Hospod tady bylo skutečně nepočítaně, pro různě bohaté či chudé vrstvy obyvatel.
Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: „Navazujeme na podobnou akci před 3 týdny, která přibližovala Místek, tam jsme si přiblížili historii 24 a dneska ve Frýdku to bude třiadvacet podniků, které většinou už neexistují.“
Celý tento kraj v předválečných letech byl známý velkou výrobou a konzumací alkoholu. Jak toho v prodeji, tak i doma.
Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: „Produkce alkoholu v tomto kraji vždycky měla velikánský prim a nejvíce se tady pilo zhruba tak 1910 až 1912. Průměrná spotřeba činila 20,46 litru absolutního lihu na hlavu a rok. Kořalka, tady problémem byla konzumace brinu – brand spiritus denaturák, to znamená, v té době s metanolem.“
Jednou z dosud fungujících hospod je stylová hospoda Křivý pes z počátku 18. století.
Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: „Jsme vlastně u nejstarší fungující hospody ve Frýdku. Ta tady byla postavená v roce 1709 a hned vzápětí, zhruba 1712-13 si ji pronajal významný podnikatel židovského původu Moyzes Liebmann.“
Prohlídky se účastnili také místní pamětníci, kteří mohli doplnit výklad historika.
Pan Luska, pamětník: „Bydlím tady 81 roků. 1942 jsem se narodil právě naproti sokolovny ve Frýdku.“
Prohlídka se zastavovala také v místech s výhledy, kde už nebyly ani bývalé lázně ani restaurace. Hledání zmizelého ducha zašlých časů s Muzeem Beskyd bude pokračovat a pro svou zajímavost jistě stojí za účast nejen pamětníků.