Úhyn ryb na řece Odře byl nahlášen 26. července, situací se ihned začali zabývat odborníci, kteří už od začátku hovořili o pravděpodobnosti nedostatku kyslíku ve vodě. Zprávu o výsledcích šetření přinesla Česká inspekce životního prostředí v pátek 4. srpna 2023.
zpráva ČIŽP: “Rovněž byly na základě hydrobiologických rozborů vzorků vod vyloučeny obavy z výskytu a rozmnožení zlativky zvané také „zlatá řasa“ - Prymnesium parvum, která při vyšším výskytu způsobuje úhyn ryb. Celkový úhyn ryb se podle dostupných informací (především z polské strany) odhaduje na jednu tunu.”
zpráva ČIŽP: “Změnou odtokových poměrů, teplot a nárazovým přísunem organického znečištění došlo v tocích k přechodnému výraznému snížení obsahu kyslíku, který vedl k selektivnímu úhynu citlivějších říčních ryb. Podle ČRS zůstaly nedotčeny populace cejnů a kaprů (uhynuly ostroretky, oukleje, parmy aj.). Uhynulé ryby pak byly po zvýšení průtoku v jejich počátečním rozkladu několik dnů vyplavovány a splavovány níže po toku k polské hranici.”
Na místě bylo odebráno přes 20 vzorků vody, odborníci proměřili přibližně stejný počet profilů, zkontrolovali desítky výpustí a odebrali vzorky ryb.
zpráva ČIŽP: “Z pitevního vyšetření ryb vyplynulo, že důvodem úhynu ryb bylo kolísání rozpuštěného kyslíku pod hranicí fyziologické potřeby. Správce povodí předložil kontinuální data (množství rozpuštěného kyslíku, teplota a vodivost z analyzátorové stanice v Bohumíně) za období od 22. 7. 2023 do 30. 7. 2023 a k naměřeným datům uvedl, že měření je kontinuální a odběr vody do analyzátorové stanice je u dna řeky Odry. Z naměřených dat je patrné, že po přívalových deštích v Ostravě došlo k výraznému poklesu obsahu rozpuštěného kyslíku ve vodním toku (VT) Odra, kdy obsahy množství rozpuštěného kyslíku v různém časovém odstupu se pohybovaly těsně nad 0 mg/l. Z naměřených dat je dále patrné, že ve VT Odra došlo dne 26. 7. 2023 k výraznému poklesu teploty o cca 10°C za 15 min.”
Cizí zavinění této události bylo zcela vyloučeno.