Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Horská služba Beskydy pátrala po turistovi a další dva transportovala do lékařské péče

Celý MS kraj |

Členové Horské služby Beskydy mají za sebou další rušnou noc. Z pondělí na úterý zasahovali beskydští záchranáři hned třikrát. Poprvé byli přivoláni k pátrání po turistovi v okolí hřebene Vsetínských Beskyd a pak následovaly ještě dva noční transporty místních obyvatel z horských samot do lékařské péče.

V noci na úterý 7. února ve 3:34 hodin přijala horská služba na Soláni volání na pevnou linku, kdy návštěvníci Velkých Karlovic oznámili, že jeden člen skupiny se před více než čtyřmi hodinami vydal autem na nákup do Rožnova pod Radhoštěm, dosud se nevrátil a nebere telefon. Dalšímu ze skupiny se v telefonu v aplikaci zobrazovala poloha auta, zaslali ji tedy záchranářům a ti se podle ní vydali pohřešovaného hledat.

Roman Kalabus, Horská služba Beskydy: "Prohledával jsem oblast hřebene Vsetínských Beskyd, kde hřebenovku upravuje pouze rolba. V té době už na cestě ležela vrstva hlubokého prachového sněhu. Hledání bylo bezvýsledné, a tak jsem zavolal na pomoc Policii ČR, kteří se mi vydali pomoct."

Policisté našli pohřešovaného na opačné straně hřebene směrem na Vsacký Cáb. 

Roman Kalabus, Horská služba Beskydy: "Navigace v autě zavedla muže mimo cestu a se svým vozem Škoda Superb zapadl v hlubokém sněhu. Bohužel měl vybitý telefon, takže si nemohl sám zavolat pomoc, byl ale naštěstí v dobré zdravotní kondici."

V zápětí po nalezení turisty se záchranáři vydali s kompletní technikou terénním autem, s vozíkem se čtyřkolkou a saněmi k horské usedlosti v blízkosti Pulčínských skal, kde měli nahlášenou prosbu o transport 73leté ženy, která v minulých dnech upadla na levé koleno. Večer se její zdravotní stav zhoršil, nebyla schopna pohybu a bylo nutné ji dopravit k lékařskému ošetření.

Roman Kalabus, Horská služba Beskydy: "Terén k horské samotě je velmi náročný, sanitka se nedostala až na místo, nám se podařilo dostat téměř až k domu. Po prvotním ošetření jsme ženu s jejím synem transportovali k mému autu na kanadských saních s vakuovou matrací."

Pak už ji záchranáři transportovali k lépe dostupné pozemní komunikaci, kde už čekala posádka sanitky a ženu převzala do další péče.

Do třetice zasahovala Horská služba nad ránem na horské samotě v obci Staré Hamry, kdy od ZZS přijala výzvu o součinnost s transportem místního obyvatele s náhle zhoršeným zdravotním stavem.

Pavel Masopust, zasahující záchranář: "Vzhledem k nedostupnosti terénu, kdy se sanitka nemohla dostat přímo na místo, jsme se na samotu vydali my terénním autem. Dostali jsme se zhruba kilometr od místa určení, tam jsme se sešli se zdravotníky a zbytek jsme společně a se speciálními nosítky došli pěšky."

Zdravotníci postiženého akutně ošetřili a společnými silami ho donesli zpět do auta horské služby a ta ho transportovala na místo odstavení sanitky ZZS.

Roman Kalabus, Horská služba Beskydy: "Byla to poměrně náročná noc, naštěstí všechno dobře dopadlo. Jménem Horské služby prosím touto cestou všechny návštěvníky hor, dbejte na to, abyste měli nabitý mobil a nevydávejte se ukvapeně neznámým horským terénem. Ideální je mít v mobilu instalovanou aplikaci Záchranka, mnohé se tím v případě potíží usnadní. Mnohdy jde o minuty."
Nahlásit chybu


K tématu

Čeští horští záchranáři pomáhali hledat zasypané lavinou na ledovci Stubai v Tyrolsku

27. listopadu 2025 16:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V oblíbeném letovisku Čechů se utrhla obří lavina. Pod sněhem zůstalo uvězněno 8 lidí. Na ledovci Stubai v rakouských Alpách zrovna cvičili členové Horské služby České republiky, kteří neváhali a společně s řadou dalších záchranářů se okamžitě pustili do hledání zavalených. Mezi záchranáři byli i členové Horské služby Beskydy a Jeseníky.

Česká i polská horská služba hledala v Beskydech ztraceného muže. Našli ho mrtvého

28. dubna 2025 11:20 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Horští záchranáři mají za sebou náročnou noční pátrací akci v Beskydech. Členové tamní horské služby hledali společně s polskými kolegy 32letého muže polské národnosti. Bohužel ho našli bez známek života.

Turistka padala desítky metrů zledovatělým korytem potoka v Beskydech

24. února 2025 10:12 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zimní hory nejsou jen malebnou kulisou pro výlety, ale často i nebezpečnou pastí. Důkazem toho je incident z Beskyd, kde čtyřicetiletá turistka jen o vlásek unikla tragédii. Přišla o rovnováhu na zledovatělé cestě a spadla do koryta potoka.


Začíná oprava mostu na Dolní bráně, na devět měsíců omezí řidiče i chodce

Včera 15:51 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V Novém Jičíně začíná oprava rozlohou největšího mostu ve městě. Práce potrvají devět měsíců a omezí provoz a parkování ve dvou ulicích.

V Bruntále pokřtili novou historickou publikaci o historii města a jeho vzniku

Včera 12:12 | Bruntál | Karel Soukop

V Bruntále byla pokřtěna a představena veřejnosti nová historická publikace s názvem Městská práva ve středověku. Je výsledkem práce týmu lidí, historiků a archeologů, kteří zkoumají historii města a okolnosti a souvislosti jeho vzniku. Je již prokázáno, že Bruntál je nejstarším institucionálním přemyslovským městem u nás.

Noční sněžení v Moravskoslezském kraji zkomplikovalo dopravu, sníh polámal stromy

Včera 7:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vydatné sněžení v noci na neděli sice zkomplikovalo situaci na silnicích, hlášeny však byly jen drobnější nehody. Hasiči zasahovali u několika případů, kdy museli odstraňovat zlomené nebo vyvrácené stromy, které nevydržely tíhu sněhu.

Poslední den výstavy Nových Bazalů ve dvoraně radnice

14. února 2026 23:14 | Ostrava-město | Libor Běčák

Už jen v neděli 15. února 2026 mají zájemci možnost prohlédnout si ve dvoraně radnice městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz výstavu devíti soutěžních architektonických návrhů Nových Bazalů včetně modelu vítězného projektu. Otevřeno je od 10 do 18 hodin a vstup je zdarma.

Velkochov drůbeže v Bohumíně postihla newcastleská choroba, lidé v okolí mají chránit své chovy

14. února 2026 8:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

S naléhavou výzvou se na veřejnost obrátili veterináři, kteří řeší zamoření velkochovu v Bohumíně-Skřečoni tzv. newcastleskou chorobou. Tu přenášejí volně žijící ptáci.

Participativní rozpočet podpoří v Bílovci jeden ze dvou projektů, rozhoduje se mezi ohništěm a discgolfem

13. února 2026 15:00 | Bílovec | Michal Slonina

Vytvoření dřevěného betléma nebo stavby dětských hřišť podpořil v minulosti v Bílovci participativní rozpočet. Ve městě funguje od roku 2020 a občanům tak dává možnost podílet se na místním rozvoji. Letos podali pět návrhů.

Při explozi domácího kotle muž utrpěl rozsáhlé popáleniny

14. února 2026 8:10 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Rozsáhlé popáleniny utrpěl muž, který byl v pátek večer doma v Lesních Albrechticích zasažen explozí kotle na tuhá paliva. Záchranáři ho stabilizovali a letecky transportovali na specializované popáleninové centrum v Ostravě.

Děti z MŠ Čajkovička v Karviné zažily atmosféru i sporty jako na zimní olympiádě

14. února 2026 14:22 | Karviná | Jiří Cileček

Hokej, curling nebo třeba skoky na lyžích. To je jen malý výčet sportů, které se mohly vyzkoušet během týdne děti v jedné z karvinských mateřských škol. Tým pedagogů pro ně totiž připravil Zimní olympiádu. U některých sportů se samozřejmě muselo trochu improvizovat.

Lázně Karlova Studánka dále léčí horníky z Ostravska

13. února 2026 8:40 | Bruntál | Karel Soukop

Přestože těžba černého uhlí na Ostravsku s počátkem února oficiálně skončila, její následky zůstávají a lázně Karlova Studánka dále léčí a budou léčit nemocné horníky. Těžké povolání postihuje především dýchací cesty i fyzický stav.

Vážná srážka auta s chodcem uzavřela most přes Opavu, v koloně se pak srazila čtyři vozidla

13. února 2026 14:18 | Opava | Lukáš Zavadil

Kriminalisté na Opavsku prověřují vážnou dopravní nehodu, ke které došlo ve čtvrtek 12. února vpodvečer na Ratibořské ulici v Opavě. Na mostě přes řeku Opavu se střetl řidič dodávky s chodcem, který přecházel mimo přechod. Zraněného muže záchranáři převezli do Fakultní nemocnice v Ostravě.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. března 2026 od 29 120 Kč/měsíc

Domov seniorů v beskydské Komorní Lhotce prošel rozsáhlou rekonstrukcí

13. února 2026 11:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na mnohem vyšší úrovni může Slezská diakonie poskytovat sociální služby ve svém Domově pro seniory Sarepta v Komorní Lhotce. Ten prošel celkovou rekonstrukcí, aby splňoval současné normy.

Školní lyžařské kurzy využívají sjezdovky v Beskydech, žáky ale vysílají i do Tater nebo Alp

13. února 2026 11:10 | Celý MS kraj | Libor Běčák

K zimě v Beskydech patří tradičně lyžařské kurzy. Těch se účastní předškoláci, žáci základních škol i studenti středních škol.

Ukradl kabely za šedesát tisíc a prodal je za tisíc korun. Policie dopadla zloděje za pár dní

13. února 2026 8:28 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Uřezal kabely u nabíjecí stanice pro elektromobily v hodnotě šedesát tisíc. Ve sběrném dvoře za ně dostal jenom tisíc korun. Bohumínští policisté přišli na zloděje během několika dní. 32letý muž se ke svému činu přiznal. Kradl z důvodu špatné finanční situace. Může jít do vězení až na dva roky.

Záchranný útvar HZS v Hlučíně má nové drony

12. února 2026 20:51 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Záchranný útvar v Hlučíně získal špičkové nákladní drony, které výrazně usnadní zásahy v extrémním terénu. Tato moderní technika zvýší bezpečnost hasičů a umožní jim efektivněji čelit přírodním katastrofám.

Muž a žena doma fyzicky i psychicky týrali příbuznou seniorku

12. února 2026 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Opavští policisté mají na stole velmi nepříjemný případ dlouholetého týrání seniorky. Otřesné jednání mají na svědomí její příbuzní. Muž a žena, kteří s ní žili ve společné domácnosti. Soud je oba poslal do vazby a nyní jim hrozí až čtyři roky vězení.

Na Opavsku vykopali padesátikilovou leteckou pumu. Policie evakuovala okolní domy

12. února 2026 12:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při výkopech na stavbě domů našli v Chlebičově na Opavsku leteckou pumu. Policie uzavřela okolí a evakuovala 37 lidí z okolních domů. Pyrotechnik poté z padesátikilové pumy vytáhl rozbušku a bezpečně ji později odpálil. Za 4 hodiny se mohli lidé vrátit zpět do svých domovů.

Horská služba Beskydy pátrala po turistovi a další dva transportovala do lékařské péče
Vydáno 9. února 2023 20:00, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Členové Horské služby Beskydy mají za sebou další rušnou noc. Z pondělí na úterý zasahovali beskydští záchranáři hned třikrát. Poprvé byli přivoláni k pátrání po turistovi v okolí hřebene Vsetínských Beskyd a pak následovaly ještě dva noční transporty místních obyvatel z horských samot do lékařské péče.

zdroj foto: Horská služba Beskydy

V noci na úterý 7. února ve 3:34 hodin přijala horská služba na Soláni volání na pevnou linku, kdy návštěvníci Velkých Karlovic oznámili, že jeden člen skupiny se před více než čtyřmi hodinami vydal autem na nákup do Rožnova pod Radhoštěm, dosud se nevrátil a nebere telefon. Dalšímu ze skupiny se v telefonu v aplikaci zobrazovala poloha auta, zaslali ji tedy záchranářům a ti se podle ní vydali pohřešovaného hledat.

Roman Kalabus, Horská služba Beskydy: "Prohledával jsem oblast hřebene Vsetínských Beskyd, kde hřebenovku upravuje pouze rolba. V té době už na cestě ležela vrstva hlubokého prachového sněhu. Hledání bylo bezvýsledné, a tak jsem zavolal na pomoc Policii ČR, kteří se mi vydali pomoct."

Policisté našli pohřešovaného na opačné straně hřebene směrem na Vsacký Cáb. 

Roman Kalabus, Horská služba Beskydy: "Navigace v autě zavedla muže mimo cestu a se svým vozem Škoda Superb zapadl v hlubokém sněhu. Bohužel měl vybitý telefon, takže si nemohl sám zavolat pomoc, byl ale naštěstí v dobré zdravotní kondici."

V zápětí po nalezení turisty se záchranáři vydali s kompletní technikou terénním autem, s vozíkem se čtyřkolkou a saněmi k horské usedlosti v blízkosti Pulčínských skal, kde měli nahlášenou prosbu o transport 73leté ženy, která v minulých dnech upadla na levé koleno. Večer se její zdravotní stav zhoršil, nebyla schopna pohybu a bylo nutné ji dopravit k lékařskému ošetření.

Roman Kalabus, Horská služba Beskydy: "Terén k horské samotě je velmi náročný, sanitka se nedostala až na místo, nám se podařilo dostat téměř až k domu. Po prvotním ošetření jsme ženu s jejím synem transportovali k mému autu na kanadských saních s vakuovou matrací."

Pak už ji záchranáři transportovali k lépe dostupné pozemní komunikaci, kde už čekala posádka sanitky a ženu převzala do další péče.

Do třetice zasahovala Horská služba nad ránem na horské samotě v obci Staré Hamry, kdy od ZZS přijala výzvu o součinnost s transportem místního obyvatele s náhle zhoršeným zdravotním stavem.

Pavel Masopust, zasahující záchranář: "Vzhledem k nedostupnosti terénu, kdy se sanitka nemohla dostat přímo na místo, jsme se na samotu vydali my terénním autem. Dostali jsme se zhruba kilometr od místa určení, tam jsme se sešli se zdravotníky a zbytek jsme společně a se speciálními nosítky došli pěšky."

Zdravotníci postiženého akutně ošetřili a společnými silami ho donesli zpět do auta horské služby a ta ho transportovala na místo odstavení sanitky ZZS.

Roman Kalabus, Horská služba Beskydy: "Byla to poměrně náročná noc, naštěstí všechno dobře dopadlo. Jménem Horské služby prosím touto cestou všechny návštěvníky hor, dbejte na to, abyste měli nabitý mobil a nevydávejte se ukvapeně neznámým horským terénem. Ideální je mít v mobilu instalovanou aplikaci Záchranka, mnohé se tím v případě potíží usnadní. Mnohdy jde o minuty."
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000035653/horska-sluzba-beskydy-patrala-po-turistovi-a-dalsi-dva-transportovala-do-lekarske-pece