrdit, že byl k zásahu vyslán kompletní výjezd báňských záchranářů, ve kterém jsou i dva lékaři. V této chvíli zásah stále probíhá." 
Naďa Chattová, mluvčí společnosti OKD: "Ve čtvrtek 12. ledna 2023 v dopoledních hodinách došlo v rámci Dolu ČSM–Jih k důlnímu otřesu, v jehož důsledku přišel o život zaměstnanec porubu. Došlo i k dalším zraněním zaměstnanců, která jsou lehčího charakteru. Na místo už sfáral výjezd hlavní báňské záchranné stanice HBZS Ostrava. Příčinu smrtelného úrazu bude šetřit komise složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého, Police ČR, vedení OKD a zástupců odborové organizace."

OKD později uvedlo, že k otřesu došlo v porubu v hloubce přibližně 1 100 metrů. Vlivem toho přišel o život jeden zaměstnanec české národnosti a na povrch bylo následně vyvezeno 10 zraněných horníků.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "V souvislosti s důlním neštěstím ve Stonavě na Karvinsku zasahovaly posádky ZZS MSK i pracovníci krajského zdravotnického intervenčního týmu. Operátoři byli o události informováni před půl jednou, nahlášeno bylo jedenáct zraněných horníků. K zásahu byly vyslány tři pozemní týmy z Havířova a Českého Těšína, stejně jako vrtulník LZS z Otravy. Zdravotnická záchranná služba událost řešila jako hromadné postižení zdraví. Týmy ZZS převzaly od báňských záchranářů do své péče celkem pět mužů ve věku od třiačtyřiceti do pětapadesáti let. Všichni byli při vědomí a komunikovali. Utrpěli vážná nebo středně těžká poranění, přičemž převažovala zranění páteře a končetin, v jednom případě také hlavy a pánve. Jeden z pacientů byl letecky transportován do traumatologického centra v Ostravě, další do ostravské Městské nemocnice a Havířova, dva pak do nemocnice Karviná. Zásah zdravotnické záchranné služby byl ukončen předáním posledního pacienta v 15:45 hodin. O zranění ostatních horníků nemá zdravotnická záchranná služba žádné informace. Ve dvou nemocnicích byla při přijetí zraněných indikována potřeba poskytnutí první psychické pomoci. K jejímu zajištění byli vysláni čtyři pracovníci krajského zdravotnického intervenčního týmu."
Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Na urgentním příjmu naší nemocnice bude zatím ošetřeno 6 pacientů v rámci mimořádné události související s dolem ČSM-Jih Karviná. Podrobnosti ohledně stavu jejich zranění budeme vědět až po jejich ošetření."
Daniela Vlčková, mluvčí PČR: "Karvinští kriminalisté ve spolupráci s Obvodním báňským úřadem pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého a společně s dalšími zainteresovanými subjekty budou prověřovat a zjišťovat všechny okolnosti této tragické události."

Později odpoledne policie informace upřesnila. V části dolu, kde k neštěstí došlo, byly dočasně přerušeny práce, než bude potvrzeno, že je pracoviště bezpečné. 

 René Černohorský, mluvčí PČR: "Podle zatím zjištěných informací zemřelý a 10 zraněných osob jsou občané ČR a 1 je občan Polska. Do doby rozhodnutí komise Báňského úřadu byla pozastavena těžba. Vše je nadále v prověřování rovněž ze strany karvinských policistů a kriminalistů."

Důl ČSM ve Stonavě, který tvoří dvě šachty Sever a Jih, je poslední činný v regionu. V souvislosti s energetickou krizí byla těžba prodloužena do roku 2025. 

Otřesy nejsou na Karvinsku výjimečné a čas od času je lidé pociťují, když se napětí uvolní v menší hloubce a seismická vlna se šíří zemským povrchem. 

Záchvěv zaznamenali lidé nejen poblíž dolů ve Stonavě nebo Karviné, ale také v Havířově a okolí. Nejčastěji jej popisují jako krátké zhoupnutí podlahy v bytech nebo kancelářích. 

Důlní otřesy způsobuje těžba

Důlní otřesy vznikají prudkým uvolněním nahromaděného pnutí v hornině nad důlním dílem. Buď toto napětí cíleně uvolní střelmistr odpálením nálože, nebo k němu dojde samovolně vlivem těžby černého uhlí.

Podívejte se na reportáž o konci těžby v Dole Lazy v Orlové

Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti. Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.

Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné, se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky. S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé. K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.

Podívejte se na video, jak to vypadá v Dole ČSM ve Stonavě


Nahlásit chybu


K tématu

Důlní otřes spustil poplach pro báňské záchranáře, nikoho nezranil

8. dubna 2024 6:19 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Báňští záchranáři museli v pondělí ráno do akce, když se v hornině v poddolované části Karvinska uvolnilo nahromaděné napětí a vyvolalo tím otřes, který je nebezpečný pro horníky a důlní pracoviště tamních černouhelných dolů.

Poslední činná šachta v zemi, Důl ČSM na Karvinsku, by měla letos vytěžit přes milion tun uhlí

30. ledna 2024 8:52 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Těžba černého uhlí v posledních dvou dolech na Ostravsku se chýlí ke svému nevyhnutelnému konci. Ten nastane počátkem roku 2026. Horníci však i přesto v podzemí dobývají dostupné zásoby uhlí, které se nyní na trhu dobře prodává.

Poslední činný černouhelný důl v ČR si připomíná 55 let dobývání

19. prosince 2023 7:49 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Jediný činný černouhelný důl v Česku, ČSM ve Stonavě, patřící těžební společnosti OKD, dovrší 19. prosince 55 let od zahájení těžby. První uhlí bylo vydobyto z hloubky 570 metrů ze stěny 230 311 provozované partou Antonína Niedoby. Od té doby vyjelo skipem na povrch 122 milionů tun „černého zlata“.


Na pomoc postiženým obcím přispívají také pořadatelé kulturních akcí v Bruntále

Do pomoci povodní postiženým obcím se zapojili také pořadatelé nejrůznějších kulturních akcí. Vybrané finance pak poskytli adresně vytipovaným institucím, většinou školám či školkám. Město Bruntál využilo k dobrovolné sbírce pomoci také Svatováclavský sváteční koncert.

Na obchvatu Třince po nehodě několika vozů hořelo osobní auto a převrátila se cisterna

Dnes 8:38, vydáno dnes 7:11 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Velké dopravní komplikace způsobila nehoda na obchvatu Třince v lokalitě u obce Hrádek, kde se časně ráno srazilo několik vozidel. Po dobu hašení, likvidace havarovaných vozů a vyšetřování bylo nutné dopravu z vytíženého tahu odklonit na objízdnou trasu.

Katarzyna Kozyra představuje v ostravském Domě umění výstavu plnou metafor a multimédií

Unikátní výstavou, na které je možno trávit dlouhý čas poslechem, prohlídkou i pozorováním je výstava polské umělkyně Katarzyny Kozyra. Je průřezem její tvorby za poslední 3 roky a ve třech částech představuje všechny oblasti výtvarného spektra umělkyně.

Požár v panelovém domě v Opavě, záchranáři bojovali o život popáleného muže

Včera 18:14 | Opava | Lukáš Zavadil

V neděli 6. října dopoledne zasahovaly složky integrovaného záchranného systému u požáru v panelovém bytě v Opavě. Třicetiletý muž se nadýchal horkých zplodin a utrpěl popáleniny, byl převezen do popáleninového centra FN Ostrava. Další osoby utrpěly lehčí zranění.

Růže pro hraběnku byly největší slavností v roce na zámku Kunín

Největší letošní akcí na zámku v Kuníně byly Růže pro hraběnku. Slavnost, která vzdávala hold nejznámější majitelce zámku, hraběnce Marii Walburze, zaplnila prostory zámku květinami a jejich vazbami. Mezi nimi samozřejmě dominovaly hraběnčiny milované růže.

Široká Niva akutně potřebuje most nebo alespoň lávku pro pěší přes řeku Opavu

Zcela nové zásadní problémy teď řeší obce na Bruntálsku. Záchrana lidí po povodni byla pouze prvním krokem. Bourají se domy a zachraňují ty, co mohou přežít zimu. K tomu je ale potřeba zajistit další život v obcích především obnovou cest, silnic a mostů přes povodní rozvodněné řeky.

Do Opavy po povodních stále nejezdí vlaky. Trať z Ostravy do Opavy by měla být obnovena v půlce října

4. října 2024 12:12 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Do Opavy stále nejezdí vlaky. Povodeň poničila železniční trať z Opavy ve směru na Ostravu i na Krnov a také z Opavy do Malých Hoštic a dále do Kravař. Místo vlaků tak cestující přepravují autobusy.

Město po záplavách obnoví písečnou pláž na Karvinském moři

5. října 2024 16:48 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Hladina Karvinského moře se v době záplav zvedla natolik, že zaplavila i část písečné pláže, mobiliář i nová mola.

Malotřídní základní škola v Nové Vsi oslavila 150 let

Malotřídka v Nové Vsi si v tomto roce připomíná 150 let od svého založení. Škola na sobotu připravila kulturní program a lidé si mohli prohlédnou učebny, kroniky i plány připravované modernizace.

Hnutí ANO bude v Moravskoslezském kraji vládnout s koalicí SPD, Trikolory a strany PRO

Dlouho očekávaný povolební okamžik je tady. Kdo bude vládnout MS regionu oznámilo vítězné ANO v pátek odpoledne.

Vrátní

Frýdek-Místek Nástup: od 1. listopadu 2024 od 116 Kč/hod.

Tragický únik oxidu uhelnatého v Krnově, podařilo se zachránit jednu osobu, druhá bohužel zemřela

5. října 2024 10:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V pátek 4. října 2024 složky IZS u úniku oxidu uhelnatého v jednom z bytů. Na místě byly nalezeny dvě osoby v bezvědomí. Zatímco jednu osobu se podařilo zachránit, druhá bohužel zemřela. Oxid uhelnatý je smrtelně nebezpečný plyn, který vzniká při nedokonalém hoření a hasiči apelují na používání detektorů.

Moravskoslezský kraj bude mít nové vedení: ANO bude vládnout v koalici s SPD + Trikilora + PRO

4. října 2024 16:41 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Po jednáních o nové koalici v Moravskoslezském kraji představil budoucí hejtman Josef Bělica (ANO) finální složení krajské rady. SPD získalo dvě pozice radních, zatímco SPOLU míří do opozice. Počet radních zůstane stejný. Ustavující zastupitelstvo proběhne pravděpodobně 21. října 2024.

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji jde do opozice, s vítězným hnutím ANO se neshodla

4. října 2024 14:57 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji po jednáních s hnutím ANO míří do opozice. Podle lídra Radka Kani jsou podmínky, které si ANO stanovilo, v rozporu s hodnotami a programem koalice. SPOLU se stane kritickou, ale konstruktivní opozicí nové krajské vlády.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Otřes v Dole ČSM zabil jednoho horníka, několika zraněným pomohli báňští záchranáři
Vydáno 12. ledna 2023 10:39, Celý MS kraj, Libor Běčák
Na různých místech Karvinska lidé ve čtvrtek dopoledne zaznamenali chvilkové zachvění země. Jednalo se o projev uvolnění napětí v hornině v místech, kde probíhala těžba černého uhlí.

zdroj foto: TV Polar

Bezprostředně po otřesu začalo prověřování následků v dole. Do akce byli zapojení záchranáři, kteří slouží přímo na šachtě a z ostravské základny vyjel kompletní výjezd báňské záchranné služby. Cesta záchranářů na důlní pracoviště není jednoduchá a podle okolností může trvat i několik desítek minut. Stejně tak následně trvá i transport zraněných na povrch a teprve poté cesta do nemocnice. 

V tomto případě byli zranění horníci, s ohledem na jejich počet a rozsah poranění, postupně rozvezeni do různých nemocnic. Nejvážnější letecky do Fakultní nemocnice v Ostravě. Několik jich ošetří například i v karvinské a havířovské nemocnici. Nejdéle trvalo vyproštění těla zemřelého 48letého horníka, které bylo při otřesu zasypáno. 

Jana Dronská, mluvčí společnosti DIAMO: "Můžu potvrdit, že byl k zásahu vyslán kompletní výjezd báňských záchranářů, ve kterém jsou i dva lékaři. V této chvíli zásah stále probíhá." 
Naďa Chattová, mluvčí společnosti OKD: "Ve čtvrtek 12. ledna 2023 v dopoledních hodinách došlo v rámci Dolu ČSM–Jih k důlnímu otřesu, v jehož důsledku přišel o život zaměstnanec porubu. Došlo i k dalším zraněním zaměstnanců, která jsou lehčího charakteru. Na místo už sfáral výjezd hlavní báňské záchranné stanice HBZS Ostrava. Příčinu smrtelného úrazu bude šetřit komise složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého, Police ČR, vedení OKD a zástupců odborové organizace."

OKD později uvedlo, že k otřesu došlo v porubu v hloubce přibližně 1 100 metrů. Vlivem toho přišel o život jeden zaměstnanec české národnosti a na povrch bylo následně vyvezeno 10 zraněných horníků.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "V souvislosti s důlním neštěstím ve Stonavě na Karvinsku zasahovaly posádky ZZS MSK i pracovníci krajského zdravotnického intervenčního týmu. Operátoři byli o události informováni před půl jednou, nahlášeno bylo jedenáct zraněných horníků. K zásahu byly vyslány tři pozemní týmy z Havířova a Českého Těšína, stejně jako vrtulník LZS z Otravy. Zdravotnická záchranná služba událost řešila jako hromadné postižení zdraví. Týmy ZZS převzaly od báňských záchranářů do své péče celkem pět mužů ve věku od třiačtyřiceti do pětapadesáti let. Všichni byli při vědomí a komunikovali. Utrpěli vážná nebo středně těžká poranění, přičemž převažovala zranění páteře a končetin, v jednom případě také hlavy a pánve. Jeden z pacientů byl letecky transportován do traumatologického centra v Ostravě, další do ostravské Městské nemocnice a Havířova, dva pak do nemocnice Karviná. Zásah zdravotnické záchranné služby byl ukončen předáním posledního pacienta v 15:45 hodin. O zranění ostatních horníků nemá zdravotnická záchranná služba žádné informace. Ve dvou nemocnicích byla při přijetí zraněných indikována potřeba poskytnutí první psychické pomoci. K jejímu zajištění byli vysláni čtyři pracovníci krajského zdravotnického intervenčního týmu."
Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Na urgentním příjmu naší nemocnice bude zatím ošetřeno 6 pacientů v rámci mimořádné události související s dolem ČSM-Jih Karviná. Podrobnosti ohledně stavu jejich zranění budeme vědět až po jejich ošetření."
Daniela Vlčková, mluvčí PČR: "Karvinští kriminalisté ve spolupráci s Obvodním báňským úřadem pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého a společně s dalšími zainteresovanými subjekty budou prověřovat a zjišťovat všechny okolnosti této tragické události."

Později odpoledne policie informace upřesnila. V části dolu, kde k neštěstí došlo, byly dočasně přerušeny práce, než bude potvrzeno, že je pracoviště bezpečné. 

 René Černohorský, mluvčí PČR: "Podle zatím zjištěných informací zemřelý a 10 zraněných osob jsou občané ČR a 1 je občan Polska. Do doby rozhodnutí komise Báňského úřadu byla pozastavena těžba. Vše je nadále v prověřování rovněž ze strany karvinských policistů a kriminalistů."

Důl ČSM ve Stonavě, který tvoří dvě šachty Sever a Jih, je poslední činný v regionu. V souvislosti s energetickou krizí byla těžba prodloužena do roku 2025. 

Otřesy nejsou na Karvinsku výjimečné a čas od času je lidé pociťují, když se napětí uvolní v menší hloubce a seismická vlna se šíří zemským povrchem. 

Záchvěv zaznamenali lidé nejen poblíž dolů ve Stonavě nebo Karviné, ale také v Havířově a okolí. Nejčastěji jej popisují jako krátké zhoupnutí podlahy v bytech nebo kancelářích. 

Důlní otřesy způsobuje těžba

Důlní otřesy vznikají prudkým uvolněním nahromaděného pnutí v hornině nad důlním dílem. Buď toto napětí cíleně uvolní střelmistr odpálením nálože, nebo k němu dojde samovolně vlivem těžby černého uhlí.

Podívejte se na reportáž o konci těžby v Dole Lazy v Orlové

Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti. Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.

Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné, se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky. S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé. K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.

Podívejte se na video, jak to vypadá v Dole ČSM ve Stonavě


Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000035203/otres-v-dole-csm-zabil-jednoho-hornika-nekolika-zranenym-pomohli-bansti-zachranari