O víkendu si přijdou na své všichni romantici. Vyvrcholí totiž meteorický roj Perseid, lidově se tomuto jevu říká padající slzy sv. Vavřince. Perseidy jsou známy už téměř 18 století.
Tomáš Gráf, vedoucí observatoře WHOO! a Unisféry, Fyzikální ústav SU v Opavě: “Není to jejich sledování každý rok stejné z toho důvodu, že někdy může rušit měsíc, když je poblíž fáze úplňku a letos v tomto ohledu to bude výborné, protože měsíc bude jenom jako uzoučký srpek nad ránem nad obzorem. Co se týká noční frekvence, tak je četnější nad ránem a očekává se, že ta frekvence bude 60 až 80 meteorů za hodinu.”
Padající meteory je nejlépe sledovat v místě, kde je co největší tma, tedy mimo město a říká se, že pokud vidíme padat hvězdu, měli bysme si něco přát.
anketa: obyvatelé Opavy: “Nesleduji vůbec, ale kdybych viděl, tak bych si rozhodně něco přál.”
“Někdy se dívám, ale každý si přeje, že. To se neříká nahlas. Je to tajné.”
Pozorovat úkaz je nejvhodnější vleže, například ve spacáku nebo na lehátku. Nic kromě tmy k tomu nepotřebujeme.
Tomáš Gráf, vedoucí observatoře WHOO! a Unisféry, Fyzikální ústav SU v Opavě: “Ale pokud by někdo chtěl ten jev fotografovat, tak je potřeba mít k tomu uzpůsobený fotoaparát a podrobnější návody jsou třeba na serveru české astronomické společnosti astro.cz, nebo na stránkách fyzikálního ústavu v Opavě.”
Letošní srpen je zvláštní i tím, že nabízí dva úplňky, Jeden jsme mohli sledovat na začátku srpna, druhý bude v noci na 30. srpna.