Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Děti z Ostravy znovu vyjedou za horským vzduchem. Ozdravné pobyty jsou oblíbené

Ostrava-město |

Dýchat čistý vzduch není vždy samozřejmost a obzvláště v Ostravě, i když se to v posledních letech velmi zlepšilo. Už od roku 2010 umožňuje město tisícům školáků uniknout z ovzduší zasaženého smogem do horských oblastí.

Základní škola Šalounova ve Vítkovicích je jednou z mnoha v Ostravě, které každoročně využívají finance z Fondu pro děti ohrožené znečištěným ovzduším. Díky němu mohu školáci v průběhu topné sezóny do míst s čistým vzduchem. Nejčastěji jde o horské oblasti Beskyd či Jeseníků. 

Jarmila Makúchová, zástupce ředitele ZŠ Šalounova: "Nejčastěji jezdíme do Jeseníků, tam se nám pobyt nejvíce osvědčil. Víme všichni, jak to tady v těch Vítkovicích vypadá a jaké je ovzduší vůbec v Ostravě, takže pro děti je určitě lepší, když se dostanou na čerstvý vzduch v přírodě."  

Školy zřizované městem Ostrava mohou žádat o dotaci v termínu od 28. dubna do 25. května. Žádat mohou rovněž soukromé školy. Dotační titul je pro ně vyhlášen na úřední desce. 

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu): "V tomto roce je částka, stejně jako loni, navýšena o tisíc pět set korun, tzn. že děti dostávají na ozdravné pobyty už sedm a půl tisíce. Tím jsme reflektovali zdražení hotelů a služeb." 

Co se týče nadcházející sezóny od 1. listopadu do 30. dubna 2026, vyčlenil ostravský magistrát částku v celkové sumě 26 milionu korun, z toho 1,2 milionu korun je určeno výhradně soukromým školám.

Nahlásit chybu


K tématu

Rekonstrukce ulice Přemyslovců pomalu končí. Auta budou jezdit 30 km/h

11. srpna 2025 13:17 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Rozsáhlá rekonstrukce ulice Přemyslovců v Ostravě-Mariánských Horách pomalu končí. Kromě celkové výměny inženýrských sítí, bude mít ulice nový povrch a projekt pamatuje i na změnu klimatu řadou zelených úprav, které zlepší životní podmínky občanů nejen esteticky.

Zelená Ostravě sluší. Další projekty zlepšují klima ve městě

18. srpna 2025 10:15 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Pro místní občany je to normální, ale návštěvníci Ostravy jsou často velmi překvapeni, jak je město zelené. Zásluhu na tom má mnoho mimo jiné i aktivita městské odpadové společnosti OZO Zelená pro Ostravu, která financuje projekty z výtěžku Reuse centra.

Do akce Ukliďme Česko se zapojil ostravský magistrát. Odpad byl sesbírán v Radvanicích

24. září 2025 11:39 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Úředníci magistrátu města a dobrovolníci se v rámci akce Ukliďme Česko pustili do úklidu ostravských Radvanic. Navázali tak na tradici minulých ročníků, kdy se v Ostravě podařilo sesbírat stovky kilogramů odpadu. Loni se uklízel nepořádek po povodni.


Havířov řeší parkování v ulicích Haškova a M. Majerové, místní sepsali petici

Včera 11:56 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov stále bojuje s nedostatkem parkovacích míst. Radnice ale nemůže dovoli, aby lidé nechávali stát auta v jednosměrných ulicích, kde nezbývá místo pro průjezd IZS. Situace se teď řeší v jednom vnitrobloku, kde se někteří obyvatelé rozhodli sepsat petici.

Frýdek-Místek pokračuje v instalaci fotovoltaických elektráren

Včera 15:43 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek se snaží využívat plochy na střechách svých objektů pro výstavbu fotovoltaických elektráren. Tentokrát přišla řada na 11. Základní školu ve Frýdku.

Horní Suchá uctila památku obětí Životické tragédie u muralu

Včera 10:24 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Horní Suchá si připomněla 82. výročí Životické tragédie. Zástupci obce uctili památku šesti místních obětí a zároveň ocenili spolek Životice Sobě za zpřístupnění informací o tragédii prostřednictvím QR kódů u památníků.

OZO bude mít vlastní elektřinu. V Kunčicích vyrostou 2 kogenerační jednotky

6. srpna 2026 10:06 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava udělala další krok k energetické soběstačnosti. Moderní kogenerační jednotky v areálu OZO vyrobí elektřinu i teplo a sníží náklady i emise. Malou elektrárnu postaví Veolia přímo v Kunčicích.

Zdrogovaný a opilý muž vylezl bez jištění na lezeckou stěnu ve Frýdku-Místku

Včera 15:39 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Volnočasový areál Rivka Park ve Frýdku-Místku se otevře pro veřejnost až v polovině srpna, už teď se tam ale sjely všechny složky záchranného systému. Důvodem bylo vniknutí opilého muže pod vlivem drog do areálu. Vyšplhal na lezeckou stěnu a nemohl dolů.

A přece se točí! Na bíloveckých Nových Dvorech se po 84 letech roztočily lopatky historického mlýna

Včera 13:00 | Bílovec | Michal Slonina

A přece se točí! Po 84 letech se na bíloveckých Nových Dvorech znovu roztočily lopatky historického větrného mlýna z 19. století. Kvůli nepříznivému větru je ale museli rozpohybovat dobrovolníci.

Kamion srazil v Bruntálu 74letého cyklistu, ten přišel o nohu a je v ohrožení života

Včera 9:18 | Bruntál | Jiří Cileček

Bruntálští kriminalisté prověřují velmi vážnou dopravní nehodu. 74letého cyklistu srazil ve čtvrtek ve městě kamion. Senior utrpěl devastující zranění nohy a v ohrožení života byl letecky přepraven do nemocnice. Policie hledá případné svědky.

Dvouletého chlapečka v Havířově pokousal pes, policie hledá majitele

6. srpna 2026 14:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ošklivé zranění v obličeji utrpěl teprve dvouletý chlapeček v Havířově. Podle policie i příbuzných ho napadl pes, který pobíhal bez vodítka a náhubku. Majitel psa údajně z místa odešel. Případem už se zabývá policie, která majitele psa hledá.

Poruba přivítá ME hasičů v požárním sportu. Kromě sportovních výkonů bude k vidění i technika

6. srpna 2026 15:43 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava-Poruba přivítá od 19. do 22. srpna Mistrovství Evropy hasičů v požárním sportu v kategorii dorostu a dospělých. Kromě sportovních výkonů budou k vidění také ukázky historické i současné techniky.

Mariánskohorská radnice má nový externí defibrilátor. Může zachránit život během několika minut

6. srpna 2026 19:04 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Mariánskohorská radnice je nově vybavena automatizovaným externím defibrilátorem, který může pomoci zachránit lidský život při náhlé zástavě srdce. Přístroj je určený k použití mimo zdravotnická zařízení a díky hlasovým pokynům jej zvládne obsloužit i člověk bez zdravotnického vzdělání.

Zelená pro Ostravu. V ulicích probíhají odborné ořezy stromů

Včera 15:15 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz se zapojil do výzvy Zelená pro Ostravu. Cílem je zdravější zeleň a bezpečnější ulice.

Porubu 20. srpna roztančí Folklor bez hranic. Festival nabídne domácí u zahraniční soubory

6. srpna 2026 16:05 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

17.-21. srpna se v Ostravě uskuteční Mezinárodní folklorní festival Folklor bez hranic. Během pěti dnů nabídne desítky vystoupení, slavnostní průvody, koncerty a doprovodné programy. Do Poruby, na zrekonstruované prostranství u kruhového objezdu na Hlavní třídě, dorazí 20. srpna. A kromě českých souborů se představí také mexické, indické, srbské, polské, maďarské a slovenské.

Ostrava-Poruba investuje do oprav chodníků a cest. Letos vyjdou na 60 milionů Kč

6. srpna 2026 15:20 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba se opět i v letošním roce pustila do oprav chodníků a cest. Některé už jsou u konce a některé komunikace oprava teprve čeká. Mezi posledními dokončenými je chodník na ulici Zdeňka Štěpánka.

Na ZŠ Ukrajinská se vrátil turnaj Poruba!!! Open. Přivítal 75 hráčů z Česka i Slovenska

6. srpna 2026 15:02 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Do Poruby se sjeli hráči i fanoušci nohejbalu. Na hřišti ZŠ Ukrajinská se po tříleté pauze uskutečnil 11. ročník turnaje Poruba!!! Open.

Bezpečnější ulice i delší život stromů. V centru Ostravy probíhá arboristická péče

6. srpna 2026 14:27 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Stromy v centru Ostravy procházejí ozdravnou péčí. Radnice na to získala peníze z dotačního programu. Arboristé tak zvyšují bezpečnost v ulicích i ve vnitroblocích.

Filmy pod širým nebem. Farní zahrada v Ostravě-Heřmanicích láká na letní kino

6. srpna 2026 9:45 | Ostrava-Slezská Ostrava | Anna Břenková

Páteční večery v Ostravě-Heřmanicích patří filmům pod širým nebem. Místní farní zahrada se proměnila v letní kino, které nabízí zábavu i bohaté občerstvení. Akce potrvá až do konce prázdnin.

Děti z Ostravy znovu vyjedou za horským vzduchem. Ozdravné pobyty jsou oblíbené
Vydáno 12. května 2025 9:58, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Dýchat čistý vzduch není vždy samozřejmost a obzvláště v Ostravě, i když se to v posledních letech velmi zlepšilo. Už od roku 2010 umožňuje město tisícům školáků uniknout z ovzduší zasaženého smogem do horských oblastí.

Základní škola Šalounova ve Vítkovicích je jednou z mnoha v Ostravě, které každoročně využívají finance z Fondu pro děti ohrožené znečištěným ovzduším. Díky němu mohu školáci v průběhu topné sezóny do míst s čistým vzduchem. Nejčastěji jde o horské oblasti Beskyd či Jeseníků. 

Jarmila Makúchová, zástupce ředitele ZŠ Šalounova: "Nejčastěji jezdíme do Jeseníků, tam se nám pobyt nejvíce osvědčil. Víme všichni, jak to tady v těch Vítkovicích vypadá a jaké je ovzduší vůbec v Ostravě, takže pro děti je určitě lepší, když se dostanou na čerstvý vzduch v přírodě."  

Školy zřizované městem Ostrava mohou žádat o dotaci v termínu od 28. dubna do 25. května. Žádat mohou rovněž soukromé školy. Dotační titul je pro ně vyhlášen na úřední desce. 

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu): "V tomto roce je částka, stejně jako loni, navýšena o tisíc pět set korun, tzn. že děti dostávají na ozdravné pobyty už sedm a půl tisíce. Tím jsme reflektovali zdražení hotelů a služeb." 

Co se týče nadcházející sezóny od 1. listopadu do 30. dubna 2026, vyčlenil ostravský magistrát částku v celkové sumě 26 milionu korun, z toho 1,2 milionu korun je určeno výhradně soukromým školám.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000048657/deti-z-ostravy-znovu-vyjedou-za-horskym-vzduchem-ozdravne-pobyty-jsou-oblibene