Vendula Horáková, manažerka Rodného domu J.G.Mendela: „Když se tatínek Anton vrátil z napoleonských válek, chtěl si najít nějaký svůj domov a ženu. Ujal se tohoto statku, který byl původně dřevěný a on ho přestavěl na kamenný s břidlicovou střechou a trochu ho i zvětšil.
V rodném statku se v současné době nachází muzeum věnované životu a dílu Mendela. To přibližuje nejen současnost a historii genetiky ale také zobrazuje život venkovského regionu Moravské Kravařsko.
Vendula Horáková, manažerka Rodného domu J.G.Mendela: „Toto je rodiště Johana Gregora Mendela. Je to místo, kde mu byly vštěpovány ty základní informace, láska k přírodě a vědě. Vlastně díky tomuto místu, jeho rodičům, místní škole a učitelům, kteří poznali jeho nadání, jsme přesvědčení, že díku tomu udělal tak důležité objevy a stal se zakladatelem genetiky.“
Mendel zde však není oslavován jen jako vědec.
Vendula Horáková, manažerka Rodného domu J.G.Mendela: „Nyní se nacházíme u hasičské zbrojnice na kterou sám pan Mendel přispěl 3 tisíce zlatých. A díky těmto penězům byla vystavěna, koupil první stříkačku a vznikl tady první hasičský sbor.“
Právě zde byla vystavěna historicky první mramorová deska, oslavující jeho jméno.
Vendula Horáková, manažerka Rodného domu J.G.Mendela: „Nechal ji tam vystavět jeho synovec, který jej miloval jako otce, protože Johann Gregor Mendel byl opatem augustiniánského kláštera a neměl své děti, podporoval děti svých dvou sester.“
Samozřejmě se zde neopomíjí edukační funkce domu.
Lukáš Bršťák, starosta obce Vražné: „Chceme, aby to nebylo jen jako památka, aby zde lidi nechodili pouze do muzea, kterých je v okolí docela dost, ale aby se v našem domě i něco naučili. Proto jsme v našem domě otevřeli i edukační místnost, do které mohou děti chodit. V té místnosti máme různé edukační programy, díky kterému se seznámí s dílem, prací a se vším co Johann Gregor Mendel ve svém životě dělal."
Samotné muzeum je plné historických zajímavostí z Mendelova dětství. Nejdůležitější místností muzea je tento pokoj, kde se Mendel narodil. Exponáty si mohou lidé i vyzkoušet. V edukační části muzea návštěvníci narazí na častý motiv hrášku, a to ne náhodou.
Vendula Horáková, manažerka Rodného domu J.G.Mendela: „Samozřejmě genetika vznikla na základě křížení hrachu. Kdy Johann Gregor Mendel křížil hrách takovým triviálním způsobem, kdy z jedné rostlinky přenášel štětečkem pil na druhou rostlinku, a to mu trvalo 10 let. Na základě jeho výzkumu, protože byl skvělý statistik a matematik, vznikla kniha Versuche über Pflanzenhybriden. Díky ní víme o jeho výzkumu a že byl stvořitelem genetiky.“
Perlou expozice je knižní sbírka vydaná k dvoustému výročí narození slavného genetika.
Vendula Horáková, manažerka Rodného domu J.G.Mendela: „Sestává z několika listin. Důležitá je tato kniha, která oplývá všemi fotografiemi, které jakýmkoli způsobem souvisí s jeho životem a když se podíváte tady, tak vidíte bílé rukavičky, a to z toho důvodu, že je tato kniha pozlacená, takže si ji můžete prohlížet opravdu jen v rukavičkách.“
Dům mimo jiné slouží také jako turistická ubytovna, v přestavené stodole se nachází společenský sál ke konání akcí jako třeba svateb. Dále zde nalezneme kavárnu i obecní knihovnu.
Jaromír Rudol, zástupce knihovnice: „Jsme možná jediná knihovna v kraji, která existuje v obci pod 2 tisíce obyvatel a je tu údajně kolem 4 tisíc knížek.“
Multifunkčnost domu výrazně napomáhá rozvoji turistiky v regionu.
Lukáš Bršťák, starosta obce Vražné: „Bývala tady návštěvnost okolo tisíce lidí. To se nám podařilo navýšit minulý rok, že jsme měli přes 3 tisíce návštěvníků a letos jsme vstoupili do Technotrasy, kdy jsme byli přizváni do tohoto projektu, takže počítáme, že díky tomu se nám podaří přilákat ještě více návštěvníků. Takže letos by snad mohlo kolem 7 tisíc lidí rodný dům navštívit.“
Jednou z nejvýznamnějších akcí, které se v rodném domě uskutečnily, byla benefiční módní přehlídka. Vzhledem k jejímu úspěchu se podobná chystá už letos v říjnu.