Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • OSTRAVSKÝ TAEKWONDISTA MARTIN SVOBODA ZAZÁŘIL NA ME
  • V MARIÁNSKÝCH HORÁCH SE POKUSIL UPÁLIT MUŽ, UHASILI HO SVĚDCI. INFO NA POLAR.CZ
  • MSK STÁLE LÁKÁ TURISTY, NÁVŠTĚVNOST, JE STABILNÍ, ROSTE ZÁJEM O JESENÍKY
  • FRÝDEK-MÍSTEK KOUPIL STRATEGICKÉ POZEMKY V CENTRU MĚSTA
  • V CENTRU PALKOVIC BUDE STÁT NOVÁ KNIHOVNA S KOMUNITNÍM CENTREM
  • RYANAIR PRODLUŽUJE PROVOZ LINEK DO MÁLAGY A GIRONY Z OSTRAVSKÉHO LETIŠTĚ
  • KARVINÁ STARTUJE NOVÝ ROČNÍK PROGRAMU KREATIVNÍ BUSINESS
  • V RYCHVALDĚ DOKONČILI PŘÍSTAVBU ZÁKLADNÍ ŠKOLY, ZBÝVÁ JI VYBAVIT
  • NEZAMĚSTNANOST V MSK V DUBNU STAGNOVALA NA 6 %, POČET UCHAZEČŮ MÍRNĚ KLESL
  • DISPEČEŘI ZÁCHRANNÉ SLUŽBY PROŠLI ŠKOLENÍM PRO STRESUJÍCÍ PRÁCI
  • STUDENTI Z FM SI VYBOJOVALI EVROPSKÉ FINÁLE V NIZOZEMÍ V SOUTĚŽI S MINIDRUŽICEMI
  • KARVINŠTÍ STUDENTI SI PROHLÉDLI AREÁL BÝVALÉHO DOLU ČSA
  • VE FRÝDKU-MÍSTKU SE CHYSTÁ DALŠÍ OBLÍBENÝ POCHOD PRO SENIORY
  • NOVÝ JIČÍN - ŽILINA BUDE MÍT CHYBĚJÍCÍ CHODNÍK I VODOVOD, DOČKÁ SE PŘÍŠTÍ ROK
  • V PALKOVICÍCH UCTILI PAMÁTKU PADLÝCH VOJÁKŮ I POPRAVENÝCH MLADÍKŮ

Školáci si v Muzeu Těšínska připomněli vývoj písma

Celý MS kraj |  | Beskydský expres

O tom, jak se vyvíjelo písmo, se mohli přesvědčit žáci základních a středních škol v Muzeu Těšínska v Českém Těšíně. Vyzkoušet si mohli také psaní husím brkem.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Přednáška o vývoji latinského písma a používání v regionu Těšínska rozhodně nebyla jen nudným popisem historických dat. Školáci si vyzkoušeli psaní perem namáčeným v inkoustu, nebo si vyrobili svou pečeť.

      Ewa Ryłko, kaligrafka: “My jsme si tady pro žáky připravili takovou krátkou prezentaci, kde se dozví něco o historii latinské abecedy a potom si můžou vyzkoušet různé kaligrafické nástroje. Máme tady husí pérko, máme tady břidlicové tabulky, máme tady pergamen, ať ti žáci mají takový přehled, jak se psalo kdysi.”
      Adéla Kudelová, studentka Albrechtovy střední školy, Český Těšín: “Přišly jsme z Albrechtovy střední školy a byly jsme na kurzu kaligrafie, který vlastně měl prvně teoretickou část a poté jsme si zkoušely psát různými atopery i obyčejnými brky.”
      Karolína Wróblová, studentka Albrechtovy střední školy, Český Těšín: “Dozvěděly jsme se, že se i kreslilo, že ti mniši, když se nudili, tak kreslili vtipné obrázky a že se to doteď i zachovalo.”
      Sebastian Knispel, žák ZŠ Dělnická, Karviná: “My jsme přijeli ze ZŠ Dělnická v Karviné. Byli jsme tady na kaligrafií se podívat a zjistili jsme, že to bylo těžké psát a že ty knihy opisovali dlouho. Když jsem si to zkoušel, tak to nebylo vůbec jednoduché, měli to těžké.”
      Lily Obermaierová, žákyně ZŠ Dělnická, Karviná: “Mohli jsme si vyzkoušet různá písma. Naučili jsme se, jak se psalo kdysi, i římské písmo. A taky, že kdysi byla kniha vyrobena ze zvířat, ze zvířecí kůže a že na velkou knihu se spotřebovalo 150 kůží zvířat. Vyzkoušela jsem si tady psát inkoustem, propiskou, perem a různými psacími potřebami.”

      Muzeum Těšínska připravuje každým rokem tématické pořady, které atraktivním způsobem připomínají významné osobnosti a jejich přínos regionu.

      Pavlína Badurová, vedoucí Historické budovy Muzea Těšínska: “Je to jedna z akcí letošního roku. My se každý rok snažíme přibližovat nějakou regionální osobnost. Před dvěma lety to bylo Josef Božek například, loni to byl Albert Sasko-Těšínský a letos ta volba padla na z mnoha osobností, které se zasloužily jako o Těšín a Těšínsko, na Karla Albína Procházku, jednoho z majitelů Procházkovy tiskárny, který by letos oslavil své 195. narozeniny. Takže to téma Polygrafie v historii tisku a knih jsme se rozhodli vlastně během toho celého letošního roku rozprostřít. Proto začínáme na jaře hodinami kaligrafie, v dubnu budou následovat hodiny muzejní papírny a na podzim to potom bude samotný tisk. K tomu nabízíme edukační program ještě po Procházkově tiskárně a v červnu se můžete těšit na velké oslavy, na akci Vivat Procházka, kde bude ten celoroční program zhuštěn do jednoho dne pro širokou veřejnost."
      Nahlásit chybu


      Před ostravskou firmou se podpálil zoufalý muž, lidé ho uhasili

      Včera 18:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Chvíli před 16. hodinou byli v pondělí ostravští hasiči a záchranná služba voláni k člověku, který hořel v Mariánských Horách. Plameny uhasili lidé ještě před příjezdem záchranářů.

      Frýdek-Místek koupil strategické pozemky v centru města

      Frýdek-Místek koupil od společnosti Slezan Holding strategické pozemky u stadionu TJ Slezan. Scelením vlastnictví tak město získalo pod svou kontrolu rozlehlé území v samotném centru a otevřelo si cestu k jeho rozvoji ve veřejném zájmu. Pro kulturu, budoucí infrastrukturu nebo sport, či relaxaci.

      Děti z Ostravy znovu vyjedou za horským vzduchem. Ozdravné pobyty jsou oblíbené

      Dýchat čistý vzduch není vždy samozřejmost a obzvláště v Ostravě, i když se to v posledních letech velmi zlepšilo. Už od roku 2010 umožňuje město tisícům školáků uniknout z ovzduší zasaženého smogem do horských oblastí.

      Habemus papam - volbu papeže prožívali i lidé na Karvinsku

      Ve čtvrtek večer se nad Sixtinskou kaplí objevil bílý kouř. Svět se dozvěděl jméno nového papeže. Tato radostná zpráva nezůstala bez odezvy ani na Karvinsku. Víra a tradice promluvily symbolickým jazykem, který je slyšet i bez slov.

      O víkendu se uskuteční Ostravská muzejní noc. Na radnici se bude možné potkat i s primátorem

      Dnes pro vás vás máme také pozvánku. O víkendu se totiž uskuteční oblíbená Ostravská muzejní noc, kdy zůstanou i po zavírací době otevřeny nejrůznější instituce, jako muzea, galerie, ale také třeba kulturní památka Nová radnice, kde bude na návštěvníky čekat primátor Jan Dohnal.

      Experti: Bez jaderné energie to nepůjde!

      Jaderná budoucnost – to bylo hlavní téma konference Efektivní energetika v Ostravě. Zaměřila se na budoucnost jaderné energetiky v energetickém mixu České republiky, potažmo MS kraje.

      Perun maraton opět potvrdil pověst nejnáročnějšího běžeckého závodu v Česku

      Skutečně až na dno svých sil si sáhli účastníci jednoho z nejnáročnějších maratonů pořádaných v České republice. Perun Sky Marathon se letos kolem Javorového vrchu v Beskydech běžel už podesáté.

      Záchranka školí i operátory dispečinku důraz klade na psychiku a urgentní medicínu

      11. května 2025 12:02 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Dispečeři tísňové linky zajišťují první kontakt s volajícími ve vážných situacích. Vysoká zátěž i odpovědnost vyžadují psychickou odolnost a znalosti z urgentní medicíny. I proto ZZS MSK uspořádala další odborné školení operátorů ve čtyřech termínech.

      Žilina bude mít chybějící chodník i vodovod, dočká se příští rok

      Žilina se dočká stavby chodníku ve své koncové části, na silnici směrem k Životicím u Nového Jičína. Chodník tu bude dobudován spolu s chybějícím vodovodem v příštím roce.

      Studenti z Frýdku-Místku si se svou komunikační plechovkou vybojovali evropské finále v Nizozemí

      11. května 2025 17:24 | Frýdek-Místek | Libor Běčák

      Tým SARFAD ze Střední průmyslové školy ve Frýdku-Místku zvítězil v národním finále prestižní soutěže CanSat 2025 pořádané Evropskou kosmickou agenturou. Jejich "minidružice" v podobě plechovky úspěšně absolvovala testovací let, sbírala vědecká data a přesvědčila odbornou porotu o své kvalitě.

      Závada na trakčním vedení zpozdila večerní vlaky na Karvinsku

      11. května 2025 23:01 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Některé večerní vlaky nabraly v neděli zpoždění, když v Dětmarovicích na koridoru mezi Bohumínem a Českým Těšínem došlo k závadě na trakčním vedení.

      Osobní auta se srazila mezi odhlučňovacími stěnami, záchranáři pomáhali čtyřem zraněným

      11. května 2025 18:32 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Při čelním střetu dvou osobních automobilů se v neděli odpoledne zranilo několik lidí. Nehoda se stala v Mostní ulici v Ostravě-Hrabové.

      V Dolních Vítkovicích startuje první letošní Pojez fest, nabídne gastro zážitky i koncerty

      9. května 2025 17:34 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      V sobotu 10. května ožijí Dolní Vítkovice festivalem Pojez fest, který propojuje gastronomii s kulturním a rodinným programem. Letos se koná již počtvrté a opět je spojen s akcí Den s Technotrasou, která přibližuje technické památky a zážitky Moravskoslezského kraje.

      Moravskoslezský kraj si udržuje stabilní návštěvnost, roste zájem o Jeseníky

      9. května 2025 17:20 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Návštěvnost Moravskoslezského kraje v prvním čtvrtletí letošního roku zůstává na obdobné úrovni jako loni. Díky voucherovému programu vzrostl zájem především o oblast Jeseníků. Kraj proto plánuje druhé kolo této podpory.

      Policisté hledají svědky nehody ve Frýdku-Místku, sražený chlapec z místa odešel

      9. května 2025 17:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Dopravní policisté z Frýdku-Místku prověřují okolnosti nehody, k níž došlo 25. dubna ráno na ulici Frýdlantská. Osobní vůz srazil chlapce na přechodu pro chodce. Ten z místa nehody odešel a zatím se nepodařilo zjistit jeho totožnost.

      Budoucí zdravotníci skládají zkoušky v prostředí třinecké nemocnice

      9. května 2025 16:59 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      V prostorách Nemocnice Třinec právě probíhají praktické maturitní zkoušky studentů zdravotnických škol, které představují významný krok na jejich cestě k budoucímu povolání. Tyto zkoušky jsou nejen ověřením odborných znalostí a dovedností, ale také momentem, kdy mladí lidé poprvé naplno vnímají odpovědnost, kterou zdravotnické povolání přináší.

      Školáci si v Muzeu Těšínska připomněli vývoj písma
      Vydáno 14. března 2024 12:55, Celý MS kraj, Libor Běčák
      O tom, jak se vyvíjelo písmo, se mohli přesvědčit žáci základních a středních škol v Muzeu Těšínska v Českém Těšíně. Vyzkoušet si mohli také psaní husím brkem.

      Přednáška o vývoji latinského písma a používání v regionu Těšínska rozhodně nebyla jen nudným popisem historických dat. Školáci si vyzkoušeli psaní perem namáčeným v inkoustu, nebo si vyrobili svou pečeť.

      Ewa Ryłko, kaligrafka: “My jsme si tady pro žáky připravili takovou krátkou prezentaci, kde se dozví něco o historii latinské abecedy a potom si můžou vyzkoušet různé kaligrafické nástroje. Máme tady husí pérko, máme tady břidlicové tabulky, máme tady pergamen, ať ti žáci mají takový přehled, jak se psalo kdysi.”
      Adéla Kudelová, studentka Albrechtovy střední školy, Český Těšín: “Přišly jsme z Albrechtovy střední školy a byly jsme na kurzu kaligrafie, který vlastně měl prvně teoretickou část a poté jsme si zkoušely psát různými atopery i obyčejnými brky.”
      Karolína Wróblová, studentka Albrechtovy střední školy, Český Těšín: “Dozvěděly jsme se, že se i kreslilo, že ti mniši, když se nudili, tak kreslili vtipné obrázky a že se to doteď i zachovalo.”
      Sebastian Knispel, žák ZŠ Dělnická, Karviná: “My jsme přijeli ze ZŠ Dělnická v Karviné. Byli jsme tady na kaligrafií se podívat a zjistili jsme, že to bylo těžké psát a že ty knihy opisovali dlouho. Když jsem si to zkoušel, tak to nebylo vůbec jednoduché, měli to těžké.”
      Lily Obermaierová, žákyně ZŠ Dělnická, Karviná: “Mohli jsme si vyzkoušet různá písma. Naučili jsme se, jak se psalo kdysi, i římské písmo. A taky, že kdysi byla kniha vyrobena ze zvířat, ze zvířecí kůže a že na velkou knihu se spotřebovalo 150 kůží zvířat. Vyzkoušela jsem si tady psát inkoustem, propiskou, perem a různými psacími potřebami.”

      Muzeum Těšínska připravuje každým rokem tématické pořady, které atraktivním způsobem připomínají významné osobnosti a jejich přínos regionu.

      Pavlína Badurová, vedoucí Historické budovy Muzea Těšínska: “Je to jedna z akcí letošního roku. My se každý rok snažíme přibližovat nějakou regionální osobnost. Před dvěma lety to bylo Josef Božek například, loni to byl Albert Sasko-Těšínský a letos ta volba padla na z mnoha osobností, které se zasloužily jako o Těšín a Těšínsko, na Karla Albína Procházku, jednoho z majitelů Procházkovy tiskárny, který by letos oslavil své 195. narozeniny. Takže to téma Polygrafie v historii tisku a knih jsme se rozhodli vlastně během toho celého letošního roku rozprostřít. Proto začínáme na jaře hodinami kaligrafie, v dubnu budou následovat hodiny muzejní papírny a na podzim to potom bude samotný tisk. K tomu nabízíme edukační program ještě po Procházkově tiskárně a v červnu se můžete těšit na velké oslavy, na akci Vivat Procházka, kde bude ten celoroční program zhuštěn do jednoho dne pro širokou veřejnost."
      Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000042037/skolaci-si-v-muzeu-tesinska-pripomneli-vyvoj-pisma