Říká se jí sádra do vody, ve skutečnosti jde však o něco jiného.
Rostislav Kocián, lékař ortoped SZZ Krnov: „Ne, sádra to není, je to speciální materiál, uvnitř jsou karbonová vlákna, obložená plastovým korpusem. Je to, říká se tomu správně fixace, je to „open cast“. Výhody má zejména ty, že se dá použít i ve vodě, dá se s ním koupat, na to je primárně určený, je výrazně prodyšný a dá se opakovaně využít, což je tedy obrovská výhoda. Dá se jakkoli upravit ta fixace, pokud se tedy přiloží špatně nebo pokud po zlomenině naroste otok končetiny, dá se ta fixace sejmout, znovu nahřát v troubě a vymodelovat."
Prakticky jsme novou fixaci vyzkoušeli s figurantem se zkušeností s klasickou sádrou.
Edgar Kosař, figurant: „Za mě tady ta sádra je mnohonásobně lepší, než ta klasické. Protože jednak cítím, že ta ruka dýchá a taky mě moc neomezuje v tom pohybu. Samozřejmě, v sádře by ruka měla zůstat v klidu, když je zlomena, ale zásadně mi to nijak nevadí. Můžu se snadno poškrábat – takhle bych to asi řekl.“
I přes velký zájem o novou fixaci je velkou brzdou nutnost doplácení pacientem.
Rostislav Kocián, lékař ortoped SZZ Krnov: „Není to hrazené z veřejného pojištění, pacient si doplácí. Tahleta fixace na zápěstí a na prsty stojí 2 a půl tisíce, fixace na celou horní končetinu je za 4 100,- V tuhle chvíli máme zatím dostupné fixace jen na horní končetinu, na nohu, doufejme, budou v brzké době k dostání také.“
Prakticky si po konzultaci s lékařem může novou fixaci pořídit každý v nemocniční lékárně.
Lékárnice: „Takhle to vypadá. Takhle si pro to vlastně přijde třeba rodina nebo klient, přijde k nám, koupí si, musí už přijít s velikostí, musíme vědět, jakou velikost, odchází.“