Nordic Walking vznikl původně v Norsku a v posledních letech se masivně šíří po celém světě.
Lukáš Novotný, prezident Slovenské sportovní federace NW: „Nordic Walking se rozvíjí a rozvíjí se opravdu skokově. My organizujeme Slovenský pohár NW i Světový pohár NW na Štrbském plese. V podstatě máme třetí ročník a každý rok se nám na každý závod přihlásí jednou tolik lidí, jako rok před tím. Takže můžeme říct, že NW se stává fenoménem mezi sporty a hlavně mezi rekreačními sporty.“
Závod se konal na stejném místě, pro velký úspěch loňského premiérového ročníku.
Martin Szulc, reprezentant Světové federace NW: „Už v minulém roce závodníci, kteří přijeli, Češi, Slováci a především velká výprava z Polska si velmi pochvalovali trasu i českou pohostinnost. Proto jsme tady už podruhé a věříme, že určitě bude nádherně.“
Petr Marek, ředitel závodů: „Přeji všem závodníkům, aby si krásně užili našeho závodu a ať jim přeje počasí.“
Závodní chůze NW má samozřejmě své předpisy a svá přísná pravidla, na která dohlíží tým rozhodčích na celé trati.
Beata Barbořík Brošová, hlavní rozhodčí závodu: „Nejčastější prohřešky závodníků jsou ty, že se bojí na ty závody jít, účastnit se. Jinak jsou to jen malé věci v té technice většinou.“
Soutěžní parametry musí splňovat jak výběr holí, tak způsob závodní chůze. Např. Případný běh závodníka znamená okamžitou diskvalifikaci.
Petr Marek: „Správná chůze začíná vlastně od správných holí. Nordicové hole se liší od trekových tím, že mají rukavičku na upnutí a mají lehčí rukojeť. Výška holí by měla být vlastně mírně pod pravým úhlem. Závodník vykročí levou nohou a pravou zabodne mezi patu a špičku. Odráží se vlastně vzadu z poutka. Nedrží tu hůl. A tím, jak následuje dopředu, tak mu ta hůl zase padne do ruky.“
Závod se konal ve věkových kategoriích mužů i žen a délce 5 nebo 10 kilometrů podle vlastního výběru.
Vlado Goral, závodník, Skalité (SK): „Tak 12 roků. 10 kilometrů jdu.“
Martyna Kaczmarek, závodnice (PL): „Jsme z Poznaně, skupina chodí už od 14 let, pouze já od Čech.“
Magda, závodnice (PL): „Přijeli jsme z Polska, přesněji ze Zabrze, trénuji NW od roku 2016, od roku 2019 jsem také nstruktorkou a hlavně se soustředím na správnou techniku chození.“
Barbora Vičanová, závodnice, Paskov: „Já jsem z Paskova a myslím si, že to dám. 5 kilometrů.“
Radka Ouhrabková, závodnice, Hamr na jezeře: „My jsme z Hamru na jezeře a jsme připraveni zdolat tady zu krásnou trať. Moc se těšíme. My pořádáme závěrečný závod Česko-moravského poháru na Hamru na jezeře. Budeme se těšit na všechny.“
V Bruntále bylo oceněno více než 10 nových mistrů ČR.
Radek Zatloukal (Pro změnu), místostarosta Bruntálu: „Já bych chtěl hlavně poděkovat organizátorům těchto závodů, protože si myslím, že odvedli vynikající práci. Jsem rád, že ve městě Bruntále se tento sport chytl na té úrovni, že jsme mohli pořádat Mistrovství ČR a že jsme tento sport mohli i z městských peněz finančně podpořit.“
Kromě tohoto mistrovského závodu probíhá také soutěž Česko-moravského poháru, jejíž finále proběhne v říjnu v severočeském Hamru na jezeře.