Zábavně-edukační soutěž Dobrodružství na černé stezce, během které děti u hornických vozíků v Hrabůvce plnily úkoly související s hornictvím. Přednášky o hornictví a koncert kapely Stonava. To vše nabídla akce Fajront na Jihu.
Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Příští rok to bude 30 let, co ukončil činnost poslední důl v Ostravě, Důl Odra. Takže jsem rád, že lidé si mohou tímto způsobem hornictví připomenout a vlastně všechno to spěje k setkání hornických měst v Ostravě, které se letos uskuteční.”
Na akci nechyběla ani panelová výstava organizace Paměť národa s názvem Svědectví z podzemí, která dokumentuje, že horníci sice měli dobré postavení ve společnosti a velké výdělky, ale na druhou stranu ukazuje i to, v jakých nelidských podmínkách pracovali. Byly to zejména velká prašnost, absence ochranných podmínek a karcinogenní prostředí.
Karel Pyško, pamětník: “Prachu bylo tam tolik, protože se nezavlažovalo, nebyla tenkrát technika na takové úrovni, že lampu kamaráda, která byla ode mě dva metry, jsem neviděl. Tolik prachu, takže jak jsem vyfáral, tak bylo co dělat, aby jsem se umyl. Oči černé. Těžká práce.”
Co se týká historie, tak v obvodu Ostrava-Jih se hornictví vůbec nedařilo.
Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “V Zábřehu jsme měli jen jeden důl, byl založen v roce 1900 společností Marie Anna a jmenoval se Důl Bedřich. Hledali bychom ho dnes v místech, kde je lokalita zvaná jako Bedřiška a tento důl byl už v roce 1902 zaplaven. Zemřelo tam několik horníků.”
Další pokus o těžbu uhlí přišel v roce 1957 pod Bělským lesem a dnešní vilovou čtvrtí Zábřeh Družstvo.